*112435*

Экономические науки/11. Логистика

Писарюк Л.В., Семерягіна М.М.

Національний авіаційний університет, м. Київ

Логістичний аутсорсинг: різниця між 3PL, 4PL та 5PL- провайдерами

На українських теренах термін «логістичний провайдер» почав використовуватися лише на початку ХХІ ст., хоча в західних країнах даний термін набув значного поширення та вже мав свою еволюцію, починаючи з 70-х років ХХ ст. (рис.1).

На даний момент в країнах СНД здебільшого функціонують 3PL-провайдери, а отже розуміння більшістю меж відповідальності та обов’язків 3PL, 4PL та 5PL-провайдерів нечітке.

3PL-провайдера можна визначити як зовнішню компанію, яка від особи вантажовласника здійснює діяльність з організації, виконання та управління хоча б однієї з логістичних послуг. Ці логістичні активності повинні мати інтеграційний характер, також співпраця вантажовласника та провайдера має носити тривалий характер. Існує декілька типів 3PL-провайдерів в залежності від основної активності даної компанії – транспортування, склад/ дистрибуція, експедирування (імпортні/ експортні вантажі), інформаційні технології (інформаційні системи управління складом/ транспортом). Тобто, провайдер надає комплекс взаємопов’язаних логістичних операцій, наприклад: завантаження вантажу в автомобіль – перевезення – розвантаження товару, або розвантаження вантажу з автомобіля – зберігання на складі – розукрупнення – сортування – комплектування – паллетизація – відвантаження, тощо.

Поширення 3PL-провайдерів почалося у вісімдесяті роки минулого століття, коли компанії почали пошук нових шляхів, завдяки яким вони б змогли б якісно забезпечити логістичні функції та сконцентрувати свою увагу на основному бізнесі. Першою такою компанією, яка й почала 3PL-революцію став FedEx, шляхом впровадження сервісу доставки за ніч як для В2В,

Рис. 1. Еволюція логістичного аутсорсингу

так і для В2С. Ця послуга створила можливість використання технології поставки «точно в термін», яка в свою чергу дозволила скоротити площі складів, що використовуються, та зменшити загальні витрати. Впровадження концепції ECR (efficient consumer response) дозволило зменшити та зробити більш ефективними розміри відвантажень, що в свою чергу дозволили скоротити витрати.

4PL-провайдер – це компанія-інтегратор, яка збирає ресурси, потужності та технології як особисті так і інших компаній для проектування, створення та функціонування найкращих рішень в управлінні ланцюгами поставок, при цьому володіє культурно сприймаючими, політичними та комунікаційними навиками та комерційною проникливістю, що дозволяє не тільки знайти цінність, однак й створити мотивацію та стійку взаємодію, що буде слугувати стимулом для всіх компаній, що залучені в ланцюгу поставок. Відповідно, 4PL-провайдер може досягти найбільшої інтеграції та широкої операційної незалежності, коли буде управляти логістичною сіткою клієнтів. Головними характеристиками 4PL-провайдера є єдиний інтерфейс між клієнтам та ним, управління виконанням своїх обов’язків 3PL-провайдерів та підтримуюча передова логістична технологія.

Закордоні вчені вказують, що у 4PL-провайдерів відсутні свої будь-які фізичні активи, або можливе існування лімітованої кількості (наприклад, інформаційної системи), так як його роль – є стратегічні рішення, що дозволяють створювати оптимальні ланцюги поставок.

5PL-провайдер, також відомий як інформаційний логістичний провайдер, – це провайдер, який своєю діяльністю охоплює значні географічні території, різні галузі промисловості та різні компанії, акумулюючи інформацію для подальшого порівняння, аналізу, створення, розвитку та інтеграції сітки поставок (не ланцюга). Даний провайдер не є виконавцем будь-якої окремої логістичної активності та не має жодних фізичних активів, він впроваджує в життя інноваційні логістичні рішення та концепції, забезпечуючи клієнтів – промислові компанії різних спрямувань розробками оптимальних сіток поставок, тобто є «мозком оптимальних рішень». Саме тому, 5PL-провайдера асоціюють з е-провайдером логістики.