Науковий керівник Сорокіна О.М., Рижова Є. В.,Мхітарян А. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені  Михайла Туган-Барановського

 

ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ ЕФЕКТИВНОЇ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

У статті представлено основні теоретичні засади стратегії підприємст­ва, визначено роль та місце інвестиційної стратегії в діяльності підприємства, обґрунтовано важливість розробки інвес­тиційної стратегії для забезпечення ефективного розвитку підприємства.

Постановка проблеми. Україна потенційно може бути однією з провідних країн із залучення іноземних інвестицій (як прямих, так і портфельних). Цьо­му сприяє її величезний внутрішній ринок, порівняно кваліфікована і водно­час дешева робоча сила, значний науково-технічний потенціал, великі при­родні ресурси та наявність інфраструктури, хоч і не надто розвиненої.

Проте притоку в інвестиційну сферу іноземного та приватного національ­ного капіталу перешкоджають політична нестабільність, недосконалість зако­нодавства, нерозвиненість виробничої та соціальної інфраструктури, недо­статнє інформаційне забезпечення, а також корупція. Саме через корупцію і бюрократію, недосконалу систему оподаткування Україну відносять до групи країн з найбільшим інвестиційним ризиком. Сьогодні ще остаточно не вирі­шено, якою буде податкова політика держави, на що можуть розраховувати ін­вестори, які бажають увійти на український ринок, тому ці питання вимага­ють негайного розгляду.

Кожне підприємство, яке працює в умовах ринкової економіки, не може існувати без чітко розробленої стратегії. Ключове завдання формулювання стратегії полягає в пошуку шляхів подолання конкуренції на ринку та забезпе­ченні високих темпів економічного розвитку компанії (фірми, підприємства) за достатньої фінансової стійкості. Інвестиційна діяльність є найважливішою складовою частиною підприємницької діяльності. Основною метою інвести­ційної діяльності є забезпечення найбільш ефективних шляхів реалізації ін­вестиційної стратегії компанії (фірми, підприємства) на окремих етапах роз­витку.

Аналіз останніх досліджень. Питанню формування ефективної стратегії підприємства присвячено велику кількість наукових праць [5; 7]. Базовими є праці закордонних науковців [1-3; 6].

В сучасних умовах розвитку ділової активності в Україні ринкове середови­ще стає все більш динамічним. Однак, розвиватися й успішно конкурувати можуть ті підприємства, які організовують фінансування та розвиток своєї діяльності стратегічно правильно. Саме тому виникає необхідність формування ефективної стратегії розвитку підприємств, що й є метою дослідження.           


Основні результати дослідження. Постійна мінливість ринкового середовища зумовила необхідність застосування стратегічного підходу до системи господарювання на підприємстві. Термін «політика» виражає сукупність цілей і задач стратегічного і тактичного характеру, а також механізму їх реалізації в будь-якій сфері діяльності. Інвестиційна політика підприємства — частина загальної економічної стратегії, яка визначає вибір і способи реалізації найбільш раціональних шляхів оновлення та розширення його виробничого і науково-технічного потенціалу.

Дана політика спрямована на забезпечення виживання підприємства в складному ринковому середовищі, на досягнення ним фінансової стійкості і створення умов для майбутнього розвитку.

Стратегія — це генеральна комплексна програма дій, яка визначає пріоритетні для підприємства проблеми, його місію, головні цілі та розподіл ресурсів для їхнього досягнення. Вона формулює цілі та способи їхнього досягнення так, щоб вказати підприємству певний (такий, що об'єднує всі його підрозділи) напрямок розвитку. За своїм змістом стратегія є довгостроковим плановим документом.

Зважаючи на загальну місію підприємства, формулюють його інші стратегічні цілі. Реальність та ефективність стратегії підприємства буде забезпечено, якщо стратегічні цілі будуть конкретними та вимірюваними; чітко зорієнтованими у часі (коли і яку мету треба досягнути); досяжними, збалансованими, ресурсно забезпеченими та такими, що взаємно підтримують одна одну.

Наступним важливим кроком є вивчення внутрішнього середовища. Аналіз внутрішнього середовища є найважливішим для інвесторів, особливо у випадку придбання підприємства. Він проводиться у розрізі таких блоків, як продукція, виробничий апарат, система управління.

Ще одним важливим кроком є вивчення зовнішнього середовища. Аналіз зовнішнього середовища — це безперервний процес спостереження, вивчення та контролю за діями зовнішніх щодо підприємства чинників для того, щоб своєчасно та вичерпно визначити можливості і загрози для підприємства, тобто позитивну та негативну дію зовнішніх чинників (політичних, економічних, науково-технічних, соціальних, міжнародних тощо).

Інвестиційна стратегія — це система довгострокових цілей інвестиційної діяльності підприємства, обумовлених загальними задачами його розвитку й інвестиційною ідеологією, а також вибір найбільш ефективних шляхів їхнього досягнення [6].

Інвестиційна стратегія визначається як генеральний план дій у сфері інвестиційної діяльності підприємства, який враховує пріоритетні її напрямки і форми, характер формування інвестиційних ресурсів і послідовність етапів реалізації довгострокових інвестиційних цілей, що забезпечують передбаче­ний загальний розвиток підприємства [5].

Отже, аналізуючи ці визначення, можемо відзначити, що інвестиційна стратегія — це системна концепція, яка визначає і спрямовує розвиток інвестиційної діяльності підприємства.

