Боднарук Римма

Науковий керівник: Белей С.І.

Буковинська державна фінансова академія,

м. Чернівці

 

ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ РЕКЛАМИ В УКРАЇНІ: ДОСВІД, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ

Реклама – невіддільне явище сучасності, що зародилося ще на світанку цивілізації, пережило різні етапи становлення разом з еволюцією людини, її потреб і культурного розвитку. Реклама продукції і діяльності підприємства – це найважливіша складова частина комплексу маркетингових заходів, своєрідний інформаційний вихід на споживача. Прийнятий курс на інтенсифікацію економіки, зміцнення ринкових відносин, підвищення якості і розширення асортименту продукції, що випускається висуває перед рекламою галуззю України конкретні завдання, вирішенню яких сприяє організація комплексу різноманітних заходів, чітка та злагоджена робота кваліфікованих фахівців. Саме тому тема нашого дослідження є дуже актуальною, адже наукові розробки в цьому напрямку дозволять підвищити якість та ефективність функціонування реклами в нашій країні.

Питанням існування реклами та підвищення її ефективності присвячені праці таких учених як А.Владимирська, К.Гривнак, Т.Дяченко, Ф.Котлер, О.Лозова, Б.Обритько, Є.Ромат, В.Фесенко та багатьох інших.

Метою даної роботи є визначення шляхів підвищення ефективності функціонування реклами в Україні.

Поняття ефективності реклами містить у собі одночасно такі неоднорідні по змісту складові, як економічний ефект, психологічний ефект (психологічний вплив на представників цільових груп) і соціальний ефект, що виражається у визначеному впливі на все суспільство в цілому (зокрема, вплив на формування смакових переваг людей, їхніх поглядів і понять про різні моральні та матеріальні цінності).

Передумовами ефективної реклами Х.З.Махмудов вважає: позитивне ставлення та зацікавленість у ній персоналу підприємства на основі використання принципів чіткого визначення напрямків у сфері рекламування, виділення відповідального за здійснення рекламних заходів, розмежування особистих функцій персоналу, залучення до рекламної діяльності компетентних чи спеціально підготовлених фахівців [1, 109].

При правильній організації реклама є дуже ефективною і сприяє безперебійній реалізації виробленої продукції. При цьому прискорюється повернення оборотних коштів підприємств, установлюються ділові контакти виробників з покупцями і споживачами продукції, попит зростає і перевищує пропозицію, що є об’єктивною основою розширення виробництва і підвищення ефективності господарської діяльності [2, 11].

Підвищенню ефективності реклами сприяє створення рекламних агентств, а також рекламні дослідження, що проводяться в трьох основних напрямках: вивчення споживачів, аналіз товару та аналіз ринку. Разом із тим, реклама не може існувати сама по собі. Для ефективного впливу на покупця вона повинна використовувати досвід інших галузей знань: маркетингу, психології, журналістики, лінгвістики, літератури та ін. Протягом усієї рекламної кампанії варто постійно стежити за ефективністю реклами, щоб, при необхідності, вчасно виправити стратегічний хід кампанії і реклама у кінцевому рахунку досягла своєї мети.

Процес виникнення та розвитку реклами як складової частини ринкової інфраструктури та одного з секторів ринкової економіки в Україні почався стихійно, реклама в Україні дуже швидко стала необхідною частиною практично всіх сторін життя суспільства. За перші три роки ринкових перетворень ринок реклами структурувався, встановилися певні пропорції між окремими видами рекламної діяльності, стали складатися відносини між основними суб'єктами рекламного процесу.

Оцінити стан рекламного ринку в Україні на даний момент дуже непросто. В цій галузі в останні роки відбулися і кількісні, і якісні зміни. По-перше, ринок реклами став передбачуваним; по-друге, на ньому з’явилися професіонали як з боку рекламодавців, так і з боку рекламних агентств; по-третє, розпочалося активне проникнення на український ринок реклами крупних зарубіжних рекламодавців. Величезним вкладом зарубіжних рекламних агентств в розвиток української реклами стала їх законодавча база [3].

