ВИКОРИСТАННЯ АУТСОРСИНГУ КАДРОВИХ ПРОЦЕСІВ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

 

Семенюк Л.В. , Цахнів Л.Ю.

БДФЕУ, м.Чернівці

Науковий керівник:

Урбан В.В.

У статті розглянуто сутність аутсорсингу кадрових процесів в системі управління підприємством, визначено основні переваги та недоліки його використання. Виділено причини низького попиту на аутсорсингові послуги в Україні.

 

Постановка проблеми. В умовах динамічного, мінливого і невизначеного зовнішнього середовища, загострення конкуренції система управління підприємством потребує постійного вдосконалення та набуття нових якостей. Побудова ефективної структури підприємства має базуватись на сучасних інноваційних технологіях в галузі управління. Останнім часом в практиці вітчизняних підприємств набуває широкого розповсюдження аутсорсинг кадрових процесів, що зумовлює необхідність теоретичного осмислення його особливостей та причин, що обумовлюють використання аутсорсингу підприємствами.

Аналіз основних досліджень та публікацій. Проблемами аутсорсингу займалося багато українських та закордонних вчених, зокрема               Нестерова О. О. [3;4], Токар О. В. [5], Шкода Т.Н. [6], Ладнай М. А. [1],    Анікін Б. та ін. Проте дане питання, на даний, момент залишається не достатньо вивченим.

Виклад основного матеріалу.  Аутсорсинг (в перекладі з англійської мови outsorcing – за межам) – залучення зовнішніх ресурсів [3].

Введення цього терміна в теорію менеджменту Б. Анікін і деякі інші вчені пов’язують із використанням ресурсів зовнішніх організацій або провайдерів в галузі інформаційних технологій.

Найбільш вдалим, яке розкриває економічну сутність аутсорсингу, західні та вітчизняні економісти вважають визначення, запропоноване Дж. Хейвудом у його книзі „Аутсорсинг: у  пошуках конкурентних переваг”, яке звучить як „переведення внутрішнього підрозділу або підрозділів підприємств та всіх пов’язаних з ним активів  в  організацію постачальника послуг, що пропонує надати певну послугу протягом певного часу за домовленою ціною”. При аутсорсингу співробітники працюють у штаті компанії-виконавця, а надання послуг фірмі-замовнику є лише частиною їх функції. Найчастіше замовник не має відношення ні до вибору тих, хто буде безпосередньо виконувати роботу, ні до організації їх праці [5].

Аутсорсинг кадрових процесів – така форма господарських відносин, за якої роботодавець передає частину обов’язків по управлінню персоналом спеціалізованій організації (аутсорсеру), що здатна надавати високоякісні послуги, завдяки використанню сучасних новітніх технологій управління персоналом, досвіду, накопиченого при вирішенні аналогічних завдань, та наявністю у своєму штаті висококваліфікованих спеціалістів [3]. Існує досить багато видів аутсорсингу кадрових процесів (табл. 1).

Таблиця 1

Види аутсорсингу кадрових процесів

Вид аутсорсингу кадрових процесів

Зміст послуги

Аутсорсинг підбору персоналу (рекрутмент, хедхантінг)

Процес пошуку та відбору кандидатів високої якості - від робітничих спеціальностей до керівників вищої ланки (топ-менеджерів) та вузьких спеціалістів шляхом проведення спеціальних заходів по залученню та експертизі кандидатів

Аутсорсинг атестації персоналу та кадрового аудиту

Процес оцінки ефективності виконання співробітником посадових обов'язків, ув'язка оплати праці з результатами роботи персоналу та підвищенням його кваліфікації; оцінка кадрового потенціалу підприємства та аналіз ефективності системи управління персоналом

Аутсорсинг в системі навчання

Процес навчання, підвищення кваліфікації та професійної перепідготовки персоналу за межами підприємства або шляхом залучення зовнішніх спеціалістів, що передбачає проведення спеціалізованою компанією окремих тренінгових програм, а також побудову функціональної системи навчання та розвитку персоналу

