Башнянин Г.І., Паласевич М.Б., Сіра Е.О.

Львівська комерційна академія

СУТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ БАНКІВСЬКОЇ

 ІНВЕСТИЦІЙНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ

Особливою складовою ефективної ринкової економіки є банківська система. Якщо банківська система перебуває у ринковому середовищі, то діяльність банків повинна відповідати принципам і законам конкуренції.

Явище конкуренції надзвичайно складне та багатогранне, тому серед дослідників одностайності у трактуванні цього поняття немає. В сучасній економічній літературі сформувалися чотири основні підходи до тлумачення економічної конкуренції:

·        як змагання економічних суб’єктів за кращі результати на ринку [1, с. 206];

·        як елемент ринкового механізму, який дає змогу врівноважити попит і пропозицію, узгодити поведінку різних суб’єктів ринку [2 с. 200];

·        як критерій, за яким визначається тип структури галузевого ринку [3, с. 18];

·        як особливий вид ділових стосунків між суб’єктами господарювання з використанням сучасних організаційних, маркетингових та управлінських інструментів для досягнення фінансово-економічних цілей  [4, с. 6].

На наш погляд, головним у конкуренції є організація боротьби на ринку за досягнення короткострокових і довгострокових цілей. За досягнення цих цілей і завдань конкурують між собою продавці, покупці, виробники, споживачі, посередники і, звичайно ж, банки. Таким чином, конкуренція є багатоплановою і розмаїтою економічною категорією. Не можна не погодитися з думкою А. Юданова, який стверджує, що „павутиння конкуренції є густим і охоплює навіть окремі ділянки ринку” [5, с. 43]. Такою „окремою ділянкою ринку” є ринок банківських послуг.

Банківська конкуренція – це економічне суперництво комерційних банків за вигідні позиції на ринку банківських послуг [6, с. 121], визначальними особливостями якого є те, що:

·        об’єктом конкурентної боротьби виступають кредитні ресурси;

·        банки на ринку виступають як у ролі продавця, так і в ролі покупця;

·        відсутність патентного захисту банківських нововведень;

·        суб’єктом банківської конкуренції є небанківські фінансові установи;

·        стандартизованість банківських продуктів незалежно від території їх реалізації;

·        наявність високих бар’єрів входження на ринки банківських послуг.

Визначальними чинниками розвитку банківської інвестиційної конкуренції є:

·        збільшення кількості конкурентів;

·        диверсифікація банківської інвестиційної діяльності;

·        посилення глобалізації ринку банківських інвестиційних послуг;

·        ефективна державна конкурентна політика.

Характерними особливостями банківської конкуренції на інвестиційному ринку є те, що: по-перше, банки вступають у конкурентну боротьбу не лише з банківськими установами, а й з небанківськими фінансовими організаціями та нефінансовими установами; по-друге, ринок банківських послуг недосконалий; по-третє, на інтенсивність конкуренції банків на інвестиційному ринку впливають споживачі інвестиційних послуг; по-четверте, вкладники впливають на конкуренту боротьбу в інвестиційній галузі шляхом вибору обсягу і типу заощаджень за діючих на ринку процентних ставок на залучений капітал; по-п’яте, на інтенсивність конкуренції на ринку інвестиційних послуг в значній мірі впливає постачання послуг-субститутів; по-шосте, орієнтація банківської інвестиційної діяльності визначається здебільшого конкурентним середовищем.

Література

1.           Економічна теорія: Політекономія: [Підруч.] / За ред. В.Д. Базилевича. – К. : Знання-Пресс, 2001. – 581 с.

2.                Основы экономической теории: Учебник / [С.В. Мочерный, В.К. Симоненко, В.В. Секретарюк, А.А. Устенко]; Под общ. ред. С.В. Мочерного. – К. : В-во „Знання” НОО, 2000. – 607 с.

3.                Борисенко З.М. Основи конкурентної політики : [Підручник] / З.М. Борисенко – К. : Таксон, 2004. – 704 с.

4.                Сива Т.В. Формування конкурентних відносин у трансформаційній економіці України : автореф. дис. канд. екон. наук. / Т.В. Сива. – Львів, 2005. – 20 с.

5.                Юданов А. Теория конкуренции: прикладные аспекты / А. Юданов // МЭиМО. – 1997. – №6. – С. 41–53.

6.                Сива Т.В. Конкуренція на ринку банківських послуг / Т.В. Сива // Фінанси України. – 2002. – №7. – С.127–132.