Экономические науки /15. Государственное регулирование экономики

 

Бакрев П.Г.

Буковинська державна фінансова академія

Вплив держави на соціально-економічний розвиток України

 

Економічний розвиток є ключовою політичною та економічною ціллю держави, важливим фактором успіху країни щодо середньострокового та довгострокового періодів розвитку. Тому актуально на сьогодні залишається питання, яку роль на сучасному етапі економічного розвитку повинна відігравати держава щоб забезпечити соціально-економічний розвиток країни.

Досліджували підходи щодо ролі держави в економічному розвитку П.А. Самуельсон, А. Сміт, Д. Рікардо, Дж. Мілль, Дж. Кларк, Дж. М. Кейнс, Дж. Хікс, М. Фрідман, Й. Шумпетер, сучасні вітчизняні вчені, такі як В.Д. Базилевича, В,М. Геєць, А.А. Чухно та інші.

Метою роботи є дослідження існуючих теоретичних положень щодо ролі держави в соціально-економічному розвитку країни, аналіз даної проблеми відносно сучасного стану в Україні.

Про необхідність державного регулювання економіки говорить весь світовий досвід. Держава через свою особливу роль у суспільстві за всіх часів тією чи іншою мірою втручалася в економічні процеси.

За цих умов активну роль відіграв ринковий механізм. Ринкова конкуренція, впливаючи на ціни і доходи, автоматично і досить оперативно пристосувала розрізнені дії господарських суб'єктів, що постійно змінювалася, регулювала рівновагу між попитом і пропозицією, забезпечувала макроекономічну стабільність.

Можна сказати, що державне регулювання ринкової економіки – це система заходів законодавчого, виконавчого та контрольного характеру по стабілізації та пристосуванню економіки до умов, що змінюються під впливом внутрішнього та глобального середовища     [2 С. 47]. Вплив держави на відтворювальні процеси в економіці здійснюються за допомогою прямого інвестування, правових та економічних важелів з метою орієнтації господарських суб'єктів і окремих громадян на досягнення цілей і пріоритетів державної соціально-економічної політики.

Вважається, що формою державного регулювання соціального захисту є розробка системи показників, які характеризують стан та динаміку зростання рівня життя населення. До таких показників слід віднести:  обсяг та структура доходів населення, споживання матеріальних благ та послуг, соціальні гарантії малозабезпеченим верствам населення, стан споживчого ринку [3 С. 104].

Визначення нової ролі держави як суб’єкта ринкових відносин дає можливість по-іншому сприймати її можливості й міру відповідальності за розв’язання суспільних проблем. Держава як суб’єкт ринкових відносин має власні потреби й інтереси, спрямовані на збереження економічної і соціальної безпеки, на ефективність соціально-економічної динаміки, розв’язання проблем суспільства, які виникають під впливом глобалізаційного розвитку.

На сьогодні, в багатьох країнах світу, за рахунок державних коштів здійснюється величезна кількість державних програм спрямованих на створення інноваційної продукції, підтримки стратегічно важливих для країни галузей, високоякісну сучасну освіту, охорону здоров’я, охорону навколишнього середовища та інші напрями, які є складовими людського капіталу, соціально-економічного розвитку та економічної безпеки [1 С. 11].        

Більшість проблем в економіці України породжена не недостатньою присутністю у ній держави, а неефективністю державного регулювання економіки, і насамперед – неефективним використанням державних коштів, про яке свідчить, зокрема, структура державних видатків на економічну діяльність, а також обсяг і структура державних інвестицій в основний капітал.

Із викладеного випливає, що на сучасному етапі ринкової економіки роль держави в Україні, саме полягає в:

-         інституціональних перетвореннях, де простежується ключова роль корекції регулювання інвестиційного процесу з метою здійснити структурні технологічні зміни та забезпечити розвиток внутрішнього ринку високих технологій;

-         державна політика повинна спрямовуватися на заходи щодо збільшення зайнятості в приватному секторі, а саме підтримку малого та середнього бізнесу, які б сприяли прозорості щодо державних витрат та інше;

-         підтримці на належному рівні науки, освіти, охорони здоров’я та соціальної сфери, що є основними пріоритетами бюджетної політики для забезпечення соціально-економічного розвитку країни.

Саме така роль держави має бути як суб’єкта ринкових відносин на сучасному етапі розвитку України.

 

Література:

1.                       Галушка З.І. Нова роль держави в сучасній економіці: соціосинергетичний погляд // Економіка та держава. – 2009. - № 1. – с. 9-12.

2.                       Затонацька Т. Г. Роль держави у забезпеченні та регулюванні соціально-економічного розвитку країни // Науковий вісник БДФА. 2008 – вип.3ч.Ι–с.43-51.

3.                       Меленюк В.О. Вдосконалення механізмів державного регулювання соціального розвитку України // Економіка та держава. – 2009. - № 1. – с. 9-12.