Мовчан І.В.

 Кременчуцький державний університет ім. М.Остроградського

 

ОСОБЛИВОСТІ  ДІАГНОСТИКИ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ

 

В сучасних умовах розвитку економіки України одним з найважливіших факторів забезпечення довіри до банків є підтримання їх фінансової стабільності.

Банківська система є важливою складовою механізму  сучасної ринкової економіки. ЇЇ ефективність функціонування залежить від фінансової стійкості  кожної банківської установи. Під фінансовою стійкістю розуміють здатність банку під впливом ринкового середовища протистояти внутрішнім та зовнішнім негативним чинникам і забезпечувати збереження та повернення вкладів  юридичних і фізичних осіб, своєчасне виконання своїх зобов’язань з метою забезпечення стабільності та приросту прибутку.

Але вплив світової фінансової кризи погіршив фінансові стани банків  та призвів до їх банкрутства. У зв’язку з цим  на сьогодні є дуже актуальним питання розробки методики діагностики  фінансової стійкості, банкрутства  та  впровадження заходів щодо оздоровлення банківського сектору економіки.

Влиття іноземного капіталу в український банківський сектор  показало, що банки не готові управляти капіталом. Недосконалість законодавчої бази, щодо банківського сектору призвів до державного  вилучення іноземного а також національного капіталу.

В Україні так, як і в більшості європейських країн   працюють над створенням  комплексного підходу до діагностики функціонування банківської системи. Для забезпечення фінансової стійкості та попередження банкрутства банківської системи в умовах розвитку та змін відповідних показників її діяльності, тому виникає необхідність  проведення діагностики банківського сектору. Вона в свою чергу повинна забезпечити визначення поточного стану  справ банківських установ  та прогнозування  майбутнього.

Отже  сучасна банківська система для забезпечення фінансової стійкості повинна мати відповідну аналітичну систему, яка  дасть оцінку стану банку та розробить стратегію якісного управління ним.

Діагностика повинна мати такі напрями: оцінку виконання функцій  банківською системою в економіці; визначення стійкості та  прогноз на майбутнє; визначення чинників, які впливають на банківську систему та її дестабілізацію.

На сьогодні для стабільного функціонування банківського сектору є важливим збір  та накопичення інформації, яка відображає його діяльність, аналіз та прогноз, оцінка показників  та заходів, що  здійснюються в межах державного регулювання. На сьогодні не існує єдиного, загального  методологічного підходу до визначення  банківської стійкості.

Важливим питанням є також методика діагностики банкрутства з урахуванням специфіки  вітчизняної фінансово-кредитної системи  та удосконалення організаційно-економічного механізму регулювання  банківського сектору.

Узагальнення індикаторів  оцінки банківського сектору дозволило їх структурувати таким чином.

Індикатори, що оцінюють виконання банківською системою  функцій на макроекономічному рівні, до яких включають:

- показники розвитку банківського сектору;

- динаміка питомої ваги показників відносно рівня монетизації економіки;

- показники стану розрахунків в економіці;

- індекс розподілу ресурсів між контрагентами.

Індикатори, за допомогою яких  можна оцінити ефективність  банківської системи, а саме якість активів,  дохідність та прибутковість, ліквідність: показники  відношення великих ризиків до капіталу; відношення чистої відкритої позиціями за акціями до капіталу.

Індикатори, за допомогою яких оцінюється здатність  банківської системи протистояти негативному впливу внутрішніх та зовнішніх чинників: показники рівня концентрації банків; залежність системи від міжбанківських кредитів; питома вага кредитної заборгованості.

Отже створення якісної системи діагностики  стійкості банківського сектору є важливим стратегічним завданням, оскільки дозволить зменшити банкрутство банківських установ.

 Наявність  організаційних форм групування суб’єктів,  які мають можливість проводити  діагностику банківських установ, з визначенням підходів та методів діагностики їх банкрутства дозволять удосконалити  організаційно-економічний  механізм регулювання  банківської системи України. За результатами досліджень завчасно можна буде виявити приховану інформацію  про схильність банків до банкрутства, враховуючи специфіку, що їм притаманна.

 

Список  літератури:

1. Бицька Н. Банківський капітал в економіці України// Вісник Національного банку України – 2006. - №1. – С. 48-51.

2. Головань С.В., Евдокимов М.А., Карминский А.М., Пересецкий А.А. Модели вероятности дефолта  комерчесских банков. – ІІ. Влияние макроекономических факторов на устойчивость банков.- Росийская економическая школа 2004.

3. Орлов С.Н. Экономика и банковская система  региона. – М.: Экономика. 2004.

4. Фетисов Г.Г. Устойчивость банковской системы и методология ее оценки. – М.: Экономика, 2003.