Ружин І.В., Кузічкіна Н.І.

 

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Особливості класифікації витрат

 

Витратами підприємств торгівлі є виражені в грошовій формі витрати живої і уречевленої праці, які пов'язані з рухом товарів від виробника до покупця. Вони містять витрати на транспортування, збереження і приведення у зручну для реалізації форму (пакуванні, підсортування, комплектування і фасування), а також витрати по реалізації товарів.

Основною вимогою комерційної діяльності є раціональне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, яка зумовлює ретельний облік і аналіз витрат.

Резервами зменшення витрат можуть бути:

- раціональне розміщення підрозділів підприємства відносно місць збереження і закупівлі товарів з урахуванням попиту, що мінімізує транспортні витрата;

- раціональна організація перевезень з найменшими транспортними витратами, пошук партнерів з мінімальними тарифами і ставками транспортних послуг;

- оптимізація товарних запасів;

- раціональне витрачання коштів на рекламу, проценти за кредит, підсортування, пакування, збереження товарів;

- підвищення продуктивності праці, технічного оснащення процесів товарного обігу.

У плануванні, обліку та аналізі поточні витрати торговельної діяльності класифікують за видами діяльності, економічними елементами та підгалузями торгівлі.

В аналізі поточних витрат торговельної діяльності, крім зазначених класифікаційних ознак, застосовують додаткові ознаки класифікації - за ступенем реагування на зміну обсягів діяльності, періодами, центрами відповідальності чи місцем виникнення, ступенем однорідності, можливістю контролю в конкретному структурному підрозділі, за принципами організації управління.

Поточні витрати підприємств торгівлі за видами діяльності класифікуються за такими групами:

 - витрати операційної діяльності;

- витрати фінансової діяльності;

- витрати інвестиційної діяльності;

- інші витрати звичайної діяльності;

           - надзвичайні витрати.

Витрати операційної діяльності поділяють на:

- витрати, які включають до собівартості реалізованих товарів (продукції);

- адміністративні витрати;

- витрати на збут;

- інші операційні витрати.

Витрати операційної діяльності за їх економічним змістом групують за економічними елементами та статтями витрат [2, с. 130].

Під економічними елементами витрат розуміють сукупність економічно однорідних витрат у грошовому виразі за їх видами (це групування дозволяє відповісти на запитання, що витрачено за даний звітний період).

Статті калькуляції характеризують склад використаних ресурсів залежно від напрямів діяльності (операційна, фінансова, інвестиційна діяльність) та об'єкта витрат. Вони показують, як формуються ці витрати з метою їх аналізу та контролю - одні витрати показують за їх видами (елементами), інші - за комплексними статтями (включаючи декілька елементів). При цьому один економічний елемент витрат може бути присутнім у декількох статтях калькуляції.

За ступенем реагування на зміну обсягів діяльності витрати поділяють на умовно-постійні та змінні.

За періодами витрати торговельної діяльності поділяють на витрати поточного періоду та витрати майбутніх періодів [1, с. 94].

Віднесення витрат майбутніх періодів до витрат певного періоду здійснюється в повному обсязі або на основі їх розподілу між декількома звітними періодами.

За центрами відповідальності чи місцем виникнення витрати поділяють на витрати відділу, дільниці, служби, іншого структурного підрозділу підприємства.

За ступенем однорідності їх поділяють на прості (одноелементні) та комплексні.

Прості витрати мають однорідний зміст, тобто складаються з одного елемента витрат, наприклад, заробітна плата або амортизаційні відрахування.

До складу комплексних витрат включають елементи з різною економічною природою, наприклад, витрати на зберігання, підсортування товарів.

За можливістю контролю в конкретному структурному підрозділі розрізняють контрольовані та неконтрольовані витрати в даному центрі і відповідальності, а за принципами організації (управління) - витрати, що плануються, та позапланові витрати.

 

 

Література:

 

1.           Кадуріна Л О. Основи аудиту: Навч. посіб. - К. - Видавничий дім "Слово" - 2003 р. - 184 с

2.           Шеремет А.Д. Аудит: Учебник / А.Д.Шеремет, В.П.Суйц. - М.: ИНФРА-М, 2001. - 352 с.