Хаймьонова Н.С., аспірантка

Львівська комерційна академія, Україна

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВ АВТОМОБІЛЕБУДУВАННЯ

Конкурентне середовище, у якому функціонують підприємства автомобілебудування, вимагає постійної уваги і прийняття ефективних заходів щодо забезпечення  управління за рахунок раціональної побудови інформаційної системи. Для ефективного управління діяльністю підприємства особливе значення має облікова інформація, яка повинна бути захищена і використовуватись при прийнятті управлінських рішень для забезпечення безперервної діяльності та вирішення стратегічних завдань власниками і менеджерами. У період подальшого реформування та удосконалення системи нормативного регулювання бухгалтерського обліку в Україні, його стандартизації, поширення впливу МСБО (МСФЗ), уніфікації вимог, становлення та розвитку ринкових відносин, глобалізації міжнародної економіки особливо важливо при дотриманні загальноприйнятих національних П(С)БО не втратити увагу до внутрішніх користувачів облікової інформації. Для цього необхідна адекватна інформаційна система з її специфічними інструментами для відображення всіх характерних процесів, які відбуваються на окремому підприємстві, оскільки не існує стандартного набору функцій та об’єктів управління, а для кожного підприємства характерні власні цілі,  завдання і специфіка бізнесу, що забезпечується раціональною обліковою політикою підприємства.

  Згідно ЗУ “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” принцип послідовності у системі бухгалтерського обліку і фінансової звітності передбачає,  постійне   (із  року  в  рік)  застосування
підприємством обраної облікової політики (зміна облікової політики
можлива  лише  у випадках,  передбачених національними П(С)БО,  і повинна бути обґрунтована
та розкрита у фінансовій звітності).

У загальному вимірі облікова політика має два рівні: макро- (державний рівень) та мікро- (рівень окремого підприємства). Вони взаємопов’язані, доповнюють один одного та використовуються системою управління. На державному рівні облікова політика регламентується ЗУ “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”, іншим чинним законодавством України та П(С)БО. На рівні підприємства – це вибір наявних можливостей у використанні конкретних методів бухгалтерського обліку. Ефективність облікової політики підприємства визначається глибиною і рівнем обґрунтування постулатів нормативно-правових актів регламентного забезпечення системи бухгалтерського обліку.

Облікова політика являє собою регламент (збірник правил), за якими апарат бухгалтерії здійснює ведення фінансового і управлінського обліку та складання і подання звітності.   Згідно ЗУ “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур,
що   використовуються   підприємством  для  складання  та  подання
фінансової звітності.

Підприємство самостійно обирає облікову політику, при визначенні якої підприємствами автомобілебудування враховується: організаційна форма підприємства, форма власності, його величина і фінансово-майновий, галузева особливість господарської діяльності, стратегія розвитку та ступінь кваліфікації облікового персоналу.

Основне призначення облікової політики підприємства автомобілебудування полягає в: упорядкуванні облікового процесу та лібералізації системи бухгалтерського обліку; формуванні методики обліку активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів, витрат, фінансових результатів діяльності та господарських операцій на основі загальноприйнятих принципів та правил; забезпеченні повною, достовірною та неупередженою інформацією менеджменту з метою здійснення ефективного управління господарською діяльністю підприємства та визначення стратегії його подальшого розвитку; забезпеченні формування та своєчасного надання інформації користувачам фінансової звітності підприємства; роз’ясненні користувачам інформації конкретних правил та процедур ведення обліку та складання фінансової звітності; підвищення ефективності ведення обліку на підприємстві.

Згідно П(С)БО 6 “Зміни і виправлення у фінансових звітах” облікова політика може змінюватися тільки, якщо змінюються статутні вимоги, вимоги органу, який затверджує П(С)БО, або, якщо зміни забезпечать достовірне відображення подій або операцій у фінансовій звітності підприємства.

У разі зміни в обліковій політиці підприємству слід розкривати:

-         причини та суть зміни;

-         суму коригування нерозподіленого прибутку на початок звітного року або обґрунтування неможливості її достовірного визначення;

-         факт повторного подання порівнянної інформації у фінансових звітах або недоцільність її переобрахунку.

Таким чином, раціональний та кваліфікований вибір облікової політики із врахуванням всіх суттєвих факторів впливу на господраську діяльність та систему бухгалтерського обліку підприємств автомобілебудування забезпечить підвичення повноти і достовірності їх облікової інформації для потреб різних категорій користувачів.

Література:

1).Бутинець Ф.Ф. Проблеми науки бухгалтерського обліку: реалії: Монографія. – Житомир: ПП “Рута”, 2005. 2). Журавель Г. Про теорію і практику облікової політики//Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Облік як інформаційна система для економічної безпеки підприємств в конкурентному середовищі” 25-26.11.2010р. Частина 1. – Тернопіль, 2010. 3). Нападовська Л. Удосконалення системи управлінського обліку//Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Облік як інформаційна система для економічної безпеки підприємств в конкурентному середовищі” 25-26.11.2010р. Частина 1. – Тернопіль, 2010. 4) П(С)БО 6 “Зміни і виправлення у фінансових звітах”: затверджене наказом міністерства фінансів України від 28.05.99р.,№137. 5) Пушкар М.С., Щирба М.Т. Теорія і практика формування облікової політики: Монографія.-Тернопіль:Видавництво “Карт-Бланш”, 2010. 5)Україна. 6)Закон. Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні: від 16.07.199р., №996.