Ветеринарія/ 2. Зооинженерія

УДК 636.5.084

Барило Б.С., асистент

Кирилів Я.І., доктор сільськогосподарських наук, професор, чл. – кор. УААН

Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького

Використання відходів олійної промисловості “фільтроперліту” в годівлі курчат-бройлерів

Встановлено, що перлітом, який містить біля 59% ліпідів, можна замінити в раціоні для курчат - бройлерів добавку соняшникової олії. Це сприяє підвищенню живої маси на 7,3 – 7,7%. Під впливом перліту збільшується забійна маса та вихід м’яса за рахунок збільшення частки стегнових і грудних м’язів в дослідних групах курчат бройлерів. У тканині печінки підвищується вміст вітаміну А і каротиноїдів.

Ключові слова: курчата-бройлери, перліт, грудні та стегнові м’язи, внутрішній жир, кістки, печінка, розчинні білки, вітамін А, каротиноїди.

Важливою умовою ефективного використання поживних речовин корму є оптимальне енергетичне живлення птиці, зокрема курчат-бройлерів [1, 2, 3]. Необхідний рівень енергії в раціонах птиці неможливо забезпечити за рахунок зернових компонентів. У зв'язку з цим у раціони вводять 1-6% кормових жирів, які у 2 рази перевищують енергетичну цінність вуглеводів і білків [4].

Позитивний ефект від застосування жирових добавок зумовлений їх високою енергетичною цінністю та багатосторонньою дією на організм. Зокрема, додавання до раціону жирових добавок проявляє азотозберігаючу дію, посилює використання амінокислот для синтезу білків та засвоєння жиророзчинних вітамінів.[5].

Слід зазначити, що на ступінь використання енергії кормів птахами впливає багато факторів: рівень годівлі, підготовка кормів до згодовування, склад раціону, фізичні властивості кормів, наявність інгібуючих речовин, збалансованість раціону, режим годівлі, умови зберігання кормів та ін [6].

Використання жирових добавок у складі комбікормів є одним із засобів підвищення перетравності і засвоєння поживних та біологічно активних речовин. Воно особливо ефективне при вирощуванні м’ясних курчат у зв’язку з великими енергетичними затратами на прирости живої маси [7].

Широке використання в птахівництві жирових добавок та підвищення їх вартості призвело до необхідності пошуку доступніших джерел кормових жирових добавок. Перспективною заміною їх є дешевші відходи олійної промисловості, зокрема перліт, який був використаний для фільтрації соняшникової олії, і в ньому залишається ще значна її кількість.

У зв’язку з цим вивчення впливу фільтроперліту на продуктивність курчат-бройлерів та якість продукції є актуальним та було метою нашої роботи.

Нами було проведено дослід на 5 групах курчат-бройлерів кросу “Кобб - 500” підібраних за принципом аналогів по 100 голів в кожній. Перша група контрольна отримувала стандартний раціон збалансований за основними поживними та біологічно активними речовинами. Інші чотири групи були дослідні, у другій групі замість 1% соняшникової олії додавали 1,5% перліту, третій дослідній групі замість 2% соняшникової олії  додавали 4% перліту, четвертій дослідній групі замість соняшникової олії 6% перліту, п’ятій дослідній групі замість 2% соняшникової олії 5% обезжиреного перліту.

Перліт – це природній мінерал, який використовується для фільтрації соняшникової олії. Після фільтрації олії у перліті залишається 59,13% загальних ліпідів. Шляхом додаткового пресування можна звільнити ще 14,59%, але у перліті все таки залишається ще 44,54% олії, в якій переважають в основному триацигліцероли, фосфоліпіди, вільний холестерол та неетерифіковані жирні кислоти [8].

Протягом досліду вели систематичний контроль за ростом і розвитком, шляхом зважування. Після закінчення вирощування, у 49 днів проведено забій та взяття матеріалу для біохімічних досліджень. Зокрема, брали тканини печінки та грудних і стегнових м’язів.

В результаті проведених досліджень встановлено, що часткова заміна соняшникової олії на фільтроперліт (ІІ група) позитивно вплинула на середньодобові прирости курчат-бройлерів, зокрема сприяла підвищенню середньодобових приростів з 9 до 23 дня (рис. 1). Починаючи з 29 дня, середньодобові прирости знижувалися до 31 дня в середньому на 3,74 %, а з 37 дня спостерігається тенденція до підвищення. В результаті жива маса курчат-бройлерів у 49 днів у ІІ групі була нижча на 35 г, що складає 1,15% порівняно з контрольною групою, у ІІІ групі курчат-бройлерів жива маса і середньодобові прирости були вищі у всі вікові періоди, і в кінцевому результаті жива маса у 49-денному віці складала 3260 г, що на 7,24% вище ніж в контрольній групі. Така ж тенденція спостерігається у ІV дослідній групі, якій згодовували замість олії 6% фільтроперліту, з тією різницею, що середньодобові прирости збільшувалися, починаючи з 23-денного віку і були суттєво вищими, на 7,69 – 10,41% порівняно з контрольною групою.

