Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

 

Науковий керівник к.е.н, доцент О.О. Лєгостаєва, А.Г.Сердюк

Харківський інститут банківської справи Університет банківської справи Національний банк України (м.Київ),Україна

АНАЛІЗ ІСНУЮЧИХ ПРОБЛЕМ У СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАНЯ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

 

У роботі проаналізовано проблеми функціонування системи соціального страхування в сучасних умовах господарювання. Запропоновано шляхи вирішення цих проблем, а саме:створення єдиної бази обліку  платників, введення єдиного соціального внеску та об’єднання Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, Фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності та медичне страхування у єдиний Фонд соціального страхування здоров’я.

Нині в Україні систему загальнообов'язкового соціального страхування представляють: Пенсійний фонд; Фонд соціального страхування тимчасової втрати працездатності; Фонд соціального страхування на випадок безробіття; Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, які діють автономно як незалежні, самоврядні організації.

Існуючий порядок організації функціонування системи соціального

страхування потребує реорганізації. Існує два можливих напрями зниження

навантаження у частині збирання соціальних внесків – зменшення ставок та

спрощення системи (економія на адміністративних витратах).

Введення єдиного соціального внеску дасть змогу зменшити навантаження на бухгалтерів, знизити адміністративні видатки, зменшити кількість контролерів та сприятиме розвитку підприємництва, знизивши можливість корупції. Кожен роботодавець зможе надавати лише один звіт, матиме одного перевіряючого, а не чотирьох як зараз. Але ставка єдиного страхового внеску потребує подальшого доопрацювання та переглядуПісля введення об’єктивної ставки єдиного соціального внеску можна проводити наступний етап трансформації системи соціального страхування-змінювати саме адміністрування системи.

Для покращення адміністрування системи соціального страхування потрібно об’єднати функції обліку та контролю сплати єдиного соціального внеску у одному фонді. Цим фондом має бути Пенсійний фонд так, як у цьому фонді на даний момент найбільше інформаційне та кадрове забезпечення, яке надасть змогу трансформувати систему з найменшими втратами.

Доцільне також об’єднання Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності і Фонд соцстрахування від нещасних випадків на виробництві у єдину організацію з подальшим доповненням їх медичним страхуванням. Таке доповнення фондів медичним страхуванням є об’єктивно викликаною потребою тому, що зниження рівня захворюваності та виплат на допомогу зі страхування напряму пов'язаний з медичним страхуванням і повинен бути введений у систему соціального захисту працівників. Після цього об’єднання пропонується створити єдиний фонд захисту здоров’я Фонд соціального страхування здоров’я [2].

         Для упорядкування системи соціального страхування доцільним буде розподілити послуги соціального страхування за категоріями населення:

- непрацююче за віком (Пенсійний фонд);

- непрацююче з інших причин (Фонд безробіття);

- працююче (Фонд соціального страхування здоров’я).

А в свою чергу на Пенсійний фонд буде покладено функції:

- постановки на облік платників єдиного внеску;

- визначення строків подання звітності;

- визначення форми подання звітів.

Передача цих функцій Пенсійному фонду дасть змогу сформувати єдину централізовану базу обліку робітників та роботодавців та однорідність строків та форм подання звітів. Ці зміни нададуть змоги швидко виявити неплатників, що призведе до “детінізації” цієї галузі соціального захисту, підвищення прозорості системи та збільшення надходжень. За таких умов більш ефективно виконуються функції пов’язані з обслуговуванням застрахованих осіб, внаслідок вивільнення ресурсів з ” тіні ”, та спеціалізації фондів за категоріями.

Але після трансформації системи соціального страхування Пенсійний фонд отримає занадто багато повноважень, що може призвести до зловживань. Отже, для успішного функціонування системи виникає потреба у створенні контролюючого органу. Таким контролюючим органом може стати Комісія по соціальному страхуванню, яка буде сформована з представників фондів та представника з Державного казначейства України.

Таким чином для вирішення проблем які існують у системі соціального страхування потрібно ввести єдиний соціальний внесок, сформувати єдину базу для адміністрування платників на базі Пенсійного фонду та трансформувати Фонд соцстрахування з тимчасової втрати працездатності і Фонд соцстрахування від нещасних випадків на виробництві разом  з медичним страхуванням у єдиний Фонд соціального страхування здоров’я. Але у системі соціального страхування ще залишаються такі невирішені проблеми, як визначення розміру соціального внеску та інші.

Література:

1.Періодичні видання "Пенсійний кур'єр", "Праця і зарплата".

2.Журнал "Соціальне страхування". – К. : ТОВ "Ніка-принт"; 2008. – № 8-11.

3.Логачова Л. До питання запровадження єдиного соціального внеску в Україні/

4.Л. Логачова // Україна: аспекти праці. – 2005.– № 6. – с. 13–18;

5.Баранник Л. Б. Проблеми впровадження єдиного соціального внеску в Україні / Л. Б. Баранник // Вісник Дніпропетровської державної фінансової академії. – 2007.– № 2 (18). – С. 10–17.