Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Атюшкіна В.В.

 

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Україна

 

Принциповий підхід до оцінювання узгодженості інноваційної та інвестиційної стратегій промислового підприємства

 

Здійснення підприємством результативної інноваційної та інвестиційної стратегій з точки зору управління полягає в забезпеченні їх узгодженості, що повинно сприяти раціональному розподілу функцій управління, використанню всіх видів ресурсів, що у кінцевому рахунку веде до розширення виробничих та комерційних можливостей підприємства. Оцінювання узгодженості стратегій та виявлення причин розузгодженості є одним з управлінських інструментів забезпечення узгодженості.

Досягнення узгодженості інноваційної та інвестиційної стратегії можливе за умови виявлення певних сутнісних складових (ознак) обох стратегій, оцінювання співвідношення виділених у відповідності до цих ознак параметрів названих стратегій  та регулювання параметрів стратегій.

Слід зазначити, що якісний рівень забезпечення узгодженості інноваційної та інвестиційної стратегій залежить від трьох моментів, які покладено в основу оцінювання узгодженості стратегій:

вибору критерію узгодження;

визначення набору показників (параметрів), за якими передбачається аналізувати забезпечення узгодженості стратегій;

формування нормативу узгодження.

Найбільш складним моментом, що визначає якість оцінки узгодженості інноваційної та інвестиційної стратегій, є конкретизація критерію, за яким вестиметься таке оцінювання. Під критерієм в загальному випадку розуміється деяка цільова настанова, на підставі якої проводиться оцінювання. Критерій, з одного боку, повинен адекватно відображати ступінь досягнення мети (всі основні аспекти), а з іншої – бути вимірним.

Багато критеріїв, які використовуються для оцінки ступеня досягнення мети, носять об'єктивний характер: існує понятійна шкала і рівень значення критерію однозначно визначається. У випадках, коли доступні лише суб'єктивні критерії, особа, що приймає рішення, керується своєю системою цінностей або експертними оцінками [1, с. 318].

Оцінювання узгодженості інноваційної та інвестиційної стратегій промислового підприємства можливе із застосуванням балансово-параметричного підходу, сутність якого полягає в порівнянні, співставленні двох комплексів параметрів, згрупованих за різними ознаками, що прагнуть до певної рівноваги. Він дозволяє виявити в результаті новий аналітичний (балансуючий) показник – стан узгодженості. Балансово-параметричний підхід ґрунтується на встановленні такої відповідності, рівності або раціонального співвідношення параметрів стратегій, що може виступати у якості критерію узгодженості стратегій і, таким чином, дозволяє оцінювати узгодженість об’єктів оцінювання стратегій.

Для застосування балансово-параметричного підходу до оцінювання узгодженості інноваційної та інвестиційної стратегій промислового підприємства необхідно визначити критерії узгодженості двох стратегій у вигляді балансового рівняння параметрів узгодженості, тобто тих параметрів, які враховуються при визначенні узгодженості стратегій.

Усі параметри, за якими оцінюється узгодженість інноваційної та інвестиційної стратегій, можна розділити за принципом побудови критерію узгодженості стратегій. Одну групу параметрів складають такі пари параметрів, між якими існують відношення відповідності, тобто співвідношення між будь-чим, що виражає узгодженість, рівність або адекватність як співпадання параметрів, задовільне з погляду певної мети. Для визначення узгодженості інноваційної та інвестиційної стратегій за такими параметрами, критерієм узгодженості може бути відповідність між виділеними параметрами, показниками стратегій.

Інша група параметрів може бути об’єднана за принципом побудови критерію узгодженості стратегій на основі балансового рівняння. Для побудови такого рівняння необхідно дослідити попарне співвідношення між параметрами інноваційної та інвестиційної стратегій та виразити взаємозв’язок у вигляді балансово-параметричного рівняння. У деяких випадках стану узгодженості може відповідати також співвідношення параметрів інноваційної та інвестиційної стратегій на основі нечіткої нерівності.

 

Література

1.     Ігнатьєва І.А. Стратегічний менеджмент: Підручник / І.А.Ігнатьєва. − К.:Каравела, 2008. − 480с.