Що стосується впливу додавання пресованого фільтроперліту в V дослідній групі, то тут жива маса порівняно з контрольною групою була нижча на 144 г, або на 4,73%.

Якщо порівнювати живу масу з найкращим показником у ІV групі, то різниця складала 380 г, або 13,13%. Порівняно з контрольною групою середньодобові прирости почали знижуватися з 31-денного віку і ця тенденція спостерігалася до кінця відгодівлі.

Процес росту курчат-бройлерів відрізняється від інших ссавців. Зокрема птиця в процесі ембріонального розвитку покривається пухом, який в постембріональний період перетворюється на пір’я, основна маса приросту пір’я припадає на 19-30 день життя курчат. За цей період утворюються 70-80% пір’яного покриву курчат-бройлерів.

 

Рис. 1 Динаміка росту курчат-бройлерів

Проте процес формування пір’я не є визначальним, він є тільки супутнім. Основним споживачем поживних речовин та енергії є процес росту м’язів та кісткової тканини. За період вирощування (49 днів) жива маса бройлерів збільшилась у 68,9-78,0 раз. Така інтенсивність росту вимагає значних затрат поживних та енергетичних речовин. Шляхом додавання повноцінного протеїну та достатньої кількості енергії в дослідних групах інтенсивність росту була вища порівняно з контрольною групою на 13,2%.

Анатомічна розрубка тушок показала, що маса грудних м’язів підвищилася в ІІІ і ІV групах на 5,1 %, 15,9% порівняно з контрольною групою, а маса стегнових м'язів в ІІІ, ІV і V групах на 13,4%, 14,8 і 2,7 % порівняно з контрольною групою.

Маса внутрішнього жиру збільшилася в ІІІ групі на 5,5% а в ІV і V знизилася на 50,8% і 50,2% порівняно з контрольною групою.

Щодо маси кісток то їх збільшення спостерігалося в ІІІ і ІV групах на 3,6% 13,7%.

Підвищується також збереженість поголів’я курчат бройлерів.

Отже, вихід їстівних частин підвищується у ІІІ ІV дослідних групах на 8,97%, 9,61%. Це зумовлено збільшенням маси м’язів курчат-бройлерів.

Визначення вмісту розчинного білку у печінці, грудних м’язах та стегнових м’язах показано на рис. 2.

У розрізі груп рівень розчинних білків в печінці був вищий у всіх дослідних групах без виключення, зокрема у ІІ групі на 26,76%, ІІІ – 15,17% і в ІV та V – на 10,85%.

У грудних м’язах була дещо інша закономірність і спостерігалася тенденція до збільшення розчинних білків тільки у V групі, а в ІІ, ІІІ та ІV групах рівень загальних білків був нижчий порівняно з контрольною групою.

В стегнових м’язах рівень розчинних білків був приблизно однаковий у II, III і контрольні групах. Найбільший його показник спостерігається в ІV групі – 31,04 мг/г, та дещо нижчий в V групі – 30,9мг/г.

Рис. 2. Вміст розчинних білків у тканинах курчат-бройлерів, n=5

Продукти травлення протеїну в основному переносяться кров’ю у вигляді вільних амінокислот. Їх концентрація у кожній тканині визначається балансом між поступленим з крові, а також за рахунок розкладу і втрат внаслідок синтезу білку і різних катаболічних процесів. Тільки незначна частина загальної суми амінокислот в організмі знаходиться у вигляді вільних амінокислот.

Концентрація незамінимих амінокилот є завжни нижча, ніж замінимих. Очевидно, можна очікувати, що вміст вільних амінокислот в тканинах може змінюватись в залежності від амінокислот, що надійшли з кормом, або від швидкості їх використання для синтезу білка. Цей процес залежить також від наявності в раціоні легкодоступної енергії. У зв’язку з цим при складанні раціонів необхідно враховувати енерго+протеїнове співвідношення. При додаванні енергетичної добавки фільтроперліту, порівняно із соняшниковою олією сприяє підвищенню амінного азоту в тканині печінки.

Визначення вмісту вітамінів А і Е та каротиноїдів в печінці курчат-бройлерів вказує на те, що у всіх дослідних групах за виключенням V, рівень вітаміну А був вищий відповідно у ІІ групі на 13,61%, у ІІІ – на 32,16% та у ІV – на 22,52% рис. 3.

