*111689*

Економічні науки/ Економіка підприємства

Аспірант Семененко В.С.

Південний філіал Національного університету біоресурсів і природокористування України «Кримський агротехнологічний університет», Україна, АР Крим.

Енергетичні ресурси як складова частина виробничого потенціалу агропромислових підприємств АР Крим.

Енергетичні ресурси є однією з найважливіших складових виробничого потенціалу, без яких процес виробництва неможливий. Матеріально-технічна база аграрних підприємств, у зв'язку зі специфікою достатньо мобільна. Щоб тривав виробничій процес, засоби виробництва повинні бути забезпечені рушійною силою – двигунами; їх потребують трактори, автомобілі, комбайни, сільськогосподарські машини, різне обладнання й установки зернотоків, кормоцехів, складських та інших виробничих приміщень. Тому вбачається доцільним розглянути стан та перспективи розвитку енергетичних ресурсів агропромислових підприємств АР Крим по регіонах, обсяги споживання, баланси первинних ресурсів,можливості збільшення в їх структурі власних традиційних і відновлювальних джерел енергії.

Ефективність та інтенсивність суспільного виробництва значно залежать від його енергозабезпеченості, оскільки енергетика створює особливі матеріальні ресурси – енергетичні, які зумовлюють функціонування всього виробничого апарату сучасної економіки. Саме тому в нових економічних умовах паливо й електроенергія розглядаються як матеріальний ресурс і важливий матеріальний фактор розвитку та розміщення суспільного виробництва [4].

У розвитку паливна енергетичного комплексу України в цілому та АР Крим економія енергоресурсів і впровадження енергозбережних технологій в промисловості, в сільському господарстві були і залишаються головною проблемою функціонування продуктивних сил країни [2]. Показники наявності енергетичних потужностей, енергозабезпеченності та енергоозброєності середньорічного працюючого із ріка в рік набувають тенденції зниження, що характеризує неефективне використання електроенергії. Тому основною метою дослідження є обґрунтування структури енергетичних ресурсів агропромислових підприємств АР Крим як складової частини виробничого потенціалу та ефективність їх дослідження.

Електроенергетика є базовою галуззю промисловості і аграрного сектора АР Крим, а використання її продукції – електричній енергії - забезпечує підвищення технічної озброєності і зростання продуктивності праці. Важко собі уявити діяльність агропромислових підприємств без електроенергії, жоден виробничий процес зараз неможливий без наявності енергоресурсів.

Енергетичні ресурси агропромислових підприємств

 
       Енергетичні ресурси підприємства - це складова частина матеріально - речових елементів основних засобів. Однією з найважливіших характеристик частини засобів праці є те, що вони мають певну енергетичну потужність. Це — найактивніша частина основного капіталу, яка формує енергетичні ресурси аграрних підприємств і сільського господарства в цілому [1]. Енергетичні ресурси агропромислових підприємств представлені на рис.1.

 

потужністю тракторів,

 

потужність автомобілів

 

потужність моторів комбайнів

 

потужність стаціонарних двигунів

 

потужність електродвигунів електроустановок

 

потужність живої тяглової сили

 
 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Енергетичні ресурси агропромислових підприємств АР Крим.

 

У енергетичних ресурсах агропромислових підприємств АР Крим переважають механічні двигуни, а частка робочої худоби становить менше 0,5 %. У складі енергетичних ресурсів основне місце займають тракторні і автомобільні двигуни, частка яких становить приблизно 2/3 всіх потужностей.

