Економічні науки / 7. Облік і аудит

К.е.н. Корягін М.В.

Львівська комерційна академія, Україна

МОДЕЛЮВАННЯ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В СИСТЕМІ БУХГАЛТЕРСЬКИХ ОЦІНОЧНИХ КООРДИНАТ

 

Для розробки системи оціночних показників про фактори, що впливають на процеси генерування і руйнування вартості підприємства, необхідно розглянути теоретичні основи бухгалтерської оцінки, виявити фундаментальні концепції, які покладені в основу сучасної системи бухгалтерського вимірювання.

Не зважаючи на наявність значної кількості публікацій, присвячених проблемам бухгалтерської оцінки, лише в окремих дослідженнях представлений концептуальний підхід до аналізу бухгалтерських оцінок. Під концептуальністю в даному випадку розуміється глобальність охоплення видів оцінок, що використовуються в системі обліку, їх об’єднання шляхом побудови єдиної цілісної концептуальної структури. Застосування такого концептуального підходу дозволяє систематизувати всі існуючі напрацювання в сфері бухгалтерської оцінки, виявити тенденції і закономірності їх появи і розвитку та сформувати пропозиції щодо побудови оціночного інструментарію з метою визначення вартості підприємства, оцінки факторів, що впливають на її зміни.

Проведений аналіз моделей теоретичних основ оцінки в системі бухгалтерського обліку, що пропонуються дослідниками (С.Ф. Голов [1, с. 41], І.М. Добровольский [2, с. 131], В.В. Карпова [3, с. 34], М.Д. Корінько та Г.Б. Титаренко [4, с. 29], Я.В. Соколов та В.Я. Соколов [5, с. 93], А.Н. Хорін та Ж.Г. Михалкова [6, с. 15-16]), дозволив встановити, що для оцінки вартості підприємства, окрім виділених підходів і методів оцінки, можуть використовуватись різні варіанти оцінки з позиції системи облікової оцінки.

Узагальнюючи підходи дослідників до виділення ними можливих варіантів оцінок, систему облікової оцінки можна представити у вигляді тривимірної системи координат (рис. 1).

Рис. 1. Момент оцінки вартості підприємства  в системі бухгалтерських оціночних координат

 

Розроблена система бухгалтерських оціночних координат включає в себе такі вісі:

– час, коли відбулась (відбувається, відбудеться) подія, що оцінюється (вісь x);

– момент грошової оцінки (вісь y);

– стадія обороту об’єкта, на якій відбувається процес його оцінки (вісь z).

Одиницею вимірювання в системі координат є час, однак в кожній із запропонованих осей є власні назви, які характеризують цю вісь. Для осі х нулем буде минуле, а закінченням – майбутнє. Всі проміжні варіанти між крайніми значення осі х – це теперішнє із наближенням до минулого або майбутнього. Для осі у нулем буде здійснення оцінки в минулому. Рух від оцінки в минулому до оцінки в майбутньому передбачає необхідність зміщення вгору по осі у. Для осі z нулем є момент надходження об’єкта оцінки на підприємство, а закінченням – момент його вибуття. Строк перебування об’єкта на підприємстві передбачає при здійсненні його оцінки необхідність зміщення від моменту надходження далі вгору по осі z.

За допомогою розробленої системи бухгалтерських оціночних координат можна відобразити момент, коли слід здійснювати оцінку вартості підприємства. Застосування даного моменту оцінки вартості підприємства передбачає оцінку наявних на сьогодні об’єктів обліку, що генерують і руйнують його вартість виходячи із доходів, які вони принесуть у майбутньому. Виходячи із такого підходу всі активи підприємства слід розглядати як об’єкти, вартість яких не залежить від обсягу понесених на їх створення витрат, а від тих доходів, які вони здатні генерувати або від їх здатності впливати на руйнування потенційного прибутку підприємства.

Такі пропозиції дозволяють представити запропоновану систему оцінки вартості підприємства як точку в просторі, а показники, що її характеризують – як координати цієї точки. Так, запропонований момент оцінки вартості підприємства представлений в просторі у вигляді точки M (xМ, yМ, zМ). Ця точка буде повністю визначатись трьома взаємопов’язаними числами xМ, yМ, zМ – координатами точки, в якості яких виступають показники моменту грошової оцінки, показники часу, коли відбулась (відбувається, відбудеться) подія, що оцінюється, показники стадії обороту об’єкта, на якій відбувається процес його оцінки.

Запропоновану систему оцінки вартості підприємства також можна представити у вигляді системи в просторі за допомогою вектора , проведеного з початку координат в точку М, який також визначається вищенаведеними координатами точки М.

Застосування запропонованого підходу до проведення оцінки в системі бухгалтерського обліку, що передбачає застосування виділеного моменту оцінки, дозволяє побудувати систему вартісно-орієнтованого бухгалтерського обліку, яка сприятиме підвищенню ефективності управління вартістю підприємства в умовах динамічних змін зовнішнього середовища.

 

Література:

1.     Голов С.Ф. Бухгалтерський облік в Україні: аналіз стану та перспективи розвитку [текст]: Монографія / С.Ф. Голов. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 522 с.

2.     Добровольский И.Н. Концепции денежной оценки капитала и необходимость модификации традиционного метода анализа факторов стоимости / И.Н. Добровольский // Аудит и финансовый анализ. – 2005. – № 2. – С. 123-138.

3.     Карпова В.В. Стоимостное измерение в системе бухгалтерского учета и отчетности: современная теория и практика: автореф. дис. на соискание уч. степени докт. экон. наук: спец. 08.00.12 “Бухгалтерский учет, статистика” / В.В. Карпова. – Нижний Новгород, 2011. – 51 с.

4.     Корінько М.Д. Оцінка в бухгалтерському обліку: теорія, методологія, організація [текст]: Монографія. / М.Д. Корінько, Г.Б. Титаренко. – К.: 2009. – 472 с.

5.     Соколов Я.В. Бухгалтерский учет как сумма фактов хозяйственной жизни.: учеб. Пособие / Я.В. Соколов. – М.: Магистр, Инфра М, 2010. – 224 с.

6.     Хорин А.Н. Принцип временной определенности в системе бухгалтерского учета / А. Н. Хорин, Ж. Г. Михалева. Аудит и финансовый анализ. – 2003. – № 4. – С. 35-109.