*113191*

Экономические науки / Экономика предприятия  

     

К.е.н. Небава М.І.

Студентка Шалагай Ю.О.

Вінницький національний технічний університет, Україна

Організаційно-економічний механізм підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств

 

Потужною ланкою агропромислового комплексу України є олійно-жирова галузь. В основному підприємства цієї галузі орієнтовані на виробництво соняшникової олії і пов’язаних з нею продуктів. Україна входить в трійку лідерів світових виробників соняшнику, так як у загальному обсязі виробництва олійних культур соняшник займає понад 90%, а в структурі посівних площ – не менше 10% [1]. Для подальшого утримання таких позицій необхідно розробити ефективний інструментарій підвищення конкурентоспроможності діючих підприємств галузі.

Конкурентоспроможність підприємства є узагальнюючим показником конкурентних переваг підприємства, його потенціальних можливостей та сукупність властивостей, що дозволяють оперативно реагувати та пристосовуватися до змін зовнішнього середовища. Конкурентоспроможність підприємства характеризує здатність підприємства витримувати силу конкуренції у конкурентної боротьбі  з іншими суб’єктами господарювання.

Рівень конкурентоспроможності аграрних підприємств у кожний конкретний момент часу визначається впливом низки факторів, різних за природою, характером і ступеню дії. На основі аналізу й систематизації різних наукових  підходів фактори конкурентоспроможності аграрних підприємств класифіковані за: середовищем функціонування; впливом на них аграрних підприємств; ступенем залежності; часом дії; рівнем управлінських рішень; спрямованістю дії факторів; рівнем взаємообумовленості; за своїм характером та ступенем впливу на конкурентоспроможність підприємства [2].

З метою систематизації вищеперераховані фактори можна класифікувати за наступними ознаками: за напрямком формування інформаційної бази, за способом відображення кінцевих результатів, за способом оцінки, за можливістю розроблення управлінських рішень.

Організаційно-економічний механізм є відкритою системою організаційних та економічних заходів, форм і методів ведення агропромислового виробництва, взаємовідносин між окремими її елементами з метою економічного зростання аграрної сфери та підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств [3].

При формуванні ефективного організаційно-економічного механізму підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств необхідно чітко визначити сучасні проблеми розвитку аграрної сфери та чинники, які стримують процес підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств. Важливим стримуючим фактором є складність взаємовідносин у аграрній сфері аграрних підприємств та держави. Досягнення оптимальності в цих взаємовідносинах і є головним завданням побудови організаційно-економічного механізму підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств, так як підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств неможливе без посилення ролі держави в розвитку і регулюванні сільського господарства, без реальної фінансової підтримки з боку держави [4].

Модель організаційно-економічного механізму забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств повинна включати економічну та організаційно-правову підсистеми забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств. Для підвищення конкурентоспроможності підприємств аграрного сектору, держава повинна брати активну участь в організаційно-правовому та економічному забезпеченні цього процесу.

З метою вдосконалення практичного інструментарію застосування економічно-організаційних методів агропромисловими підприємствами задля підвищення їх конкурентоспроможності потрібно використовувати уніфікований дієвий методичний підхід до визначення перспектив та напрямків розвитку за набором показників, що формують конкурентоспроможність підприємств на внутрішньому рівні. В основу запропонованого підходу покладений принцип оптимізації, необхідною умовою використання якого є гнучкість й альтернативність організаційно-економічних інструментів управління господарською діяльністю.

Сутність підходу полягає в находжені оптимальних рішень бізнес-планування в аграрних підприємствах для підвищення рівня їх конкурентоспроможності.

Отже, необхідною умовою забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств є використання організаційно-економічного механізму, тобто сукупності методів і засобів економічного та організаційного впливу на зростання виробництва і підвищення його ефективності.

 

Література:

1. Аріков В.Г. Вдосконалення організаційних та економічних засад механізму державного управління сталим розвитком АПК / В. Г.Аріков // Економіка та держава. - 2010. - № 11. - с. 70-73.

2. Ємельянова І.Ф. Класифікація факторів конкурентоспроможності аграрних підприємств / І.Ф. Ємельянова // Схід. – 2010.- №2.- С. 20-23.

3. Лисенко Ю. Організаційно-економічний механізм управління підприємством / Ю. Лисенко, П. Єгоров // Економіка України. - 2009.-№1(442).- с. 86-87.

4. Лузан Ю.Я. Державна політика щодо інноваційного розвитку в аграрному секторі // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства: економічні науки. Вип. 82. – Х.: ХНТУСГ. – 2011. – c. 3-12.