Вороніна О.О, Германчук А.М

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Інтернет-реклама, як спосіб маркетингових комунікацій

У нашому житті реклама займає величезне значення. Вона в якійсь мірі впливає на наш образ і стиль життя, поведінку людей, впливає на наші погляди, ставлення до себе і навколишнього світу. В Україну рекламни тиск зростає з кожним днем. На сьогоднішній день  створювати різні рекламні агентства є дуже прибутковим, тому що на рекламу витрачається величезна кількість грошей, приносячи своїм замовникам багатомільярдні прибутки. В умовах жорсткої конкуренції на ринку традиційні медіаканали (телебачення, радіо, преса тощо) вже не такі ефективні, як раніше. Це зумовлено декількома факторами. По-перше, споживачі просто не можуть сприйняти всю інформацію, яку їм посилає зовнішнє середовище. По-друге, сьогодні в споживача є маса можливостей ігнорувати рекламу. І, по-третє, розвиток глобальної мережі Інтернет також негативно вплинув на ефективність традиційної реклами. Тепер більшість освічених людей, особливо молоді, проводять свій вільний час в Інтернеті, а це створює додаткові можливості виробникам просувати та популяризувати свою продукцію серед споживачів різних  категорій. Інтернет-реклама є об’єктом дослідження таких вітчизняних та зарубіжних вчених, як К.Бове, О.І. Зелінської, І.О. Лисичкіної, Н.С Лисої. , Б.А. Обритько, І.О. Соколової , С.А. Федорця та інших.

Метою статті є проаналізувати практичні аспекти використання інтернету в якості інструменту реклами та просування товару на ринку, виявлення переваг і недоліків використання Інтернет-реклами.

Одним із перспективних засобів просування продукції на ринку є вірусний маркетинг. Зазвичай, вірусна реклама – це забавний, смішний або шокуючий відеоролик, флеш-мультфільм, гра, фотографія або серія фотографій в різних форматах, де на об'єкті відображене будь-яким чином посилання на рекламований сайт. Вірусний маркетинг базується на заохоченні індивідів до передачі маркетингового повідомлення іншим особам, утворюючи потенціал для зростання впливу даного повідомлення. Як і віруси, подібні техніки використовують будь-яку сприятливу можливість для збільшення числа переданих повідомлень.

Одним з перших відомих проявів вірусного маркетингу в Інтернеті є акція компанії «Hotmail», коли до кожного листа, що його написав користувач, додавалося повідомлення компанії, яке закликало отримувачів e-mail реєструвати безкоштовну пошту на  «Hotmail». Є ще приклади вірусного маркетингу. Наприклад, сайт thepr.ru видає сертифікати з поневолення світу всім охочим, які створюються миттєво в онлайн-режимі. Користувачі, що отримали такі сертифікати, їх викачують і вивішують на своїх, блогах, сайтах, сторінках в соціальних мережах, на форумах тощо. Інші приходять на сайт завдяки посиланню на сертифікаті. Також успішною можна назвати рекламу компанії «Корбина-Телеком». Флеш-мультфільм «Як запхати слона в розетку» відразу переглянули понад півмільйона користувачів і потім вона ще довго привертала до себе увагу.

Блоги і блогінг - це нова сфера застосування реклами і розвивається вона досить швидкими темпами. Людей, які ведуть блоги і читають їх, можна назвати найпрогресивнішими  користувачами Інтернету. Така аудиторія не обмежується тільки тим, що їй пропонують, вона може шукати, отримувати, обговорювати нові рішення в спільному спілкуванні. Уміння працювати з такими людьми, Інтернет-спільнотами, стає все важливішим, оскільки все більше людей переміщуються в глобальну мережу і вже там організовують свої комунікації.

Успішність рекламних блогів визначається такими особливостями. По-перше, це оперативність інформації. Рекламним технологам більше не треба чекати, поки їх новина пройде редакторську правку і сподіватися на те, що вона буде розміщена в черговому номері - досить помістити її у власному щоденнику, як про неї тут же дізнаються спочатку його власні передплатники, а потім їхні друзі, і так далі. Соціальні зв'язки в мережі настільки тісні, що про подію, що сталася п'ять-десять хвилин тому вже зараз можуть дізнатися люди, що живуть на іншій півкулі. Для цього їм не доведеться вмикати телевізор чи відкривати газету - про все розкажуть друзі.

