Дядечко Л.П., Кичанова К.М.
Донецький національний
університет економіки і торговлі імені Михайла Туган-Барановського
Сутнiсть
грошового потоку пiдприємства
У процесi розвитку економiчних
вiдносин в Українi зростає увага до проблеми оптимiзацiї грошових потокiв
пiдприємства. Це зумовлено тим, що перехід до ринкової економіки суттєво
підвищує роль та місце руху грошових коштiв у системi управлiння пiдприємством.
Тому управління грошовими потоками підприємства є необхідною функціональною
стратегією, успіх якої виступає
запорукою високих результатів підприємницької діяльності,
конкурентноздатності та динамічного розвитку підприємства [2, с. 108].
Багатовекторне розумiння економiчної сутностi грошових потокiв обумовлене тим, що вони складають основу всiєї фiнансової системи пiдприємства i мають тiсний зв'язок фактично з усiма його економiчними процесами. Iснує думка, що поняття грошових потокiв можна трактувати по-рiзному, залежно вiд завдань аналiзу. Проте це обумовлює складнощi у його вживаннi. Тому iснує необхiднiсть в остаточному формулюваннi змiсту зазначеного поняття i його вживання в адекватному значеннi. [5, с 102].
Тема сутностi i ролі руху
грошових коштiв в умовах ринкової економіки є предметом вивчення багатьох
відомих вчених, як вітчизняних так і закордонних. До числа таких вчених відносяться, наприклад,
Андрiєць В.С., Балабанов
И.Т., Подольська В.О., Ярiш
О.В., Бланк I.А., Бочаров В.В., Яструбецька Л.С., Костирко Р.А.
У процесi здiйснення усiх видiв фiнансової i господарської дiяльностi пiдприємство генерує рух грошових коштiв у формi їх надходження i витрачання. Цей рух грошових коштiв функцiонуючого пiдприємства являє собою безперервний у часi процес i визначається поняттям «грошовий потiк» [6, с 187].
Грошовий потiк - найважливiший самостiйний об'єкт фiнансового аналiзу, що проводиться з метою оцiнки фiнансової стiйкостi та платоспроможностi пiдприємства [2, с.
110].
Таким чином, сформувались окремi пiдходи до визначення даного поняття. Згiдно з першим пiдходом, В.В. Бочаров та Л.С. Яструбецька грошовий потiк визначають як форму руху фiнансових ресурсiв, що вiдображає обмiн товарами i послугами [4, с 144; 5, с 101].
Однак рух фiнансових ресурсiв вiдображає лише ту частину грошового потоку, яка має властивiсть створення доданої вартостi. Через грошовий потiк може опосередковуватися рух активiв i капiталу пiдприємства, який є вiдповiдним обмiном товарiв та послуг. Таким чином, грошовий потiк отримує значення iндикатора руху активiв i капiталу пiдприємства [1, с 168].
Згiдно з другим пiдходом, грошовi потоки визначаються як результуюча сума грошових коштiв, яка надходить чи виходить з пiдприємства протягом певного перiоду. У даному випадку враховується лише потiк грошових коштiв, який впливає на змiну залишку грошових активiв, але поза увагою залишаються вхiднi та вихiднi грошовi потоки, якi мають велике значення як чинники ефективної дiяльностi пiдприємства. Тому окремо розглядаються позитивнi та негативнi грошовi потоки, а їх рiзницею вважається чистий грошовий потiк пiдприємства [1, с 140; 4, с 28].
Згiдно з третiм пiдходом, грошовi потоки визначаються як надходження та вибуття грошових коштiв та їх еквiвалентiв. Цим пiдкреслюється така сутнiсна характеристика грошових потокiв,як рух економiчного блага у грошовiй формi. При визначеннi грошових потокiв, вченi зосереджують увагу на їх розмiрi, часi та напрямку. Дiйсно, зазначенi параметри вiдображають характеристику грошового потоку, адже вони визначають рух певного обсягу грошових коштiв у визначеному напрямку протягом певного перiоду часу [2, с 142].
Отже, грошовий потiк пiдприємства є одним з головних об'єктiв управлiння, представлений у грошовiй формi i безпосередньо пов'язаний iз функцiонуванням грошей i грошової системи. Виконуючи функцiю iнструменту взаєморозрахункiв iз суб'єктами економiчних вiдносин всiхвидiв його дiяльностi, грошовий потiк, пов'язаний iз чинниками лiквiдностi та ризику, впливає на рух активiв та капiталу пiдприємства, характеризується вiдповiдними розмiром, напрямом i часом [3, с 176].
На основi розглянутих визначень грошового потоку можна сформулювати найбiльш
об'єктивне визначення даного поняття. Таким
чином, грошовий потiк пiдприємства є сукупнiстю розподiлених у часi надходжень
i витрат грошових коштiв, рух яких є одним з головних об'єктiв управлiння, пов'язаний
з чин- никами лiквiдностi та ризику, впливає на рух активiв та капiталу
пiдприємства, характеризується вiдносними розмiром, напрямком i часом.
Література
1.
Андрiєць В.С. «Дослiдження основних сутнiсних характеристик грошових потокiв пiдприємства» // ISSN 1993 – 6788 Науковий економiчний журнал «Актуальнi проблеми економiки №8(86), 2008
2. Балабанов И.Т. Финансовый анализ и планирование – 2 изд, доп. – М.: Финансы и статистика, 2008. – 208 с.
3. Бланк I.А. Управлiння грошовими потоками.-К.:Нiка-Центр,Ельга 2002 -736 с
4. Бочаров В.В. Управление денежным оборотом предприятий. – М.: Финансы и статистика, 2001 – 144 с
5. Яструбецька Л.С. Грошовi потоки в оцiнцi iнвестицiйного проекту // Фiнанси України. – 2005. - №5. – с 101-109
6. Костирко Р.А. Фiнансовий аналiз: Навч посiбник.-Харкiв 2007.-772с