Строительство и архитектура/1.Архитектурные решения объектов

                                                                            строительства и реконструкции

асист. Бушева В.М., студ. Підлипська В.Ю.

Автомобільно-дорожній інститут  Державного вищого навчального закладу

                 «Донецький національний технічний університет», Україна

Особливості проектування залізобетонних мостів

Мости належать до найбільш відповідальних і найдорожчих споруд, які розраховуються на довгі строки експлуатації в умовах впливу несприятливих  кліматичних і географічних факторів. Будівництво мостів завжди виконують на основі проектів. В проектах визначають і економічно обґрунтовують тип споруди, конструкцію усіх її частин, а також методи будівництва для забезпечення вводу споруди у передбачені планом строки.

Процес проектування потребує поетапного вирішення ряду задач, кожна з яких за своїм характером  не може бути розв’язана однозначно. Тому проектування мосту представляє собою творчий процес, результати якого залежать від рівня професійної підготовки інженера, від його індивідуального смаку і загальної культури.

Проектування моста здійснюється  на основі результатів, отриманих у процесі виконання інженерних вишукувань, техніко-економічного обґрунтування, на основі оцінок народногосподарської ефективності майбутньої споруди.

Конструкцію моста розраховують у відповідності з вказаними нормами на перспективне навантаження, а також на повітряні, температурні, гідрологічні і сейсмічні впливи, очікувані у період заданого строку експлуатації. У розрахунках приймають до уваги також прогнозовані осадки опор і вплив довготривалих процесів, які протікають у матеріалі несучих конструкцій. Важливою частиною розрахунку є визначення внутрішніх зусиль, які розвиваються в несучих конструкціях при найбільш несприятливих сполученнях можливих впливів на споруду.

На основі широкого використання ПЕОМ  успішно розвиваються і використовуються методи оптимального проектування інженерних споруд. При проектуванні прогонових будов і опор  моста приймають до уваги габарити, регламентовані нормами, вплив корисного рухомого навантаження, вага всіх її конструкцій, повітряні,  температурні і сейсмічні впливи на споруду.

Необхідно приймати до уваги, що вартість і строки будівництва залізобетонних мостів будуть знижуватися при розвитку індустріальної бази для виготовлення залізобетонних конструкцій, більш повної їх уніфікації, вдосконалення способів монтажу і заводського виготовлення конструкцій мостів.

Основні задачі, котрі необхідно вирішувати при проектуванні залізобетонної прогонової будови після вибору системи і довжини прогону, є:

призначення типу поперечного перерізу; необхідність застосування поперечних діафрагм в окремих випадках; зазначення розмірів поперечних перерізів і частин конструкції, які потім уточнюють у процесі розрахунку; розглядання одного із варіантів армування з визначенням типу робочої арматури, схеми її розташування у бетоні, а також доцільності попереднього напруження; вибір типу деталей конструкції (тротуарів, опорних частин, перил, гідроізоляції і водовідводу, деформаційних швів).

         Ці задачі повинні розв’язуватися у взаємозв’язку і з урахуванням умов виготовлення монтажних блоків, їх перевезення, улаштування і з’єднання, а також з урахуванням експлуатаційних якостей прогонових будов. Належить забезпечувати найменшу вартість, трудомісткість виготовлення і монтажу, і найбільшу довговічність конструкції.

Залізобетонні балочні мости – найбільш розповсюджений тип мостів на автомобільних дорогах. За загальною довжиною вони складають більше ¾ сумарної довжини усіх автодорожніх мостів. Роз’яснюється це простотою конструкції, якістю статичної схеми і відповідністю їх конструктивних форм сучасним методам будівництва.

Залізобетонні мости – капітальні споруди, які при вірному проектуванні і якісному виконанні будівельних робіт володіють великою стійкістю проти  атмосферних впливів і не потребують періодичного пофарбування, як сталеві мости. Особлива перевага – значно менша витрата металу у порівнянні зі сталевими мостами.

Основні задачі, котрі необхідно вирішувати при проектуванні залізобетонної прогонової будови після вибору системи і довжини прогону, є: призначення типу поперечного перерізу, необхідність застосування поперечних діафрагм в окремих випадках; зазначення розмірів поперечних перерізів і частин конструкції, які потім уточнюють у процесі розрахунку; розглядання одного із варіантів армування з визначенням типу робочої арматури, схеми її розташування у бетоні, а також доцільності попереднього напруження; вибір типу деталей конструкції (тротуарів, опорних частин, перил, гідроізоляції і водовідводу, деформаційних швів).

При проектуванні залізобетонних мостів необхідно приймати до уваги усі вимоги, які пред’являються до конструкції, забезпечувати надійність в експлуатації і довговічність усієї споруди, враховуючи технологічні фактори: склад бетону, режими твердіння, якість улаштування і ущільнення бетону. Від цих факторів залежить щільність і морозостійкість бетону, величина деформації усадки і плавучості, а в разі здатності конструкції протистояти атмосферним впливам і її тріщиностійкості.

 

                                          Література:

        1. Петропавловский А.А., Богданов Н.Н., Носалёв А.В. Проектирование 

            деревянных и железобетонных мостов. – М.: Транспорт, 1977. – 339с.

        2. Гибшман Е.Е., Назаренко  Б.П. Мосты и сооружения на дорогах. Часть 1.

            – М.: Транспорт, 1972. – 408с.

        3. Проектирование и строительство искусственных сооружений на

           автомобильных дорогах. (Труды  Союздорнии, выпуск 109).      

           М.:Транспорт,  1978. – 154с.