Шелест І. К.

Керівник Ващенко Л. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

У даній статті розглядаються питання стосовно фінансових результатів діяльності торговельного підприємства, тобто доходу та прибутку.  А саме коротка характеристика даних показників, як відбувається процес управління ними та їхні різновиди.

Суть підприємницької діяльності підприємства по­лягає у виникненні грошових відносин, пов'язаних з неперервним кругообігом кош­тів у формах витрачання ресурсів, одержан­ня доходів, їх використання, а також із при­воду відносин з постачальниками, покупця­ми продукції, працівниками підприємства, державними органами та інші [2, с. 226].

Розгляд даного питання є досить актуальною темою. Через те, що Україна перейшла до ринкової економіки на її території досить поширеним явищем стало ведення підприємницької діяльності. А оскільки основною метою підприємців є максимізація доходу та прибутку, тому  управління ним є важливим, адже воно допомагає у поставленні конкретних цілей та завдань

Отримання доходів - виручки від реалізації продукції (робіт, по­слуг) - свідчить про те, що продукція торговельного підприємства знайшла свого споживача, що вона відповідає вимогам та попиту ринку за ціною, якістю, іншими технічними, функціональними характеристиками та властивостями.

А також створює основу для самофінансування підприємства за умови, що їхній розмір достатній для покриття витрат підприємства з виробництва та реалізації товарів та інших видів діяльності, виконання зобов'язань перед бюджетом та утворення чистого прибутку[1, с. 413].

Дохідність підприємства є одним із найголовніших показників, які відображають його фінансовий стан. Такий показник відображує мету підприємницької діяльності [4, с. 305-306].

Поняття прибутку в економічній системі з'явилося у зв'язку з наявністю товарно-грошових відносин, появою і розвитком інституту власності, особливо приватної. Перші визначення прибутку збігалися зі значенням валового доходу [2, с. 226].

Управління доходами - це частина економічної стратегії торго­вельного підприємства. Воне спрямоване на створення економічних умов що забезпечують відшкодування постійних витрат торговельного підприємства, покриття змінних витрат, які залежать від обсягу реалізації продукції, повної й своєчасної сплати всіх видів податків, обов'язкових платежів та забезпечення отримання цільового прибутку [1, с. 435-436].

Розмір отриманих доходів визначає економічну стратегію підпри­ємства з питань управління матеріальними ресурсами та витратами, персоналом підприємства і оплатою його праці, податковою, інвести­ційною, дивідендною політикою підприємства.

Найбільшу питому вагу в доходах торговельного підприємства займають доходи від основної діяльності - торговельної. Ці доходи для торговельного підприємства отримали назву валового доходу.

У зв'язку з тим, що у торгівлі, споживча вартість не створюється, дохід від реалізації товарів являє собою плату за надання торговельно-посередницької послуги (доведення товарів до споживачів та їх реалізація), яка становить частину виручки торговельного підприємства.

Необхідність отримання доходів від торговельної діяльності підприємства обумовлена потребою відшкодування витрат на її ведення. Діяльності і отримання певної суми прибутку, яка забезпечує досягнення стратегічної мети торговельного  підприємства.

Основними джерелами доходів торговельного підприємства від продажу товарів є торговельна надбавка до ціни придбання товарів та різниця між ціною продажу та закупівлі товарів на різних стадіях реалізації товару,  являє собою дохід торговельного підприємства з одиниці реалізованого товару.

Валовий дохід торговельного підприємства формується як різниця між виручкою від реалізації товарів та сумою оплати постачальникам  закуплених товарів.

В оптовій торгівлі валовий дохід утворюється також у вигляді різниці між ціною придбання та продажу товарів. Його розмір залежить від розміру надбавки, яка диференціюється за формами оптового товарообороту, виходячи з їх витратомісткості.

Окрім валового існує також чистий, можливий та необхідний доходи торговельного підприємства.

Чистий дохід виражає у грошовій формі вартість додатково­го продукту і визначається як перевищення виручки від реалізації продукції над вартістю матеріальних витрат, амортизаційних відра­хувань і заробітної плати, або як різниця між валовим доходом і заробітною платою [5, с.61].

