Дрогомирецька Юлія

Буковинська державна

фінансова академія

Розвиток економік країн після розпаду СРСР: Україна і Казахстан

Після розпаду СРСР більшість країн мали однакові стартові умови для розвитку своєї економіки. Але не всі з них досягли однакового рівня розвитку соціально-економічної сфери сьогодні. Дуже стрімко, динамічно і стабільно після розпаду СРСР почав розвивати свою економіку Казахстан. Доцільно порівняти розвиток економіки України з економікою Казахстану.

Процес трансформації політичної системи Казахстану на основі лібералізації суспільно-політичного життя почалася практично одразу після здобуття країною незалежності. Однак економічні реформи вважались в ті роки більш пріоритетними в порівнянні з політичними, на відміну від України. Саме такий підхід, в кінцевому результаті, забезпечив успішність казахстанської моделі транзиту. В останні роки завдяки такому підходу соціально-економічні показники Казахстану наближаються  до загальносвітових, в економіці спостерігається стійкий ріст, а зовнішньополітична кон’юнктура сприятлива. Не менш важливий в цьому контексті і процес формування соціальної бази демократизації –  масове поширення культурних демократичних норм і цінностей – що в кінцевому результаті забезпечує стабільну в довгостроковому плані державність.

З 90-х років економіка Казахстану розвивається рівномірно, динамічно. На даний час у структурі ВВП різко зросла частка послуг (з 35 до 60%) і скоротилася частка сільського, лісового і рибного господарства (з 27 до 13%). Великі надії в Казахстані покладаються на ресурси, що є в країні, зокрема нафту і газ, які спроможні забезпечити процвітання країни за умови глибоких економічних і соціальних перетворень. На думку Астани і Києва, основною сферою співробітництва двох країн є паливно-енергетичний комплекс і транспорт поставок нафти и газу в Європу [3].

Найвищий приріст ВВП Казахстану відбувся у 2001 р. -  виріс на 13%, що є найкращим результатом серед країн СНД. Зокрема індустріальне виробництво зросло на 13,5%, сільськогосподарське виробництво – на 16,9%, інвестиції в основному капіталі – на 21%, транспортне обслуговування – на 11.3%, послуги зв'язку – на 33.6%. До 2010 року Казахстан може досягти ВВП на душу населення більше 5800 доларів США, тобто нинішнього рівня таких країн, як Чехія, Угорщина, Польща, Малайзія, а до 2015 році - близько 9000 доларів США.

Фінансова система Казахстану визнана однією з найбільш прогресивних, і це підтверджують провідні міжнародні експерти. Казахстан першим серед країн СНД створив Національний фонд для забезпечення стабільного соціально-економічного розвитку, зниження залежності від несприятливих зовнішніх факторів [5].

В даний час Казахстан, за класифікацією Світового банку, що входить до групи країн з доходом вище середнього, а Україна – нижче середнього. Якщо порівняти основні показники якості життя, за останні 10 років, в середньому грошові доходи казахстанців виросли в 5 разів; майже в 6 разів збільшилася середньомісячна зарплата; в 25 разів зросла мінімальна заробітна плата; середньомісячний розмір пенсії збільшився у 4,6 раза; депозити фізичних осіб у банках та обсяг внесків на одного жителя зросли у 35 і 37 раз відповідно[4].

Поступальним економічне зростання в Казахстані дозволив значно розширити соціальну спрямованість державних витрат, що свідчить про досягнутому запасі міцності економіки країни.

Україна — за обсягами ВВП підрахованого за ПКС у 2008 році 37-ма економіка світу [1]. У 2008 році ВВП країни за ПКС склав 337 млрд. доларів[6]. ВВП зріс порівняно з попереднім роком на 2,1%, а подушний ВВП за ПКС склав 6,9 тисяч доларів США (в 2007 р. - 7,1 тис. доларів США)[3]. За рівнем видатків на ведення домашнього господарства Україна посідає останнє місце серед країн Східної Європи [4]. Основа української економіки сформований ще у часи СРСР капітал, отриманий приватними власниками в незалежній Україні в період проведення масової приватизації. Порівняємо темпи росту ВВП України і Казахстану за даними Укрстату [2].

Рис.1. Темп росту ВВП України і Казахстану

Отже, як видно з рис.1. економіка Казахстану стабільніше розвивається ніж економіка України. Хоча в 2008 році у зв’язку з світовою фінансовою кризою відбувся менший приріст ВВП. У 2004 році темп приросту ВВП України становив 112,1% і був вищим ніж і Казахстану на 3%, але Україна не змогла втримати такий тем в подальшому. Її економіка розвивалась нестабільно, хоча були стрибкоподібні зростання. А до 2000 роки темп росту ВВП взагалі був від’ємним.

  Міжнародні агентства у зв’язку з фінансовою кризою та наслідками її впливу на економіку України и Казахстану вирішили знизити їх рейтинги. Міжнародне рейтингове агентство Moody's понизило рейтинги України по зобов’язаннях в іноземній і національній валюті до "B2" с "B1". Прогноз рейтингів - "негативний". Віце-президент Moody's Джонатан Шиффер загалом вважає, що макроекономічна ситуація в Україні погіршиться і проблема поганих  боргів загострюється, створюючи нові ризики для банківської системи і курсової стабільності.

Також Moody's незадоволена і Казахстаном. Міжнародне рейтингове агентство знизило рейтинг країни по зобов’язаннях в національній валюті до "Baa2" с "Baa1", тобто до рівня рейтингу по зобов’язаннях в іноземній валюті. Прогноз – негативний. Рейтингові дії відображають хрупкість банківської  системи Казахстану через значний об’єм короткострокових зобов’язань в іноземній валюті. Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's очікує, що в 2009 році економіка Казахстану буде потерпати від стресу. В 2009 році банків великі виплати в рахунок погашення основної суми їх зовнішнього боргу [6].

Отже, незважаючи на негативні наслідки фінансової кризи, що позначилися на економіці досліджуваних країн, очікувані темпи економічного росту в  2009 році становитимуть в Казахстані – 4% і  в Україні – 2%, що є позитивно в порівнянні з середньосвітовим показником. Казахстан є однією з перших країн, що ввійшла в кризу, і передбачається, що першою вийде з неї. Це відбудеться у зв’язку з тим, що дана країна – найбільш інтегрована у світове господарство, а також завдяки тому, що в попередні роки урядом проводилася ефективна економічна політика і наявна стабільна фінансово-грошова і кредитна система.

 

Список використаної літератури

 

1.     Украина: раздвоение трансформации. Вопросы экономики №3, 2009 г., стр.125-126

2.     www.ukrstat.gov.ua

3.     www.centrasia.ru/newsA

4.     www.kazakhstan.orexca.com/rus/kazakhstan_economy

5.     uk.wikipedia.org/wiki/Економіка_Казахстану

6.     www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/up.html