Сучасний розвиток ринку реклами в Україні відбувається на фоні кризи економіки, а також політичної нестабільності. Це призводить до виникнення ряду проблем, пов’язаних з ефективністю функціонування реклами. Аналіз наукової літератури дозволив нам виділити наступні з них.

Одна із основних проблем – це практично відсутність вітчизняної теоретичної бази для підготовки відповідних фахівців. Тому в рекламній галузі спостерігається тотальний дефіцит кваліфікованих спеціалістів, які могли б забезпечити виробників якісною, професійною і недорогою рекламою. Тому сьогодні на українському рекламному ринку склалася ситуація, коли довготривалі рекламні кампанії здійснюються, не вітчизняними, а закордонними сторонами, що володіють масою переваг, як в матеріальному, так і в організаційному та професійному планах.

Наступною проблемою є те, що не повністю визначені деякі теоретичні аспекти щодо ролі і місця реклами в сучасних умовах розвитку економіки: відсутні дослідження, що дозволяють вивчити і творчо адаптувати до вітчизняних умов досвід західних країн у цій галузі; дискусійною залишається проблема вибору каналів поширення рекламної інформації, розробки рекламних кампаній і оцінок їх ефективності тощо. Вітчизняним дослідникам потрібно не лише перекладати іноземну літературу, а й стати на шлях створення власних методик аналізу та освоєння реклами.

Ще однією проблема полягає в тому, що економіка держави сьогодні знаходиться в тяжкому ринковому стані. Тому сьогодні не варто сподіватися на швидкий розвиток та розквіт рекламної галузі, коли решта системи розвалюється, коли стоїть виробництво і панує безробіття, коли відсутня відповідна нормативна та законодавча база для успішного ефективного виробництва та господарювання. Тільки із налагодженням нормального функціонування всієї економічної системи можна сподіватися на ефективну діяльність окремих її ланок, зокрема реклами.

Розглядаючи перспективи розвитку реклами в Україні на основі матеріалів із джерел Інтернет ми можемо виділити наступні тенденції [3].

Досвід вітчизняної реклами свідчить, що на високий якісний рівень виготовлення рекламної продукції будуть постійно виходити нові фірми. Поступово будуть з'являтися нові цілі реклами. Наприклад, вже актуально буде не лише привернути нових клієнтів, але й утримати старих; м’яко видаляти ще на стадії реклами непотрібних клієнтів (наприклад, некредитоспроможних); отримати і постійно нарощувати "кредит довіри".

Пристосовуючись до стандартів та вимог сучасного світу, в пошуках нових ринків збуту, рекламодавці будуть продовжувати освоєння мультимедійних технологій та глобальної електронної мережі. Це вже привело до створення так званих кіберагентств, які почали боротьбу за захоплення кібер-простору. З'явився новий вид реклами, який можна назвати "netvertising" - реклама в електронній мережі. Мине стадія копіювання Заходу і прямого переносу західних рішень на український ринок, найбільш професійні дослідники звернуться до власних методик аналізу і створення реклами. Перші інструментальні аналоги вже існують. Це методики С.А.Фаерса "Успішні вибори", Б.А.Злотіна "Диверсійний аналіз, або чому реклама не спрацювала", Г.А.Викентьєва "Прийоми реклами" та ін.

Отже, функціонування рекламної діяльності в Україні потребує вдосконалення з урахуванням зарубіжного досвіду в цій галузі, однак без знання українських особливостей сприйняття реклами нашими громадянами важко досягти хороших результатів. Проте, ми маємо всі об'єктивні умови й суб'єктивні чинники для того, щоб піднятися до світового рівня у сфері реклами: відповідний інтелект, сучасну освіту, потужну науку та національну еліту, яка формується й покликана відіграти роль каталізатора суспільного прогресу.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.     Махмудов огли Х.З. Реклама як чинник формування попиту і стимулювання збуту // Економіка і регіон. – 2008. – №3 – с.106-109.

2.     Шевцов А.В. Сутність та сучасне розуміння реклами // Бухгалтерия. Економика. Финансы. – 2007. – №2 – с.11-13.

3.     Аспекти маркетингу: реклама та комунікації [http://reklama.marketing-library.info/nauka_pro_reklamu.html].