Аспірантка Химич І.Г.

Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя

КОРПОРАТИВНА КУЛЬТУРА – ЧИННИК

УСПІХУ ТА ГАРМОНІЇ ПІДПРИЄМСТВА

Корпоративна культура є важливою сферою впливу на свідомість, вчинки, помисли і бажання працівників, а також – одним із вирішальних чинників успіху в управлінні діяльністю підприємства [4, с.35]. Проте, успіх будь-якої діяльності залежить не лише від здібностей і знань людей, а й від мотивації (від прагнення самостверджуватися, досягати високих результатів, реалізовувати мрії тощо). Чим вищий рівень мотивації, чим більше мотивів спонукають людину до діяльності, тим більше вона активно працює (самовдосконалюється). Відомо, що високомотивовані індивіди працюють більше і, як правило, досягають кращих результатів, адже, мотивація забезпечує успіх у їхній діяльності (рис.1).

Рис.1. Взаємозв’язок корпоративної культури із успішною діяльністю та гармонією на підприємстві

 

Сенс діяльності людини не тільки в тому, щоб отримати результат; сенс діяльності полягає і в самій діяльності, в самому процесі діяльності, у тому, щоб виявити фізичну та інтелектуальну активність. Коли суб’єкта спонукає сам процес діяльності, а не її результат, то це свідчить про наявність компонента мотивації. Результативний складник мотивації, з одного боку, повязаний з окресленням перспективних цілей, а з іншого – з прийняттям людиною цілей і завдань у самій діяльності. [2, с.8-9]. Для сучасних підприємств корпоративна культура є найсильнішим мотиваційним фактором [6, с.6]. А мотив, у свою чергу, є фактором, що веде до перетворення програми діяльності в активну діяльність, та дозволяє працівнику співвідносити конкретні ситуації із системою цінностей, якими він керується у своїй поведінці [3, с.195].

Активністю працівників є спільна діяльність, яка починається з того, що кожна людина усвідомлює власний внесок у розв’язанні своїх особистих проблем. Адже, тоді її дії вже є результатом не емоційного стану, а способом мислення. Така активність неможлива без контактів між людьми й обміну інформацією, думками, оцінками, почуттями, а також без орієнтації на спільну мету. На думку американських вчених 50% мотивації залежить від самого працівника, а 50% – від керівника [5, с.225; 230]. Тому, що справжня висока корпоративна культура – це гармонія знань та морально-етичних якостей, які, безумовно, залежать від інтелектуально-культурних якостей особистості керівника [4, с.35]. Найкраще мотивує людину персональна увага до неї. Тому керівник повинен дати зрозуміти кожному, що саме він потрібен для загальної справи, справедливо оцінити дії кожного працівника. Досвідчений та мудрий управлінець завжди піклуватиметься, щоб кожен працівник отримав свою частку визнання. Це сформує та зміцнить командний дух. Адже, 90% людей діють відповідно до теорії очікувань і хочуть отримати справедливу оцінку своїх дій, а, от система винагород може підвищити ефективність праці людей лише на 25% [5, с.230].

Що ж стосується гармонії, то це рівновага між відчуттям самодостатності та відчуттям спільності. Для гармонії особистості важлива рівновага подій наповненості зовнішнього й внутрішнього життя людини і рівновага в активності, яка може бути розділена на два потоки: екстраактивність (активність, спрямована на зовнішній простір) та інтроактивність (активність, спрямована на внутрішній простір). У суб’єктивному аспекті гармонія – це переживання благополуччя в різних його аспектах:

-       духовне благополуччя – відчуття причетності до духовної культури суспільства, усвідомлення можливості долучатися до багатств духовної культури;

-       соціальне благополуччя це задоволеність особистості своїм соціальним статусом та актуальним станом суспільства, до якого особистість себе зараховує;

-       вітальне (тілесне) благополуччягарне фізичне самопочуття, тілесний комфорт, відчуття здоров’я, що задовольняє індивіда, фізичний тонус [8].

Ефективне управління підприємством вимагає високого рівня культури керівника: інтелігентності, самовладдя, витримки, врівноваженості, стриманості, відповідальності, обов’язку, піклування про загальні інтереси, скромності, вміння слухати, уважності, чуйності, людяності тощо [1, с.146]. Процес інтеграції у міжнародне економічне ринкове середовище змушує звертати увагу на особливості ведення управлінської діяльності успішними закордонними компаніями. Керівникам необхідно пам’ятати, що найбільша цінність організації – люди, а турбота та повага до них – одна із найважливіших задач управління підприємством.

Отже, дотримання етичних норм бізнесу є характерною ознакою успішної діяльності підприємств тому, що це забезпечить позитивне сприйняття в суспільстві їхньої діяльності, а також – відчутну економічну вигоду [7, с.458].

 

Література:

1.     Завадський Й.С. Менеджмент. – Т.2. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – 640 с.

2.     Занюк С.С. Психологія мотивації: Навч. посіб. – К.: Либідь, 2002. – 304 с.

3.     Осовська Г.В., Осовський О.А. Основи менеджменту: Підручник. –  Вид.3. – К.: Кондор, 2006. – 664 с.

4.     Палеха Ю.І., Кудін В.О. Культура управління та підприємництва: Навч.-методичний посібник. – К.: МАУП, 1998. – 96 с.

5.     Чайка Г.Л. Організація праці менеджера: Навч. посіб. – К.: Знання, 2007. – 420 с.

6.     Хаєт Г.Л. Корпоративна культура: Навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 403 с.

7.     Хміль Ф.І. Основи менеджменту: Підручник. – Вид.2. – К.: Академвидав, 2007. – 576 с.

8.    Поняття гармонії особистості: [Електрон. ресурс]. – Режим доступу: http:// www.info-library.com.ua