Що стосується вітаміну Е то він був нижчий у всіх дослідних групах. У другій групі зниження було незначне і складало 5,76%, а у ІІІ і ІV, і особливо у V дослідній групі ці показники були значно нижчі і складали відповідно 44,61; 45,61 та 53,88%, порівняно з контрольною групою.

Що стосується рівня каротиноїдів, то у всіх дослідних групах він був суттєво вищий порівняно з контрольною групою курчат – бройлерів відповідно на 1,20; 2,40; 1,20 та 2,70 мкг/г, або від 30,77 до 69,23%.

 

Рис. 3. Вміст каротиноїдів вітаміну А і Е в печінці курчат-бройлерів, n=5

Стійкість м’ясопродуктів до окислення напряму залежить від концентрації в них токоферолів і перш за все вітаміну Е (α-токоферолів). Найбільше піддаються окислювальним процесам внутрім’язеві жири, які містяться в м’ясі птахів і риби, і в меншій мірі – в свинині, потім в баранині і яловичині. При окисленні жирів м’ясо набуває прогірклого запаху та присмаку і термін його зберігання скорочується.

Жири корму сприяють всмоктуванню і депонуванню жиророзчинних вітамінів в організмі. В наших дослідженнях спостерігається підвищення вітаміну А та каротиноїдів у дослідних групах.

Отже додавання перліту в кількості 4-6% замість соняшникової олії сприяло підвищенню живої маси курчат-бройлерів на 7,24-7,76% та забійної маси на 7,1-10,4%, за рахунок збільшення маси грудних і стегнових м’язів. Спостерігається підвищення розчинних білків в тканинах печінки та стегнових м’язах. У тканині печінки під впливом перлітів підвищується рівень вітаміну А і каротиноїдів.

 

1. Архипов А.В. Энергетическое питание птицы / А.В. Архипов // Тез. докл. Всес. науч.-техн. конф. Новосибирск, 1990. Биология. Москва. -1990.- №12.- С. 39-40.

2. Ібатуллін І.І. Перетравність та баланс поживних речовин при згодовуванні курам - несучкам корму з високим вмістом вітаміну Е / І.І. Ібатулін, В.В. Отченашко // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького, Львів 2000, Т. 2(№3-4) – С 159-167.

3. Кирилів Я.І. Обмінні процеси і продуктивність курей – несучок в залежності від якості протеїну корму / Я.І. Кирилів, І.Б. Ратич, Г.М. Стояновська та ін. // Науково-технічний бюлетень Інституту землеробства і біології тварин. – Львів, 1999. – Вип. 1(3), – С. 122-128.

4. Кирилів Б.Я. Вміст загальних ліпідів і співвідношення їх окремих класів у плазмі крові і тканині печінки курей – несучок за різної кількості ліпідів раціону / Б.Я. Кирилів, І.Б. Ратич // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. – Львів, 2001 – Вип. 1-2. – С. 21-26.

5. Сурай П.Ф. Жироростворимые витамины в промышленом птицеводстве / П.Ф. Сурай, Г.В. Кукленко, Ф.А. Ярошенко, И.А. Ионов // Черкасы, 1997. – 296 с.

6. Стояновська Г.М. Вплив мінерально вітамінної суміші на обмінні процеси, ріст і розвиток молодняка курей / Г.М. Стояновська, Я.І. Кирилів, І.Б. Ратич та ін.. // Науково-технічний бюлетень Інституту фізіології і біохімії тварин. – Львів, 1997 – Вип. 19(1), – С 92-95.

7. Lopez-Ferrer S. n-3 enrichment of chicken meat. 1. Use of very long-chain fatty acids in chicken diets and their influence on meat quality: fish oil / S. Lopez-Ferrer, M.D. Baucells, A.C. Barroeta, M.A. Grashorn // Poult Sci. - 2001. -80(6).- P. 741-752.

8. Барило Б.С., Кирилів Я.І. Ефективність використання перліту в раціонах курчат – бройлерів // Зб. наук. пр. ВДАУ – Вінниця, 2008. – Вип. 34, том 2, С.. 186-191.

 

Summary

Barylo B.S. graduate student

Kyryliv Ya.I. Dr. agricultural sciences, professor

Lviv National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies named after S.Z. Gzhytskyj

 

The use of waste olive industry "filtroperlitu" in feeding chicken broilers

It is set that it is possible a pearlite which contains near 59% lipids to replace in a ration for chickens - broilers addition of sunflower-seed oil. It is assistsl in the increase of living mass on 7,3 – 7,7%. Under act of pearlite slaughter-weight and output of meat is increased due to femoral and pectoral muscles in the experimental groups of chickens of broilers. In fabrics of liver maintenances of vitamin A rise.