Економіка/3.Фінансові відносини

 

Бостан Ю.В.

Науковий керівник: Ковальчук Н.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ І НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛІКВІДНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

В сучасних  умовах основою виживання і стабільного стану підприємства є його фінансова стійкість. Вона відображає такий стан фінансових ресурсів, при якому підприємство, вільно маневруючи грошовими коштами, може шляхом їх ефективного використання забезпечити безперебійний процес виробництва і реалізації продукції, а також витрати на його розширення і оновлення.                          

Особливу роль відіграє оцінка ліквідності підприємства. Вона характеризується наяв­ністю в підприємства ліквідних засобів у формі залишку грошей у касі, грошових коштів на рахунках у банку та тих елементів оборотних активів, що легко реалізуються. Саме тому дана тема є надзвичайно актуальною, особливо, в умовах сучасної кризи.

Питання оцінки фінансового стану підприємства, в тому числі його ліквідності, у своїх працях досліджують Островська О., Салига К.С., Власенко С.А., Коробов М.Я. та інші.

Метою роботи є висвітлення основних аспектів аналізу ліквідності підприємства.

Визначення фінансової стійкості підприємств належить до найбільш важливих економічних проблем в умовах переходу до ринку, адже недостатня фінансова стійкість може привести до відсутності у підприємства коштів для розвитку виробництва, до неплатоспроможності і, зрештою, до банкрутства, а надмірна стійкість буде гальмувати розвиток, збільшувати витрати підприємства надлишковими запасами і резервами.

Внутрішня стійкість підприємства відображає такий стан його трудового потенціалу, матеріально-технічної та вартісної структур виробництва і таку його динаміку, при якій забезпечуються стабільно високі натурально-речові та фінансові результати функціонування підприємства. За даними Держкомстату в 2006 році в Україні налічувалось близько 67% підприємств, які мали високі показники ліквідності. У 2008 році число таких підприємств знизилось до 60%, що пояснюється нестабільним економічним положенням в країні[4].

Зовнішню щодо суб’єкта господарювання стійкість слід визначати на основі стабільності економічного середовища, в рамках якого здійснюються його операції. Вона досягається завдяки макроекономічному регулюванню ринкової економіки[1].

Стійкість фінансів підприємства є необхідною умовою діяльності при ринкових відносинах. Тому від цього залежить своєчасність і повнота погашення його зобов’язань з оплати праці робітників, розрахунків з бюджетом, банками і постачальниками матеріальних ресурсів, з виплати дивідендів тощо. В практиці оцінки ліквідності підприємства використовується ціла низка показників. Розглянемо найважливіші з них.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності розраховується як співвідношення грошових коштів та цінних паперів, що швидко реалізуються (ІІІ розділ активу балансу), і короткострокової заборгованості (підсумок ІІІ розділу пасиву). Він показує частку поточної заборгованості, що може бути погашена на дату складання балансу чи іншу визначену дату.

Коефіцієнт загальної ліквідності являє собою відношення всіх поточних активів (підсумки ІІ і ІІІ розділів активу) до короткострокових пасивів (підсумок ІІІ розділу пасиву). Цей показник дозволяє встановити, яку частку короткострокових пасивів покривають поточні активи. В загальному випадку нормальним вважається значення цього показника в межах від 2 до 3. Якщо відношення поточних активів і короткострокових зобов’язань нижче, ніж 1:1, то можна стверджувати про високий фінансовий ризик, пов'язаний з неспроможністю підприємства сплатити свої рахунки.

Справа в тому, що співвідношення 1:1 передбачає рівність поточних активів і короткострокових зобов’язань. Приймаючи до уваги різний ступінь ліквідності активів, можна передбачити, що не всі активи будуть реалізовані в терміновому порядку. Тобто в даній ситуації існуватиме загроза фінансовій стабільності підприємства. Якщо ж значення коефіцієнта значно перевищуватиме співвідношення 1:1, то можна бути впевненим в тому, що підприємство володіє значними вільними ресурсами, що формуються за рахунок власних джерел [2].

Ще один показник – коефіцієнт покриття. Він дозволяє в загальному оцінити ліквідність активів, демонструє, скільки гривень поточних активів підприємства приходиться на одну гривню поточних зобов’язань. Якщо поточні активи перевищують поточні зобов’язання, підприємство можна віднести до успішно функціонуючих. Саме розмір перевищення і характеризує коефіцієнт покриття. Він дорівнює сумі поточних активів, поділеній на поточні зобов’язання.

Також використовується коефіцієнт швидкої ліквідності, який розраховується за більш вузьким колом поточних активів (з розрахунку виключаються виробничі запаси). В ринкових умовах поширеною є ситуація, коли при ліквідації підприємства виручають 40% і менше від облікової вартості запасів[3].

Основними шляхами зниження витрат є економія усіх видів ресурсів, що споживаються у виробництві (трудових і матеріальних). Так, значну частку в структурі витрат виробництва займає оплата праці. Тому важливим є зниження трудомісткості продукції, зростання продуктивності праці, скорочення чисельності персоналу.

Таким чином, проаналізувавши природу показників, можемо стверджувати про їх важливе значення для проведення аналізу фінансового стану підприємства, оскільки вони дають змогу простежити характер його діяльності, оцінити її ефективність, спрогнозувати платоспроможність підприємства, що є надзвичайно важливим для постачальників, партнерів, потенційних кредиторів.  

 

     Література:

1.         Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств.: Навч. посіб./ М.Я. Коробов. – К.: Знання, КОО, 2000. – 378с.

2.         Островська О. Оцінка фінансового стану підприємств в умовах стандартизації фінансової звітності/ О. Островська// Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. - №4.

3.         Салига К.С., Власенко С.А. Методичні підходи аналізу фінансового стану підприємства/ К.С. Салига, С.А. Власенко// Держава та регіони. – 2008. - №6.

4.         Результати діяльності підприємств // Статистична інформація  Державного комітету статистики України :[сайт]             http://ukrstat.gov.ua/control/uk/localfiles/display/operative/operative2007/pr/oprp05_u.html.