*111179*

Автор: Сирватка К.В., керівник: Кореніцина Т.В.

Донецький національний університет

Економіки і торгівлі імені Михайла

Туган-Барановського, Україна

 

Шляхи оптимізації прибутку на підприємстві в сучасних умовах господарювання

У сучасних ринкових умовах господарювання, в Україні почали змінюватись форми і методи управління економікою підприємств. У господарській діяльності підприємств вплив ринкових законів, реформ не завжди носить позитивний характер, велика частина господарюючих підприємств знаходиться в стані ризику. Тому все більшої актуальності набувають методи оптимізації прибутку на підприємстві.

Прибуток – є найважливішим оцінним показником діяльності підприємства, джерелом матеріального добробуту підприємства і його працівників, держави в цілому. Прибуток – це важливий узагальнюючий показник оцінки ефективності роботи кожного суб’єкта господарювання, оскільки в прибутку акумулюються резерви всіх складових елементів діяльності підприємства[3,c. 9]:

·        виробництво і реалізація;

·        якість і асортимент;

·        ефективність використання виробничих ресурсів;

·        собівартість продукції.

Розробка методологічних питань підвищення прибутку підприємства, а також подальше вдосконалення методики є основною задачею на сучасному етапі розвитку економічної науки. Теоретичні та методичні дослідження прибутку та його підвищення на підприємстві, здійснені в працях українських та зарубіжних економістів таких як: Бланк І.А., Шеремет А.Д., Савчук В.П., Кодацький В. П., Мочерний С. В., Бондар Н. М [1, c.11].

Отже метою статті є розробка шляхів підвищення прибутку на  підприємства в сучасних умовах господарювання.

Отримання прибутку є необхідною метою підприємницької діяльності будь-якого підприємства. Тому домінуючою проблемою для підприємства є максимізація прибутку, що означає розробку стратегії на систематичне збільшення прибутку і мінімізацію витрат [2,c.17].

Для того щоб постійно забезпечувати зростання прибутку, необхідно шукати невикористані можливості його збільшення.

 На основі робіт  Бланка І.А. були  визначенні наступні шляхи оптимізації прибутку підприємства [2,c.35]:

Скорочення витрат: виробництво або закупка деталей на стороні; покупці не цінують окремі складові товару; у конкурентів більш високі показники рентабельності продажів; витрати на одиницю продукції стрімко зростають.

Підвищення ціни: прибутковість сегменту низька; покупці високо оцінюють продукцію; більш низькі ціни, ніж у конкурента; якість та властивості продукції набагато вищі, ніж у конкурентів.

Зниження ціни: нижчі ціни конкурентів; втрата частки ринку через ціни; мала ймовірність зниження цін конкурентами; ціна – найбільш важливий показник для покупців.

У роботі Савчука В.П. та Кодацького  В. П.  пропонуються наступні шляхи оптимізації прибутку на підприємстві[2,c.40]:

Розширення діяльності у існуючих сегментах: ріст діяльності підприємства з більшими темпами, ріст ринку; поглинання конкурентів; досягнення більш високих цін (низьких витрат), ніж у будь-якого конкурента.

Проникнення у нові сегменти: наявність потужностей та резервів; слабке конкурентне середовище; новобачення сегментів.

Зміни в основній діяльності: інтеграція з постачальниками або посередниками; концентрація на тому виді діяльності, який має переваги перед головним конкурентом.

Підвищення рівня якості та обслуговування: низька якість продукції конкурентів; незадоволення покупців продукцією на ринку; низький рівень іміджу.

Інновації: успішність діяльності; можливість використання закордонного досвіду; можливість копіювання новітніх тенденцій та інші.

Отже, прибуток є основним джерелом фінансування розвитку підприємства, вдосконалення його матеріально-технічної бази та продукції, забезпечення всіх форм інвестування; об’єктом оподаткування та джерелом сплати податків. Тому для оптимізації його на підприємстві є доцільним використовувати такі шляхи підвищення прибутку , як скорочення витрат підприємства, інновації, зниження ціни, розширення діяльності у існуючих сегментах, зміни в основній діяльності тощо.

 

Література:

1.Іваненко В.М. Курс економічного аналізу: навч. посіб. – К.:Знання, 2004.;

2.Ковальчук І.В. Економіка підприємства: навч. посіб.-К.:Знання, 2008.;

3.Шинкарик М. Вісник Тернопільського національного університету «Оптимізація прибутку підприємства»: наук.журн.- 2010р. №1.