Аутсорсинг НR-адміністрування

Процес аналізу, оцінки та оптимізації спеціалізованою організацією кадрової документації, адміністрування зарплати, складання посадових інструкцій та інших документів

Лізинг персоналу

Специфічна форма його залучення, яка передбачає надання у тимчасове користування персоналу підприємства-провайдера у розпорядження іншого підприємства з метою усунення невідповідності між наявними людськими ресурсами та потребою в них

Аутстафінг

Виведення персоналу за штат компанії-замовника та оформлення його в штат компанії-провайдера з метою скорочення чисельності штатного персоналу

Аутплейсмент

Комплекс заходів, спрямованих на надання допомоги скороченим працівникам у працевлаштуванні та адаптації за допомогою спеціалізованих агенцій шляхом надання інформаційної підтримки та консультацій щодо пошуку нового місця роботи

 

Досвід західних компаній свідчить про те, що співпрацювати з компаніями, які надають послуги аутсорсингу в області управління персоналом, вигідно тоді, коли є намір всю свою увагу зосередити виключно на профільних функціях, які приносять прибуток [6]. Тому розглянемо випадки, коли звертаються до послуг аутсорсингу [5, 82]:

1) з’явилися вакантні місця на короткий період (відпустки, лікарняні, декрети, свята, відрядження тощо);

2) є необхідність у персоналі на сезонні роботи (в основному, низькокваліфіковані працівники);

3) є потреба реалізувати проект, але немає кваліфікованих співробітників, або не дозволяє чисельність штату (розробка IT, ведення бухгалтерського обліку, маркетингові дослідження, рекламна акція, логістика тощо);

4) слід мінімізувати податкові втрати, виключити витрати на розрахунок заробленої плати, зменшити обсяг адміністративно-кадрової роботи (пошук, співбесіди, адаптація, мотивація).

Ринок аутсорсингових послуг в Україні ще не сформований. У той же час, на ринку зараз практично немає жодної компанії, що спеціалізується на аутсорсингу. Єдиною компанією, наближеною за своїми функціями до аутсорсингу, є Державне підприємство з обслуговування іноземних представництв [5, 82].

HR-аутсорсинг має ряд переваг та недоліків. До основних переваг досліджуваного явища відносять наступні [6]:

1. Дозволяє зосередити зусилля на основних напрямках (функціях) бізнесу і сфокусуватися на задоволенні потреб клієнтів і розвиткові технологій.

2.Забезпечує професійний підхід при підборі кадрів і з надання послуг з кадрового обліку компанії.

3. Знижує собівартість функцій, що передаються аутсорсеру, які останній здійснює дешевше завдяки ефекту масштабу завдяки одночасному виконанню однотипних операцій для багатьох.

4. Дозволяє компанії скористатися ресурсами, доступ до яких за інших умов був би неможливий, наприклад, при розширенні діяльності через створення дочірніх компаній, структурних підрозділів чи при створенні нової компанії (замовник має можливість вибрати саме тих аутсорсерів, які володіють найбільшим досвідом в даній області, таким чином покращити свою репутацію і збільшити вартість бренду в результаті більш якісного обслуговування своїх клієнтів сторонньою спеціалізованою організацією).

5. Дозволяє компанії гнучко реагувати на зміни на ринку і всередині компанії (реорганізації, реструктуризації, злиття, поглинання) та ін.

6. Замовник зберігає необхідний ліміт штатних одиниць, при цьому зберігаючи або збільшуючи свої трудові ресурси в аутсорсинговій формі.

7. Послуги надаються безперервно (не впливають відпустки, звільнення, лікарняні, внутрішні суміщення і т.д.) або ж за гнучким графіком.

8. Відсутність потреби в атестації кожного робочого місця.

9. Виключення ризику судових позовів до роботодавця з боку працівників.

Отже, аутсорсинг в області управління персоналом (HR-аутсорсинг) дозволяє перетворити фіксовані витрати на змінні, а також перенаправити інвестиційні потоки в більш важливу для підприємства діяльність [6].