Розробка інвестиційної стратегії є творчим процесом, що включає поста­новку цілей інвестиційної діяльності, визначення її пріоритетних напрямків і форм, оптимізацію структури інвестиційних ресурсів і їхнього розподілу, ви­роблення інвестиційної політики з урахуванням найбільш важливих аспектів інвестиційної діяльності, підтримка взаємин із зовнішнім інвестиційним се­редовищем.

Процес розробки інвестиційної стратегії є найважливішою складовою загальної системи стратегічного вибору підприємства, основними елементами якого є місія, загальні стратегічні цілі розвитку, система функціональних стратегій у розрізі окремих видів діяльності, способи формування та розподілу ресурсів. При цьому інвестиційна стратегія взаємодіє з іншими елементами стратегічного вибору підприємства. Розуміння взаємозв'язку інвестиційної стратегії з іншими найважливішими елементами стратегічного вибору підпри­ємства дозволяє більш ефективно будувати процес її розробки.

Актуальність розробки інвестиційної стратегії підприємства визначається низкою умов.

Найважливішою умовою є інтенсивність зміни чинників зовнішнього ін­вестиційного середовища. Висока динаміка основних макроекономічних по­казників, пов'язаних з інвестиційною активністю підприємств, темпи техно­логічного прогресу, коливання кон'юнктури інвестиційного ринку, мінливість державної інвестиційної політики і форм регулювання інвестиційної діяль­ності не дозволяють ефективно управляти інвестиціями підприємства на ос­нові лише раніше накопиченого досвіду та традиційних методів інвестиційно­го менеджменту.

В цих умовах відсутність розробленої інвестиційної стратегії, адаптованої до можливих змін чинників зовнішнього інвестиційного середовища, може призвести до того, що суперечливі інвестиційні рішення окремих структурних підрозділів підприємства спричинять зниження ефективності інвестиційної діяльності в цілому.

Однією з умов, які визначають актуальність розробки інвестиційної стра­тегії підприємства, є його майбутній перехід до нової стадії життєвого циклу. Кожна стадія життєвого циклу підприємства характеризується певним рівнем інвестиційної активності, напрямками та формами інвестиційної діяльності, особливостями формування інвестиційних ресурсів.

Істотною умовою, яка визначає актуальність розробки інвестиційної стратегії, є кардинальна зміна цілей операційної діяльності підприємства, по­в'язана з новими комерційними можливостями. Реалізація таких цілей вима­гає зміни виробничого асортименту, впровадження нових виробничих техно­логій, освоєння нових ринків збуту продукції тощо. У цих умовах істотне зрос­тання інвестиційної активності підприємства та диверсифікованість форм його інвестиційної діяльності повинні мати прогнозований характер, який за­безпечується розробкою чітко сформульованої інвестиційної стратегії.

Висновки.  Розробка інвестиційної стратегії відіграє значну роль у забезпеченні ефек­тивного розвитку підприємства. Ця роль полягає в тому, що розроблена інвес­тиційна стратегія:

- забезпечує механізм реалізації довгострокових загальних та інвестицій­них цілей майбутнього економічного та соціального розвитку підприємства в цілому й окремих його структурних одиниць;

- дозволяє реально оцінити інвестиційні можливості підприємства, забез­печити максимальне використання його внутрішнього інвестиційного потен­ціалу і можливість активного маневрування інвестиційними ресурсами;

- забезпечує можливість швидкої реалізації нових перспективних інвести­ційних можливостей, які виникають у процесі динамічних змін чинників зов­нішнього інвестиційного середовища;

- враховує заздалегідь можливі варіації розвитку неконтрольованих під­приємством чинників зовнішнього інвестиційного середовища і дозволяє звести до мінімуму їхні негативні наслідки для діяльності підприємства;

- є однією з передумов стратегічних змін загальної організаційної структу­ри управління й організаційної культури підприємства.

  В умовах ринкової економіки існують різноманітні можливості для інвестування. Разом з тим будь-яке підприємство має обмежені фінансові ресурси, доступні для інвестування. Тому потрібно діяти, дотримуючись влас­ної інвестиційної стратегії в цілому, а також враховувати позиції інвестиційної політики.

Література:

1.       Бланк И.А. Основи инвестиционного менеджмента: В 2-хт. — К.:Ника-центр, 2007. - Т. 1.-531 с.      

2.       Бланк И.А. Основи инвестиционного менеджмента: В 2-хт. — К.:Ника-центр. 2007.Т- 2. -511 с.

3.Брігхем Е.Ф. Основи фінансового менеджменту. — К.: Вазако; Молодь, 2005. — 1002 с.

4.Зубченко А.А., Мухетдинова Н.М. Как инвестировать за рубежом?: Пособие для предпринимателей. - М.: Ритм, 2006. - 196 с.

5.Инвестирование, финансирование, кредитование. Стратегия и тактика предприятия /Н.Н. Ушакова, Т.Е. Унковская, Н.Н. Гуляева, Н.А. Гринюк. - К.: КГТЗУ

6.Книш М.И. Сгратегическое планирование инвестиционной деятельности. - СПб.: Бизнес-пресса, 2007. - 1120 с.

7.Маховчкова Г.А., Кантор В.Е. Инвестиционний процесс на предприятии. - СПб.: Питср,2008.- 171 с.