Слід зазначити, що показник енергозабезпеченності агропромислових підприємств АР Крим у 2000 році склав 510 к.с., 2007 р. – 406 к.с., 2008 р. – 368 к.с., 2009 р. – 342 к.с.. Вивчаючи і аналізуя стан забезпеченості енергетичними потужностями по регіонах автономії ми бачимо, що позитивна динаміка спостерігається тільки у Бахчисарайському районі АР Крим. Забезпеченість енергетичними потужностями агропромислових підприємств на 100 га посівної площі у 2000 році склала 1102 тис. к.с., у 2009 р. – 1551 тис. к.с. [5]. Більшість аграрних підприємств має ще низьку забезпеченість енергоресурсами,тому спостерігається тенденція зниження рівня забезпеченості енергетичними потужностями на агропромислових підприємствах АР Крим, що зумовлює нераціональне та неефективне використання даного виду ресурсів, вказують на скорочення вартості основних засобів агропромислових підприємств за рахунок призупинення інвестиційного процесу у зв'язку з реформуванням майнових відносин на селі та формуванням нових господарських структур.

Показники, що ми маємо з даних статистичного управління АР Крим підтверджують, що відставання АР Крим, та України в цілому від країн з ринковою економікою (наприклад, США та країн Західної Європи) є наслідком низького рівня енергоозброєності праці. Електрогосподарство агропромислових підприємств включає трансформатори  і  трансформаторні підстанції, лінії електропередач внутрігосподарського призначення, прибори для включення і виключення, електромотори, прибори культурно-побутового призначення.

З розвитком електрифікації електрогосподарство постійно ускладнюється, тому для його обслуговування необхідні відповідні кадри. Ця проблема вирішується на рівні електромереж, які належать державі або комерційним структурам, де створено  відповідні майстерні по експлуатації та ремонту електроліній і приборів, їх працівники надають відповідну допомогу електрикам агропромислових підприємств [2]. Підвищення рівня електрифікації агропромислового виробництва сприяє росту його економічної ефективності, яку визначають за такими показниками: зменшення затрат праці і підвищення її продуктивності, зниження собівартості видів робіт і собівартості одиниці продукції, скорочення термінів окупності додаткових витрат в електрифікацію та інші. Про рівень ефективного застосування електроенергії свідчать такі дані: електромотор силою в 1 кВт зможе замінити до 8-ми осіб, які працюють вручну. За рахунок використання 1 кВт-г електроенергії є можливість видоїти 45 корів молочного стада, обстригти 150 овець, вивести в інкубаторі 30 курчат або інших видів птиці.

В сучасних умовах ні одне агропромислове підприємство не зможе функціонувати, не використовуючи електроенергію для освітлення виробничих приміщень, приготування кормів в кормоцехах,подачі води на ферми, для забезпечення роботи холодильних установок, передавальних пристроїв, роботи на зернотоках. Електромотори приводять в дію доїльні апарати, станки в ремонтних майстернях, насоси при поливних роботах, що і визначає потребу в них.

Таким чином, використання електроенергії агропромисловими підприємствами має не лише економічне, але і соціальне значення. Широке застосування електроенергії поліпшує умови праці і побут працюючих, створює комфорт у виробничих приміщеннях. Тому завдання кожного аграрного підприємства раціонально і ефективно використовувати енергетичні ресурси на всіх рівнях виробництва аграрної продукції.

Список використаних джерел:

1. Андрейчук В. Г. Современная аграрная политика: проблемные аспекты / В. Г. Андрийчук, М. В. Зубец, В. В. Юрчишин.  М.: Аграрная наука, 2005.  140 с. – С. 281-283.

2. Кузнецов М.В. Размещение производительных сил Украины: Учебно-методическое пособие для самостоятельного изучения дисциплины / М.В. Кузнецов, В.В. Побирченко. – С., мсп «Ната» 2004 – с.224 – С. 68 – 71.

3. Мацибора В.І. Економіка підприємства: навч. посібник / В.К. Збарський, Т.В. Мацибора – К.: Каравела, 2009. – С.42-49.

4. Ольшанська О.В. Регіональна економіка: тексти лекцій / О.В. Ольшанська, М.І. Фащевський, І.В. Білоконь; за заг. ред. М.І. Фащевського, О.В. Ольшанської – К.: КНЕУ, 2009. – 328, [8] с. – С.105-118.

5. Сільське господарство Автономної Республіки Крим: 2010 рік: [Статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. К.: Держкомстат,2010. – 211 с. – С. 95-98, С. 178.