Проте як і будь-яке явище HR-аутсорсинг має і негативні сторони, про які також не слід забувати, а саме [4, 82]:

1. Загроза невиконання конфіденційності. Аутсорсингова фірма гарантує, що витік інформації про замовника неможливий, але виконання цього пункту не може гарантуватися стовідсотково.

2. Загроза банкрутства аутсорсингової компанії. Як будь-яка фірма, аутсорсингова фірма потенційно може збанкротувати, що породжує додаткові проблеми з пошуку іншої аутсорсингової фірми і передачі їй всіх справ.

3. Часткова втрата контролю над власними ресурсами.

На сьогодні ринок HR-консалтингу в Україні представлений невеликою кількістю компаній. Однією з найбільш поширених функцій компанії, переданих у консалтинг, є пошук і підбір персоналу.

Найбільш затребуваними на ринку залишаються послуги рекрутингових агентств. Набирають обертів послуги з оцінки персоналу, розробки комплексних систем для роботи з людським ресурсом.

HR-консалтинг користується особливою популярністю серед вітчизняних підприємств. Діяльність суб’єктів господарювання, що спеціалізуються на наданні консалтингових послуг у сфері підбору і управління персоналом, спрямована на підвищення ефективності менеджменту, поліпшення взаємодії і взаємин між співробітниками, створення згуртованих команд (team-building), побудову корпоративної культури, поліпшення системи взаємин з клієнтами, розробку програм підвищення кваліфікації, створення творчої             атмосфери [1,169].

Основними факторами, що стримують розвиток аутсорсингу в Україні, є, в першу чергу, побоювання керівництва компаній втратити контроль над бізнесом, відсутність позитивного досвіду співпраці з аутсорсинговими компаніями, погане розуміння механізму їх роботи, попередження ризиків при співробітництві з аутсорсинговими компаніями, дороговизна послуг тощо. Разом з тим, стає очевидним, що аутсорсинг є вигідним як з організаційної, так і з економічної точки зору, надаючи підприємству можливість зменшити рівень витрат, покращити гнучкість, отримати доступ до передових технологій та знань тощо [4, 129].

Висновки. Отже, використання аутсорсингових схем на підприємствах може значно підвищити ефективність їх роботи і відкрити принципово нові можливості для взаємовигідної співпраці, істотно посилити їх конкурентоспроможність. Зважаючи на істотні ризики, пов'язані з використанням аутсорсингу, подальшої розробки потребують питання оцінки економічної ефективності його впровадження на підприємствах та створення механізму взаємодії підприємств-замовників і постачальників аутсорсингу.

Використання аутсорсингу кадрових процесів стає актуальним в умовах загострення конкуренції, коли негнучкість, повільна адаптивність підприємств до змін у зовнішньому оточенні, небажання передавати частину функцій компаніям-партнерам стає деструктивним фактором на шляху підвищення конкурентоспроможності підприємства.

Список використаної літератури:

1.        Ладнай М. А. Дослідження особливостей кадрового консалтингу в Україні / Ладнай М. А. // Управління розвитком. – 2012. – № 1(122). – С. 169-171

2.        Мальонова О. Г. Кадровий консалтинг в Україні / О. Г. Мальонова // Управління розвитком. – 2011. – №4. – С. 187-189

3.        Нестерова О. О. Використання аутсорсингу кадрових процесів в системі управління персоналом / О. О. Нестерова // [Електронний ресурс]. – режим доступу www.nbuv.gov.ua

4.        Нестерова О. О. Світові тенденції та особливості сучасного розвитку аутсорсингу кадрових процесів / О. О. Нестерова // Вісник Донецького Національного університету. – 2009. – №2. – С. 125-129

5.        Токар О. В. Роль аутсорсингу в управлінні підприємством / О. В. Токар // Управління розвитком. – 2010. – №19. – С. 81-82

6.        Шкода Т. Н. Тенденції розвитку аутсорсингу в управлінні персоналом підприємств / Шкода Т.Н. // [Електронний ресурс]. – режим доступу www.nbuv.gov.ua