Економічні науки \ маркетинг

Фесун М.М., Куліш М.О.

Дніпропетровський Університет імені Альфреда Нобеля

Аналіз ринку засобів по догляду за тілом в Україні

 

 

В основному ринок засобів по догляду за тілом представлений такими великими компаніями:

-         P&G;

-         Kimberly Clark;

-         GlaxoSmithKline;

-         Henkel;

-         Калина

-         Ельфа.

Окрім них на українському ринку багато дрібних гравців:

-         Альянс Краси

-         Біотон

-         Ефект

-         Пирана та інші, але вони не займають достатньо великої долі.

 

Приріст об`єму вітчизняного ринку гігієни та засобів по догляду за тілом в першому півріччі 2011року призупинився та склав лише 4%, для порівняння: за аналогічними періодами 2009 та 2010 років приріст ринку склав 16%.  Відчутно зменшилась доля преміального коштовного сегменту, в той же час економ сегмент показує активну динаміку росту.

 

В грошовому вираженні ринок засобів по догляду за тілом в порівнянні з минулим роком виріс на 18%. Позитивна динаміка пояснюється тим, що багато виробників підняли ціни відповідно до курсу валюти та дорожчанню сировини.

В той же час ринок засобів по догляду за тілом має великий потенціал для наступного росту та розвитку. Якщо в нашій країні одна особа в середньому використовує 2,8 кг засобів на рік, то в Росії на 40% більше – 3,9 кг. Польща та венгрія випереджують Україну  на 130%  (6,4 кг на рік) та 158%  (7,2 кг на рік) відповідно.

Об`єм ринку засобів по догляду за тілом у 2011 році – 2 млрд. грн.

Тенденції до росту сегмента засобів по догляду за тілом  підтверджується також показниками споживання в Україні.  Відповідно даних R&B, доля витрат українських сімей на їх купівлю у 2011 році виросла. В цьому році наші співвітчизники стали витрачати на побутову хімію, засоби гігієни та косметики на 150 грн більше ніж в 2010 році.

За даними R&B, 71% населення у 2011 році регулярно придбавали засоби по догляду за тілом. При цьому 52% змінили своє споживче ставлення за період кризи , 33%  регулярних покупців в умовах кризи придбавали більш дешеві аналоги. Повністю від покупки засобів відмовились 1%  опитаних. Про невеликий зріст також говорять дані Держкомстату.

Відповідно до офіційної статистики, в январі-травні 2011 року із України було експортовано засобів по догляду за тілом на 36,5 млн $, що на 115% більше ніж в першому півріччі минулого року. В той же час об`єм імпорту продуктів тієї ж категорії склав $136 млн, чи 100,7% від об`ємів показника минулого року.

Якщо казати про перший квартал 2012 року, то учасники ринку засобів по догляду за тілом (виробники в середньому на 20%, імпортери – мінімум на 30-40%), сподівались що лихо падіння продажів омине їх в кризовий рік. Як не крути, а наші співвітчизники (більшість) звикли бути чистими та свіжими за будь яких обставин. Але клієнти не відмовляються приймати душ чи вану, та при цьому, відповідних товарів стали купувати менше. В результаті цього основні гравці майже призупинили випуск новинок та займаються виключно оптимізацією асортименту.