*113090*

Аспірант Донських А.С.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

 

ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЦІНКИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ МАЛОГО БІЗНЕСУ

 

Оцінка конкурентоспроможності підприємства є невід'ємним елементом діяльності будь-якого господарюючого суб'єкта. Проблема оцінки конкурентоспроможності підприємства є складною і комплексною, оскільки конкурентоспроможність складається з безлічі різноманітних чинників. Проте ця оцінка необхідна підприємству для здійснення низки заходів, таких як оцінка перспективи продажу конкретних видів продукції; встановлення цін на продукцію та інше. Вивчення конкурентного середовища галузі необхідне підприємству, в першу чергу, для того, щоб визначити його переваги і недоліки та сформувати власну успішну конкурентну стратегію. На сьогоднішній день методологія і методика проведення оцінки конкурентоспроможності підприємства недостатньо розроблені. Складність категорії конкурентоспроможності обумовлюється різноманіттям підходів до її оцінки.

Оцінка конкурентоспроможності підприємства являє собою складне багатофакторне завдання, яке зводиться до інтерпретації й оцінці комплексу показників, які характеризують різні сторони діяльності підприємства, що формують його конкурентоспроможність.

Оцінка рівня конкурентоспроможності підприємства дає змогу [1]:

— сформувати управлінські завдання: визначення підходів до виробництва, технології, маркетингу, трудових ресурсів, фінансування матеріального, інформаційного та організаційного забезпечення;

— прийняти управлінське рішення: зменшення витрат, фокусування на конкретний сегмент ринку, укладання контрактів;

— розробити заходи розвитку конкурентних переваг: впровадження інновацій, наступальні заходи в напрямку закріплення довгострокових переваг, захисні заходи в напрямку попередження дій учасників, розробка програми виходу на нові ринки, залучення коштів інвестора;

— адаптувати підприємство до ринкових умов господарювання, що в кінці дає перемогу в конкурентній боротьбі за споживача та ринки збуту.

На сьогоднішній день існують різноманітні методики оцінки конкурентоспроможності підприємств малого бізнесу, які варіюють від простих, що застосовуються в умовах недостатнього фінансування й обмеженості інформації, до складних, що вимагають від підприємства більших витрат і високого професіоналізму персоналу, що займається дослідженням конкурентоспроможності.

В економічні літературі відомо більше двадцяти методів оцінки конкурентоспроможності підприємств, що базуються на різних концепціях. До основних методів оцінки конкурентоспроможності підприємств малого бізнесу можна віднести наступні:

1. Методи які ґрунтуються на аналізі конкурентних преваг підприємства. Суть даних методів полягає у співставленні рівнів одного із вказаних показників підприємства і аналогічного показника підприємства конкурента. Вищий рівень цього показника є достатнім для того, щоб оцінювати підприємство як більш конкурентоспроможне. Однак, даний вид методів не дає можливість оцінити ступінь ефективності процесу адаптації підприємства до змінних умов зовнішнього середовища. Недоліком цих методів є те, що показники не повністю відображають конкурентні позиції фірми.

2. Матричні методи оцінки конкурентоспроможності підприємства. Сутність цих методів полягає у маркетинговій оцінці діяльності підприємства. Ці методи дозволяють досліджувати розвиток процесів конкурентоспроможності в динаміці. До недоліків відносять: відсутність чіткої кількісної оцінки, досить обмежене уявлення про конкурентоспроможність підприємства, через урахування недостатньої кількості факторів, що впливають на її рівень.

3. Аналітичні методи оцінки конкурентоспроможності підприємства. Складність цих методів полягає в отриманні необхідної інформації, виборі однакових критеріїв, необхідних для порівняння підприємств-конкурентів для встановлення місця підприємства на ринку.

4. Оцінка конкурентоспроможності підприємства графічними методами. Ці методи базуються на побудові багатокутника конкурентоспроможності [2]. Перевагою методів слід вважати високий ступінь наочності. Недоліком методів є складність підбору необхідної інформації та розрахунків.

5. Методи, що засновані на визначенні конкурентоспроможності продукції підприємств. Ці методи передбачають наступні етапи [3]: аналіз ринку та вибір зразка товару для порівняння; визначення сукупності порівнюваних параметрів для товарів; розрахунок інтегрального показника конкурентоспроможності. Даний вид методів дозволяє оцінити надзвичайно важливий фактор успіху підприємства – конкурентоспроможність продукції. Разом з тим, недоліком є ототожнення двох різних рівнів конкурентоспроможності: продукції та підприємства.

Методика оцінки конкурентоспроможності підприємства дозволяє визначити, наскільки підприємство конкурентоспроможне порівняно з конкурентами, та надає практичні рекомендації щодо підвищення рівня конкурентоспроможності. Але, більшість із методів оцінки конкурентоспроможності мають суттєві недоліки. Тому, в наш час, існує нагальна потреба у подальшій розробці методичних аспектів оцінки конкурентоспроможності  малих підприємств.

 

Література:

1. Котвіцький В. М. Оцінка рівня конкурентоспроможності підприємства: теоретичний та практичний  аспекти/ В. М. Котвіцький [електронний ресурс] // Режим доступу: http:// www.nbuv.gov.ua/

            2. Клименко С.М. Управління конкурентоспроможністю підприємства: навчальний посібник / С.М. Клименко, О.С Дубова, Д.О Барабась, Т.В. Омельяненко – К: КНЕУ, 2006. – 527 с.

3. Святненко В.Ю. Промисловий маркетинг. навчальний посібник / В.Ю. Святненко – К: МАУП, 2001. – 264 с.