Донецький національний університет економіки і торгівлі                                           імені Михайла Туган-Барановського

К.е.н., доц. Логвіна Ю.М.

Бєкрєньова А.О

 

Сутність управління якістю прибутку підприємства

 

         Питання максимізації прибутку підприємств в умо­вах ринкової економіки є достатньо актуальним, тому що це є основним джерелом фінансу­вання діяльності та фундаментом для майбутнього розвитку підприємства. Для власників підприємства прибуток також є однією з найважливіших цілей діяльності підприємства тому, що він є основою зростання їхніх доходів, отриманих як дивіденд або частина прибутку. В ринкових умовах на підприємстві для досягнення умови стійкої конкурентоспроможності, вирішення питання модернізації, інноватизації виробництва та забезпечення необхідного розміру прибутку потрібно запровадити ефективну систему управління фінансовим результатом.

         Питання функцій прибутку та управління фінансовим результатом розглядається такими науковцями, як Бабо А., Базаров Г.З., Бєляєва С.Г., Балабанов И.Т., Бланк И.А., Зінченко О.А. та інші .

         Науковці визначають прибуток як основний мотив діяльності підприємства, його отримання є обов'язковою умовою розширеного відтворення підприємства, забезпечення самофінансування та зміцнення його конкурентоспроможності на ринку.

         Щодо функцій прибутку погляди різних науковців теж не є однозначними. Згідно з класичними поглядами, основні функції прибутку такі:  прибуток характеризує одержаний економічний ефект від діяльності підприємства, стимулююча функція, функція формування бюджетів різних рівнів. А. Бабо визначає чотири функції, що виконує прибуток: вимі­рює успіхи діяльності, є джерелом коштів для фінансування подальшого роз­витку, є винагородою власнику капіталу, є потенційною основою прийняття рішень про здійснення інвестицій.

         Управління прибутком — це процес пошуку і прийняття управлінських рішень за всіма основними аспектами його форму­вання, розподілу і використання на підприємстві. В сучасних умовах господарювання важливу роль відіграють якісні харак­теристики розвитку підприємства. Тому при управлінні прибутком підпри­ємства важливо враховувати саме цей аспект. Якість прибутку - це узагальнена характе­ристика структури джерел формування прибутку підприємства. Крім того, пропонується тлумачення високої і низької якості прибутку. Висока якість опе­раційного прибутку характеризується зростанням обсягу випуску продукції, зниженням рівня операційних витрат тощо, а низька — зростанням цін на про­дукцію без збільшення обсягу її випуску і реалізації в натуральних показниках. Стратегічний підхід до управління якістю фінансового результату підприємства включає головну мету та основні принципи, комплексний аналіз, методи і моделі, організаційні і економічні засади, врахування зовнішніх і внутрішніх чинників розвитку підприємства з позиції формування якісного прибутку.

Процес управління прибутком (рис. 1) базується на якісних характеристиках його формування, розподілу та використання і враховує принципи системності, науковості, інноваційності, адаптивності, моделювання, інформативності, цілеспрямованості тощо, нові теоретико-методичні підходи до оцінки якості прибутку. Управління прибутком безпосередньо спрямоване на зростання економічної ефективності розвитку виробництва, яке призведе до стійкого зростання ринкової вартості підприємства. Стратегія управління якістю прибутку є важливим елементом фінансової стратегії, яка базується на процесах інноватизації, виробництва, враховує змі­ни в зовнішньому і внутрішньому середовищах і є основним напрямком зрос­тання економічної ефективності підприємства. Така стратегія гарантовано до­зволяє забезпечити збільшення нових інвестиційних ресурсів і загального рів­ня економічної безпеки підприємства.

 

Подпись: Аналіз зовнішнього середовищаПодпись: Аналіз внутрішнього середовища 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Процес управління якістю прибутку підприємства .

В основі стратегії управління якістю прибутку лежить стратегічне планування прибутку і його якості. У свою чергу, стратегічне планування через реалізацію маркетингових підходів максимально враховує всю гаму зовнішніх споживчих потреб, а через розвиток соціально-економічних відносин вирі­шує проблему мотивації робітників підприємства, узгодження інтересів влас­ників і найманих працівників, дотримання та підвищення соціальних стан­дартів на підприємстві (згідно з темпами економічного зростання).

         Такий підход передбачає  також формування певного термінологічного апарату, що розкриває суттєві аспекти економічної категорії «якість кінцевого фінансового результату підприємства». Цей показник може вимірюватися як фактична, планова або нормативна величина залежно від поставленого завдання та періоду оцінки. Категорія «якість прибутку» охоплює не тільки етап формування прибутку, а також етапи розподілу і вико­ристання прибутку, оскільки характеризує операційний, інвестиційний і фі­нансовий прибуток. Для визначення рівня якості операційного прибутку по­трібно розробити відповідні критеріальні ознаки. Необхідно враховувати, що поняття «висока» і «низька якість» стосуються також фінансового, інвестицій­ного і загального прибутку підприємства.

     Метою оцінки якості прибутку є  визначення оптимального формування та розподілу прибутку підприємства і на цій основі забезпечення: раціональності використання джерел для фінансування розвитку ви­робництва, ведення інновацій у розвиток підприємства, конкурен­тоспроможності підприємства. Таке визначення категорії «якість прибутку» з позиції якісної оцінки свідчить, що чим вищий рівень інновацізації виробництва і краща система його організації та управлін­ня, тим вищою за інших рівних умов буде якість прибутку.   На практиці якість прибутку відображається насамперед у його організаційно-технічному рівні і якості кадрів. Але для того, щоб високі кадровий, технічний і технологічний потенціали реалізувати з максимальною ефективністю, потрібно, щоб на підприємстві була сформована оптимальна система со­ціально-економічних відносин, яка гармонійно відображає інтереси всіх груп робітників і дозволяє досягти найкращого рівня використання всіх виробни­чих ресурсів.

         Таким чином, запропонована система показників якості прибутку може бути доповнена положення­ми щодо її вимірювання. Так, важливо основні показники якості прибутку підприємства деталізувати за видами прибутку (фінансового результату) і ви­трат підприємства, які визначаються, що дуже важливо, залежно від мети дослідження.

          

Література

1.     Базаров Г.З., Беляева С.Г., Белых Л.П. Теория и практика антикризисного управления: Учебник для вузов . – М:Закон, ЮНИТИ, 1999г., 469стр.

2.     Балабанов И.Т. Основы финансового менеджмента:Учебное пособие.М.:Финансы и статистика, 1998г., -- 480стр.

3.     Бланк И.А. Управление прибылью, - 2-е издание, - К.:Ника-Центр, 2002г., - 752с.

4.     Зінченко О.А. Управління якістю фінансового результату підприємства//Актуальні проблеми економіки. - №1 (103), 2010. – С. 109-115.

5.     Стратегічне управління маркетинговою діяльністю: монографія / Л.В. Балабанова, Ю.М. Логвіна. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2012.- 250 с.