Храпко Іванна Євгеніївна

Буковинська державна

фінансова академія

м. Чернівці  2009р.

 

Соціально-економічний розвиток Чернівців: характеристика та основні диспропорції

 

В умовах сучасного розвитку економіки як в Україні досить доцільним є процес дослідження соціально-економічного становища її окремих областей. Чернівецька область належить до індустріально-аграрної категорії. Упродовж останніх років економічна діяльність Чернівецької  області відмічається стабільним зростанням багатьох показників. Це відбувається завдяки активній підтримці традиційних видів діяльності.

Основні джерела інформації щодо соціально-економічного розвитку Чернівців подаються Чернівецькою обласною радою, а також безпосередньо Головним управлінням статистики у Чернівецькій області. Також дане питання розглядається у таких періодичних виданнях, як «Буковина», «Чернівці», «Молодий буковинець» та інші.

Основною метою статті є аналіз соціально-економічного становища Чернівців, а також виявлення основних диспропорцій, які виникають у регіоні.

Провідне місце в економіці Чернівецької області займають промисловість і сільське господарство.  Регіон є могутнім інтелектуальним і виробничим потенціалом, дає 100% загальноукраїнського виробництва апаратури для нафтопереробної промисловості. [5].

Варто розглянути тенденцію розвитку промисловості в регіоні у першому кварталі 2009 року у порівнянні з 2008р.

У січні-квітні 2009року порівняно з січнем-квітнем 2008р. темп росту обсягів промислового виробництва становив 81%. Не досягнуто рівня виробництва І кварталу 2008р. за всіма основними видами добувної та переробної промисловості. На підприємствах з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів темпи росту обсягів промислової продукції становили 75,3%. Водночас проти січня-квітня 2008р. зросло виробництво борошна, води натуральної, мінеральної, газованої та виробів хлібобулочних на 13,6%, 5,9% та 2,6% відповідно. У легкій промисловості індекс промислової продукції у І кварталі  2009р. становив 72%. Темп росту обсягів виробництва продукції на підприємствах з виробництва одягу та хутра становив 73,5%. [4].

В загальному, виходячи з даної ситуації зробити висновок, що розвиток промисловості в Чернівецькій області характеризується в таких галузях, як машинобудування, виробництво одягу та хутра, промислове виробництво позитивними зрушеннями в порівнянні з показниками у 2008 році. Також, як зазначає Головне управління статистики у Чернівецькій області у І кварталі 2009 року відбулося також і зростання обсягів виробництва борошна, води натуральної, мінеральної, газованої та виробів хлібобулочних.

Що ж до інвестицій, які залучаються в Чернівецьку область, то за січень-березень 2009р. у розвиток економіки області за рахунок усіх джерел фінансування було вкладено 380,1 млн. грн. капітальних інвестицій, у тому числі - 352 млн. грн. інвестицій в основний капітал.

В загальному, якщо  розглядати економічний розвиток Чернівецької області, то можна сказати, що даний регіон характеризується непоганими можливостями щодо активізації процесів економічного зростання. В основному базовий потенціал в даному регіоні складає його інвестиційна привабливість, а інвестиції і є одним з об’єктів збагачення економіки регіону.

Економічне становище регіону є визначальним у процесі аналізу соціального розвитку регіону.  На 1 квітня 2009р. в області, проживало 903,8 тис. осіб. Упродовж січня-березня 2009р. чисельність наявного населення області зменшилася на 288 осіб [3].

Важливим індикатором соціального становища регіону є зайнятість населення.  Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області на 1 травня 2009р. становив 2,9% і знизився на 0,2% порівняно з 1 квітня 2009р. та на 0,1% – в порівнянні  з 1 травнем 2008р. [1,4].

Що ж до розмірів середньої заробітної плати, то розмір середньомісячної номінальної (нарахованої) заробітної плати в середньому на одного штатного працівника за січень-березень 2009р. становив 1369 грн., що на 11,9% більше, ніж у І кварталі 2008р. Залишається значною диференціація заробітної плати серед міст та районів області: в м. Новодністровську - 1918 грн., м. Чернівцях - 1489 грн., Сокирянському районі - 1409 грн. [2,4].

Справа соціального захисту населення в Чернівцях, як і в цілому по Україні, перебуває в стадії становлення і розвитку, ведуться пошуки її оптимальної структури, основних функцій, провідних напрямків діяльності на різних рівнях. В 2008 р. управлінням праці та соціального захисту населення міської ради продовжена робота по реалізації міської комплексної Програми “Захист” на 2007-2009 р.Як і в попередні роки в рамках Програми ”Захист” в Чернівцях дальший розвиток отримала робота по матеріальній підтримці громадян похилого віку, інвалідів, малозабезпечених сімей з дітьми, інших
[5].

Розглянувши соціально-економічне становище регіону можна сказати, що все таки у розвитку Чернівецької області наявні певні диспропорції. Вони виникають за рахунок неправильного розподілу продуктивних сил,  ресурсів регіону, а також основні диспропорції, які спостерігаються пов’язані з соціальною стороною регіону. У Чернівецькій області можна спостерігати певні диспропорції на ринку праці регіону, які пов’язані з невідповідністю стану розподілу робочої сили. Зменшення диспропорції на зареєстрованому ринку праці шляхом організації професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних у навчальних закладах, на підприємствах, установах, організаціях, у тому числі на замовлення  роботодавців.

В загальному, соціально-економічний розвиток регіону можна характеризувати як задовільний. Як бачимо, дані статистики свідчать про те що деякі показники промисловості на початку 2009року зростають у порівнянні з аналогічними показниками початку 2008року,що може свідчити про те, що промисловість Чернівецької області починає нарощувати темпи.

Основні пропозиції, щодо покращення стану промисловості, можна розглядати, як:

1) сприяння широкому впровадженню у виробництво наукових розробок, нових технологій та технічному переозброєнню виробництва;

2) залучення вітчизняних та іноземних інвестицій у розвиток промислового комплексу;

3)  залучення нових підприємств до основного кола промислових підприємств.

Щодо соціальних показників, то як бачимо рівень безробіття в регіоні на     1 травня 2009р. становив 2,9%, і за даними статистики він знизився в порівнянні з 1 квітня 2009року на 0,1%.

Щодо оптимізації соціального становища регіону можна визначити наступні заходи:

·        зменшення розшарування населення за рівнем доходів шляхом забезпечення ефективного виробництва і досягнення стабільних темпів росту рівня оплати праці;

·        забезпечення захисту прав працівників на своєчасне та в повному обсязі отримання заробітної плати;

·        реалізація заходів щодо погашення заборгованості із заробітної плати підприємствами, установами та організаціями усіх форм  власності;

·        розширення сфери застосування праці, передусім за рахунок підвищення інвестиційної привабливості економіки та перетворення  самостійної зайнятості населення у високоефективний малий і середній бізнес.

 

Список літератури:

 

1. Обласний центр зайнятості. Заходи соціального захисту незайнятого населення: 2008р. // Чернівці. – 2009. – №5. –с.12;

2. Борги з зарплат зросли уп’ятеро // Молодий буковинець. – 2009. – №3. –с.7;

3.Демографічна ситуація в м. Чернівцях на 1 грудня 2008 р. // Чернівці. – 2009. – №3. –с.11.

4.Головне статистичне управління Чернівецької області http://www.oblstat.cv.ukrtel.net/frame.html - річна статистична інформація

5.Чернівецька обласна державна адміністрація - офіційний сайт http://www.oda.cv.ua/ .