Можливий дохід - це дохід, який може отримати підприєм­ство при наявних торгівельних потужностях, можливому обсязі реалізації продукції при наявній кон'юнктурі ринку.

Необхідний дохід - дохід який дозволяє підприємству фі­нансувати всі заплановані поточні витрати, обов'язкові платежі та отримати цільовий прибуток [3, с. 306-307].

Доходи торговельного підприємства - джерело розвитку його діяльності, що забезпечує формування прибутку як джерела розширеного відтворення діяльності підприємства; фінансування усіх поточних витрат, що пов'язані зі здійсненням господарської діяльності; виплату податкових платежів, що пов'язані зі здійсненням діяльності [4, с.306-307].

Прибуток - це частина чистого доходу, що залишається торговельному підприємству після відшкоду­вання всіх витрат, пов'язаних з реалізацією продукції та іншими ви­дами діяльності.

В умовах ринку прибуток є джерелом усіх фінансових ресурсів підприємства. Величина прибутку характеризує фінансові результати роботи підприємства та визначає його фінансовий стан.

Розрізняють такі найважливіші види прибутку торговельного підприємства:

1.     Валовий (балансовий) прибуток - розраховується як
різниця між чистим доходом від реалізації продукції і собі-
вартістю реалізованої продукції.

2.     Операційний прибуток - це балансовий прибуток,
скоригований на різницю інших операційних доходів та
операційних витрат.

3.     Прибуток від звичайної діяльності - це операційний
прибуток, скоригований на величину фінансових та інших
доходів і фінансових та інших витрат.

4.     Чистий прибуток - це прибуток, що надходить у розпо-
рядження підприємства після сплати податку на прибуток.

Прибуток виконує низку важливих функцій :

1)  оцінювальну - прибуток використовується як оціню­вальний показник, що характеризує ефект господарської ді­яльності підприємства. Використання цієї функції повною мі­рою можливе тільки в умовах ринкової економіки, яка перед­бачає свободу встановлення цін, свободу вибору постачальника і покупця;

2)  розподільчу - її зміст полягає в тому, що прибуток вико­ристовується як інструмент розподілу чистого доходу суспіль­ства на частину, що акумулюється у бюджетах різних рівнів та залишається в розпорядженні підприємства;

3)  стимулюючу - виконання цієї функції визначаєть­ся тим, що прибуток є джерелом формування різних фондів стимулювання (фонду заохочення, фонду виробничого та соці­ального розвитку, фонду виплати дивідендів, пайового фонду тощо) [2, ст. 228-231].

Отже, з усього вище сказаного можна зробити висновок, що управління прибутком та доходом торговельного підприємства є одним із найважливіших факторів у проведенні підприємницької діяльності. Оскільки прибуток та дохід це основне до чого прагне підприємець, у результаті своєї роботи. Тому управління доходом та прибутком підприємства допомагає підприємцю якомога більше максимізувати їх розмір. За допомогою управління доходом та прибутком  підприємець, може успішно визначити економічну стратегію, покласти перед собою більш перспективну мету та завдання для розвитку свого підприємства.

 

Література:

1.     Мазеракі А.А. Економіка торгівельного підприємства / А.А.Мазеракі, Л.О.Лігоненко, Н.М.Ушакова.-Київ:„Хрещатик", 1999.- ст.413-417, ст. 435-436.

2.     Березіна О.В. Економіка підприємства / О.В.Березіна, Л.М.Березіна, Н.В.Бутенко.-Київ: „Знання", 2009. - ст.226-234.

3.     Бойчик І.М. Економіка підприємства / І.М.Бойчик.-Київ: Атіка, 2002. - ст. 340, ст. 344-348.

4.     Сідун В.А. Економіка підприємтсва / В.А.Сідун, Ю.В.Пономарьова,.- Київ: 2006.- ст.304-307.

5.     Аранчій В.І. Фінанси підприємтсва / В.І.Аранчій.-Київ: Видавничий дім професіонал, 2004.- ст.61.