Шахраюк-Онофрей С.І.

                                                                Чіпко Т.

Буковинська державна фінансова академія

                                                                 м. Чернівці

Аналіз інвестиційної діяльності в Чернівецькій області

Інвестиційною діяльністю є сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій.[1]

Інвестиційне питання є актуальним, тому що інвестиції є важливими не лише для окремих підприємств чи регіонів, а й для країни в цілому. Інвестиційні вкладення – сприятливий фактор на шляху розвитку економіки України та її стабілізації.

Дослідженням даного питання займалися такі вчені як О. Ковальчук, М. Долішній, М. Єрмошенко, А. Гайдуцький, С. Абрамова та інші. У своїх працях вони визначають значення інвестиційної діяльності у розвитку економіки.

Чернівецька область є сприятливою для залучення інвестиційного капіталу. Основними факторами, які сприяють вкладанню інвестицій є:

1) вигідне економіко-географічне положення, а саме геополітичне та транскордонне географічне положення Чернівецької області;

2) наявність висококваліфікованих працівників;

3) наявність багатих природних ресурсів;

4) частково задоволений попит населення, що дає впевненість інвесторам, що їхній товар буде реалізованим.

Але поряд із сприятливими факторами виділяють і негативні чинники:

- недосконала система взаємодії влади, недержавних організацій та підприємств інвестиційної інфраструктури;

- складна і непрозора процедура оформлення права власності та оренди на земельні ділянки в Чернівецькій області;

- несформована нормативно-правова база;

- влада Чернівецької області не сприяє стимулюванню залучення інвестицій. [2]

17 березня 2004р. Чернівецькою обласною радою було затверджено Програму сприяння залученню інвестицій в економіку області на 2004-2010рр. для покращення інвестиційного стану області. Реалізація цієї програми сприяла покращенню інвестиційного клімату у області та створенню умов для залучення іноземних інвестицій.

За 2009р. в розвиток економіки області за рахунок усіх джерел фінансування вкладено 3040,8 млн.грн. капітальних інвестицій, у тому числі – 2602,1 млн.грн. інвестицій у основний капітал, що становило 62,4% до 2008р.

За рахунок коштів державного бюджету освоєно 578,7 млн.грн. інвестицій в основний капітал, що становило 22,2% від загального обсягу. Приросту інвестицій у основний капітал досягнуто лише в Сокирянському районі (в 1,7 раза).

У м.Новодністровськ обсяги інвестицій в основний капітал зросли на 8,6%, у м.Чернівці – зменшились на 29%. У них сумарно освоєно майже три чверті (74%) усіх інвестицій в основний капітал.

У розвиток промисловості спрямовано 45,5% від усіх інвестицій в основний капітал, їх обсяг у порівнянні з 2008р. зменшився на 13,5%. У соціальній сфері спостерігається зменшення інвестицій у сферу надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльності культури та спорту – у 3,2 раза, освіти – в 2 рази, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – в 1,5 раза. У житлове будівництво спрямовано 414 млн.грн. (15,9% від загального обсягу інвестицій в основний капітал), що в 2,1 раза менше, ніж у 2008р.[4]

Упродовж 2006-2009 років загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку Чернівецької області, збільшився у 2 рази (на 168,2%), у тому числі на одного мешканця області (на 169,2%). Іншими словами, за останні чотири роки іноземних інвестицій вкладено більше, ніж за 15 попередніх років.

Основними пріоритетними напрямами залучення інвестицій в Чернівецьку область є: активізація внутрішнього потенціалу промисловості, розвиток ринку землі міста, залучення інвестицій в мале та середнє підприємництво; розвиток соціальної та туристичної інфраструктури міста та області; розвиток інноваційного інвестування підприємств.[3]

З метою зацікавлення інвесторів інформація про інвестиційні пропозиції підприємств та інвестиційний стан регіону розповсюджується представниками регіону на зустрічах з представниками іноземних держав та під час візитів за кордон.

У 2009 році про потужний інвестиційний потенціал Чернівецької області дізналися учасники Форуму лідерів бізнесу країн Співдружності «Об'єднання - стратегія розвитку» у Росії, Четвертої міжнародної торговельної виставки у Нігерії, виставки-ярмарку інвестицій у нерухомість «Real Vienna 2009» в Австрії, Українсько-канадського бізнес-форуму в Канаді, виставки-ярмарку «Співдружність-2009» у Білорусі, виставки європейських експортерів «Europissimo-Dakar 2009» у Сенегалі, міжнародної виставки-ярмарку «KELETEXPO 2009» в Угорщині, Міжнародного інвестиційного форуму «Baltic Business Forum 2009» у Польщі та Німеччині, міжрегіонального ярмарку «Курський Коренський Ярмарок-2009» у Росії, Міжнародного Ізмірського ярмарку у Туреччині та 56-ї Дамаської міжнародної виставки у Сирії. Делегація Чернівецької області взяла участь у ХV Міжнародному ярмарку туристичних регіонів «На стику культур» у м.Лодзі (Польща) 27 лютого - 1 березня 2009 року. Під час проведення ярмарку було ознайомлено польських колег із туристично-рекреаційним потенціалом Буковини та інвестиційними проектами. З метою активізації міжрегіональних відносин, презентації економічного та інвестиційного потенціалу делегація Чернівецької області взяла участь в Аугсбурзькій весняній виставці, яка відбулася в окрузі Швабія (Німеччина) 28 березня - 5 квітня 2009 року. 50 провідних підприємств Чернівецької області взяли участь у транскордонній виставці-ярмарку «Зроблено на Буковині» 26 червня 2009 року в м.Сучаві (Румунія). Підприємства мали змогу представляти свої товари та налагодити корисні бізнес-контакти із підприємствами Сучавського повіту (Румунія).[5]

За обсягами іноземних інвестицій провідні місця займають підприємства м. Чернівців, Новоселицького, Глибоцького, Кіцманського та Вижницького районів. Саме у Кіцманському районі знаходиться ТОВ "Букофрут", яке на сьогодні є найбільшим у Чернівецькій області підприємством з іноземними інвестиціями. Проект передбачає переробку надлишкової в області продукції – яблук для виробництва концентрованого яблучного соку та яблучної ароми.

З іншої сторони, в області відсутній генеральний інвестор. А це дає змогу активізувати внутрішній капітал. В наслідок цього було відкрито оптовий ринок сільськогосподарської продукції "Дари Буковини", найбільшого у Західній Україні центру розваг «Панорама» тощо.

Крім того, відсутність впливу іноземного капіталу на динаміку соціально-економічного розвитку, дозволила Чернівецькій області посісти 8 місце у сфері інвестиційної діяльності серед інших регіонів України відповідно до рейтингової оцінки соціально-економічного розвитку регіонів за 2009 рік. [5]

Отже, Чернівецька область є сприятливою для залучення інвестиційного капіталу і з кожним роком цікавість зарубіжних інвесторів до неї зростає. Але для реалізації таких можливостей необхідно створити стабільну нормативно-правову базу.

 

 

 

 

 

Список використаної літератури

1.     Про інвестиційну діяльність: Закон України від 18 вересня 1991 року № 1560 – XII.

2.     Іваноньків О. О. Політика держави щодо інвестиційної діяльності в Україні та перспективи прямого іноземного інвестування // Актуальні проблеми економіки.— 2008.— №11(77).— с.12-17.

3.     Михайловська О.В., Шевчук О.В. Іноземне інвестування в регіони України та Чернівецьку область//наукова конференція.

4.     www.bukovina.biz.ua

5.     www.cv.ua