к.е.н., Головацька С.І.

Львівська комерційна академія

ПРОБЛЕМИ ТЕОРІЇ І ПРАКТИКИ ЗВІТНОСТІ ЗА СЕГМЕНТАМИ БУДІВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА

Сучасне середовище функціонування підприємства – як внутрішнє, так і зовнішнє – дуже динамічне і це відображається на швидкості та масштабах зміни ризиків. Суб’єкти господарювання у сфері будівництва зустрічають ризики різноманітного характеру: падіння попиту на виконання певних видів будівельно-монтажних робіт, втрата ліквідності, проблеми кредитування, ризик різноманітних зловживань. З ускладненням і розвитком бізнес-середовища змінюються вимоги до звітності підприємства, як важливого інструменту прийняття інвестиційних та управлінських рішень. У сучасних умовах господарювання на підприємствах різних форм власності та видів економічної діяльності облік є інформаційною системою, яка забезпечує ефективне функціонування підприємств у конкурентному середовищі та служить основою для прийняття управлінських рішень Облікова інформація надає можливість проаналізувати діяльність декількох підприємств у галузі, визначити їх рейтинг та прийняти раціональне інвестиційне рішення. Ускладнення умов господарювання, кризові явища в економіці, зростання потреби у захисті інформації, зумовлюють підвищення вимог до системи управління підприємством. Ефективне управління діяльністю підприємства з одночасним забезпеченням його економічної безпеки стає можливим за умови подання користувачам облікової інформації повної та достовірної звітності.

Звітність підприємства – це система узагальнених основних економічних показників його господарської діяльності за звітний період. Згідно ЗУ “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Фінансова звітність будівельного підприємства складається із дотриманням основних принципів, передбачених П(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”: автономність, обачність, безперервність, повнота, послідовність, нарахування (порівняння) доходів і витрат, перевага сутності над формою, історична (фактична) собівартість, єдиний грошовий вимірник, періодичність. У складі фінансової звітності сукупність показників і пояснень, яка забезпечує деталізацію і обґрунтованість статей фінансових звітів, а також інша інформація, розкриття якої передбачено відповідними П(С)БО відображається у Примітках до річної фінансової звітності. Згідно П(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” у примітках до фінансових звітів слід розкривати: облікову політику підприємства; інформацію, яка не наведена безпосередньо у фінансових звітах, але є обов'язковою за відповідними П(С)БО; інформацію, що містить додатковий аналіз статей звітності, потрібний для забезпечення її зрозумілості та доречності.

Із набранням чинності П(С)БО 29 “Фінансова звітність за сегментами” суб’єкти господарювання у господарській діяльності яких можна виділити звітні сегменти (географічні або господарські) подають додаткову інформацію у Додатку до Приміток до фінансової звітності за формою “Інформація за сегментами” (форма №6). Географічний сегмент - відокремлювана частина діяльності підприємства з виробництва та/або продажу певного виду (або групи) продукції (товарів, робіт, послуг) у конкретному економічному середовищі, яка відрізняється від інших: економічними і політичними умовами географічного регіону; взаємозв'язком між діяльністю в різних географічних регіонах; територіальним розташуванням виробництва продукції (робіт, послуг) або покупців продукції (товарів, робіт, послуг); характерними для географічного регіону ризиками діяльності; правилами валютного контролю і валютними ризиками в таких регіонах. Господарський сегмент - відокремлювана частина діяльності підприємства з виробництва та/або продажу певного виду (або групи) продукції (товарів, робіт, послуг), яка відрізняється від інших: видом продукції (товарів, робіт, послуг); способом отримання доходу (способом розповсюдження продукції, товарів, робіт, послуг); характером виробничого процесу; характерними для цієї діяльності ризиками; категорією покупців.

Інформація формується у бухгалтерському обліку за господарськими та географічними сегментами, які визначаються підприємством на основі його організаційної структури. Сегмент може бути визначений і за критерієм дотримання єдиного технологічного процесу, який може здійснюватися в кількох географічних регіонах, що обумовлено стадіями виробництва продукції, політикою післяпродажного обслуговування, умовами доставки товарів тощо. При визначенні сегментів враховуються ризики, які обумовлені особливостями ринку збуту продукції (товарів, робіт, послуг) у даному регіоні, валютні ризики, які виникають при провадженні діяльності в двох або більше країнах, тощо. Сегмент визнається, якщо він відповідає більшості з критеріїв географічного або господарського сегмента.

Враховуючи зазначене, постає питання виделення у структурі та господарській діяльності будівельних підприємств звітних сегментів. При цьому, враховуючи перелік робіт, виконуваних будівельним підприємствами (підготовчі роботи до будівництва, загальне та спеціалізоване
будівництво будівель та споруд, монтаж будівельних конструкцій, роботи
з облаштування будинків, роботи з завершення будівництва та оренду
будівельної техніки) та, базуючись на Класифікаторі видів економічної діяльності 2010р., серед господарських сегментів доцільно виділити:  нове будівництво, ремонт, розширення, реконструкцію будівель та інженерних споруд, монтаж збірних будинків або конструкцій, будівництво
тимчасових об’єктів. Географічні сегменти кожного окремого будівельного підприємства будуть виділені із врахуванням територіального розташування його структурних підрозділів із дотриманням вимог П(С)БО 29 «Фінансова звітність за сегментами).

Література

1)П(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”: затверджене наказом міністерства фінансів України від 31.03.99р.,№87. 2) П(С)БО 6 “Зміни і виправлення у фінансових звітах”: затверджене наказом міністерства фінансів України від 28.05.99р.,№137. 3) П(С)БО 29 “Фінансова звітність за сегментами”: затверджене наказом міністерства фінансів України від 19.05.2005р.,№412. 4)Закон. Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні: від 16.07.199р., №996.