По-друге, популярності щоденників в якості засобу масової інформації сприяє його доступність. Думка, висловлена ​​в блозі, не обмежується накладом газети, розміром смуги або хронометражем телевізійного сюжету. Інтернет не накладає обмежень на зміст і формат того, що ви хочете сказати.

Однак можна виділити і деякі недоліки Інтернет-блогу як інструменту просування продукції: зовнішні комунікації реклами не проходять цензуру; реакція спільноти, створеного навколо блогу, неконтрольована і непередбачувана; ведення блогу вимагає від технологів певного літературного таланту; грамотно орієнтуватися в стилі подачі інформації блога можуть тільки люди, знайомі з цим специфічним форматом.

В теперішній час все більше людей проводить свій вільний час за комп’ютером, а саме – у комп’ютерній грі. При цьому поширеною є думка, що комп’ютерні ігри популярні лише серед дітей та підлітків, хоча це вже давно не так. Ігрова індустрія зробила великий крок для того, щоб стати лідерами на ринку розваг. Ось чому маркетологам треба серйозно замислитися над комп’ютерними іграми як одним із засобів маркетингових комунікацій.  

Вважаємо, що незначна кількість реклами в комп’ютерних іграх пояснюється тим, що багато спеціалістів не вірять в успішний вплив реклами на гравця у процесі гри. Водночас є багато компаній, які виробляють різноманітну продукцію, однак найбільший прибуток в них йде від «віртуального світу». Наприклад, компанія «Sony» виробляє значний асортимент продукції, але найбільший доход їй приносить виробництво ігрових консолей «PlayStation».

З розвитком технологій прийшла «ера комп’ютерних ігор», де всі люди рівні незалежно від їхніх статків і становища у суспільстві. Це ускладнило роботу маркетологів, адже вони точно не знають, як саме рекламу сприймає той чи інший гравець. Це є однією з головних проблем ринку «комп’ютерної індустрії».

Для того, щоб реклама в комп’ютерній грі була успішною, треба визначити її формат. Найчастіше ці формати поділяються на анімовані та статичні. Різниця у впливах на свідомість людини в цих форматах невелика, адже найкраще запам’ятовується та реклама, яка знаходиться на  тому місці, де вона знаходиться у реальному житті. Для прикладу можна навести стимулятори, які дають змогу гравцеві випробувати себе на місці різних професій, таких як: пілот, водій вантажівки, гонщик, футболіст та багато інших. Ось у цих іграх, використання реклами  буде вигідною, адже вона робить гру більш реалістичною та краще запам’ятовується комп’ютерним гравцем. Реклама в комп'ютерних іграх не викликає негативного емоційного відгуку у цільової аудиторії і сприймається нею як частина гри. Найчастіше рекламу у комп’ютерних іграх використовують відомі бренди, щоб підкреслити свій статус. Наприклад, відомий у всьому світі бренд «Mercedes» випустив комп’ютерну гру «Mercedes Benz World Racing», в якій гравець міг «покататися» майже на всіх моделях автомобілів даної компанії. Але незважаючи на те, що ця гра була зроблена спеціально для компанії «Mercedes», в ній присутня реклама й інших брендів. Це свідчить про те, що присутність інших реклам робить гру більш реалістичною.

Таким чином, інтернет-реклама є тим важелем впливу на підсвідомість сучасних споживачів. В Україні цей напрямок реклами знаходиться тільки на стадії розвитку, має свої недоліки та переваги. Так, найбільш популярними є: вірусна реклама, реклама в інтернет-блогах та реклама в комп’ютерних іграх. Головною перевагою інтернет-реклами є її доступність, що і дає можливість просувати продукцію серед споживачів усіх категорій суспільства не тільки в країні виробника, а й за кордоном. Саме тому, реклама в інтернеті з кожним днем набуває все більшої популярності  та в недалекому майбутньому інтернет-маркетинг має достатньо шансів стати одним з найвпливовіших засобів реклами у світі та в Україні.

Література:

1. Савенко С.О. Роль рекламної інформації про суспільно-політичні зміни в українському суспільстві / С.О. Савенко // Бібліотечний вісник. – 2011. – № 3. – С. 44-49.

2. Костерина И. Публичность приватных дневников: об идентичности в блогах Рунета / И. Костерина // Неприкосновенный запас. — 2008. — № 3. — С. 53–59.

3. Рэйпорт Дж. «The Virus of marketing» [Електронний ресурс] /Нью-Йорк: журнал «Fast company» - 1996 р.

4. Вирусная реклама [Електронний ресурс]/ AdMe Group, LLC.  Режим доступу:  www. URL:http://www.adme.ua/viral/