Право/ 2. Адміністративне і фінансове право

К.ю.н. Городецька І.А.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Адміністративні акти Державної інспекції

з контролю за використанням та охороною земель

 

Для кращого розуміння актів Держземінспекції, доцільно здійснити їх класифікацію за допомогою таких критеріїв, як сфера застосування, юридичні властивості, назви та форми видання.
За сферою застосування адміністративні акти поділяються на внутрішньоорганізаційні та зовнішні. Внутрішньоорганізаційні акти звернені до підпорядкованих структурних підрозділів та працівників Держземінспекції. За допомогою цих актів посадові особи керують підлеглими підрозділами та працівниками, визначають порядок їх діяльності та взаємодії. Вони видаються з питань розстановки кадрів, регулювання виконання службових обов’язків, планування роботи, застосування заходів заохочення, накладення дисциплінарних стягнень та ін.
Зовнішні акти адресовані фізичним і юридичним особам, які не знаходяться в підлеглості Держземінспекції та видаються по чітко визначеному законодавством колу питань. Вони приймаються в кожному конкретному випадку проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, застосування до правопорушників адміністративних стягнень. Забезпечуючи це, державні інспектори з контролю за використанням та охороною земель складають акти перевірок, приписи, протоколи, виносять постанови про адміністративні правопорушення та ін.
За юридичними властивостями адміністративні акти поділяються на індивідуальні та нормативні. До першого виду відносяться акти, в яких містяться приписи, адресовані персонально визначеному суб’єкту, і які мають виконуватись, як правило, один раз. Призначення індивідуальних актів полягає в застосуванні чинних норм права до конкретних випадків, ситуацій, обставин. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти, є їх виражений правозастосовчий характер [1, с. 215-216]. 
Нормативні акти адресуються тільки співробітникам Держземінспекції й її територіальних підрозділів та видаються з питань внутрішньоорганізаційної діяльності. У цих актах передбачаються правила службової діяльності, вони встановлюють загальні правила безособистісного характеру та розраховані на багаторазове виконання (до застосування акта або припинення строку його дії).
За назвою акти адміністративної діяльності поділяються на накази, інструкції, плани роботи, постанови, розпорядження, дозволи, приписи тощо.
Накази – це акти адміністративної діяльності, за допомогою яких організується робота Держземінспекції та її територіальних підрозділів. Вони видаються одноосібно керівниками Держземінспекції та її територіальних підрозділів і звернені до підпорядкованих структурних підрозділів, посадових осіб та інших працівників. Накази, залежно від характеру питань, що ними регулюються, можуть бути як індивідуальними (містять приписи індивідуального характеру), так і нормативними (передбачають правила, розраховані на тривале й неодноразове застосування). Держземінспекція видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Інструкції на відміну від наказів, за своєю юридичною природою завжди є нормативними. Інструкції Держземінспекції звернені до її структурних і територіальних підрозділів, працівників та визначають порядок їх діяльності щодо виконання покладених на них обов’язків, певних дій, робіт тощо. 
Плани роботи Держземінспекції – це акти внутрішньої організаційної діяльності, які визначають систему заходів щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель на певний період, порядок і терміни їх проведення та виконавців цих заходів.
Важливе місце серед актів Держземінспекції посідають постанови – це індивідуальні акти, які приймаються в одноосібному порядку в процесі здійснення адміністративно-юрисдикційної діяльності, а саме під час вирішення питань про притягнення громадян та посадових осіб до адміністративної відповідальності і містять правову оцінку поведінки учасників суспільних відносин у сфері державного контролю за використанням та охороною земель.
Розпорядження – це індивідуальні акти управління, які приймаються одноособово та дозволяють або забороняють здійснення певних дій фізичним та юридичним особам. На відміну від постанов, вони не пов’язані із застосуванням санкцій і мають на меті реалізацію диспозицій правових норм. 

Дозволи – це індивідуальні акти про надання визначеній особі права на здійснення відповідної дії [2, с. 106]. Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених в установленому законом порядку.

Припис – це обов’язкова для виконання письмова вимога державного інспектора, яка видається юридичним і фізичним особам з метою припинення виявленого порушення земельного законодавства та усунення його наслідків.

За формою видання адміністративні акти поділяються на письмові та усні. Для більшості актів Держземінспекції встановлена письмова форма, адже вона дає можливість чіткого формулювання волевиявлення та розуміння адресатами змісту актів, полегшує контроль за їх законністю з боку вищих органів. В усній формі видаються акти в процесі здійснення внутрішньої організаційної діяльності, у випадках, коли норми права не вимагають їх обов’язкового письмового оформлення. При їх оформленні не потрібно багато часу, вони більш оперативні, у більшості випадків мають форму розпоряджень.

 

Література:

1. Колпаков В. К. Адміністративне право України : підруч. / В. К. Колпаков, О. В. Кузьменко – К. : Юрінком Інтер, 2003. – 544 с.

2. Адміністративна діяльність ОВС. Загальна частина : підруч. / [І. П. Голосніченко, В. І. Шакун, І. П. Кириченко та ін.] ; за заг. ред. І. П. Голосніченка, Я. Ю. Кондратьєва. – К. : КМУЦА, 1999. – 180 с.