*112148*

К.е.н. Ясіновська І.Ф.

Львівська державна фінансова академія, Україна

 

Проблеми забезпечення фінансової стійкості

комерційних банків

 

Проблема забезпечення фінансової стійкості банків набула особливої актуальності у період фінансової кризи, що стала серйозним іспитом на стійкість для банківського сектору. Фінансова криза спричинила значний вплив на розвиток банківського сектору економіки. З огляду на ситуацію, яка склалась, виникає необхідність наукових досліджень в сфері забезпечення комерційними банками їх фінансової стійкості, а також підтримки її відповідного рівня в несприятливих умовах.

         Аналіз останніх досліджень та публікацій, що стосуються питань даної тематики, свідчить про широту та багатоаспектність розгляду проблем фінансової стійкості комерційних банків науковцями, зокрема, такими як: Л.А. Клюско, М.Н. Крейнина, Л.В. Кривенко, О.В. Лукянець, Ю.С. Масленченков, В.П. Пантелєєв, С.П. Халява та інші.

         Для початку розглянемо підходи науковців щодо визначення сутності фінансової стійкості комерційного банку. Окремі вчені пропонують визначення фінансової стійкості, як динамічної інтегральної характеристики спроможності банку як системи трансформування ресурсів та ризиків повноцінно виконувати свої функції, витримуючи вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища  [6].

Інші зазначають, що фінансова стійкість комерційного банку залежить від усіх аспектів його діяльності та визначається такими складовими стійкості, як економічна, політична, комерційна, організаційна, операційна, кадрова, технологічна і фінансова [2, с.109].

На думку М. Н. Крейниної, фінансова стійкість – одна з характеристик відповідності структури джерел фінансування структурі активів. На відміну від платоспроможності, яка оцінює оборотні активи та короткострокові зобов’язання господарюючого суб’єкта, фінансова стійкість визначається на основі співвідношення різних видів джерел фінансування та його відповідності складу активів [3].

В. П. Пантелєєв і С. П. Халява визначають фінансову стійкість як своєрідне перевищення доходів над витратами [5].

Ю. С. Масленченко дотримується точки зору, що фінансова стійкість залежить від відповідності діяльності банку нормативним узагальнюючим показникам, які синтезують характеристики економічних складових стійкості: обсяг і структура власних коштів, рівень доходів прибутку, достатність капіталу, мультиплікативна ефективність власного капіталу, норма прибутку на власний капітал, ліквідність, створення доданої вартості банком [4, с.26].

Погоджуючись зі згаданими вченими, висловимо думку про те, що усі вони так чи інакше виражають сутність досліджуваного явища. Водночас окремі відмінності у поглядах науковців є результатом того, що у наукових колах відбувається активний пошук істини.

В сучасних умовах, забезпечення фінансової стійкості комерційних банків базується на наступних принципах [1, c.148]: фінансова стійкість комерційного банку означає зростання основних позитивних параметрів його діяльності (капіталу, активів, ліквідності, платоспроможності, рентабельності і т.д.) та зниження негативних параметрів (ризиковості, неякісних та неробочих активів, незбалансованості кредитного та депозитного портфелів тощо), при чому, цей процес має бути безперервним і динамічним та передбачає постійне регулювання з боку керівництва банку з врахування реалій стану економіки; фінансова стійкість комерційного банку залежить від внутрішніх й зовнішніх факторів і досягається лише за умов своєчасної та об'єктивної оцінки ступеня їх впливу на діяльність банківської установи з метою уникнення прийняття неправильних, неадекватних реальній ситуації управлінських рішень й запобігання погіршення фінансового стану банку; забезпечення фінансової стійкості комерційних банків, подальше функціонування банківського сектору, перехід від екстенсивної до інтенсивної фази його розвитку неможливе без активізації зв'язків банківського і виробничого секторів економіки.

Проте, вище перелічені принципи забезпечення фінансової стійкості комерційних банків в Україні були порушені як у період фінансової кризи, так і в посткризовий період.

         З метою забезпечення фінансової стійкості комерційні банки повинні особливу увагу приділяти проблемам забезпечення ліквідності активів та ефективному управлінню пасивами, оскільки фінансову стійкість можна розглядати як функцію ліквідності та прибутковості, що базується на збалансованій структурі активів та пасивів. Важливого значення набуває забезпечення довіри суспільства до банківської системи, оскільки рівень довіри впливає на комерційну стійкість банків.

Таким чином, основними завданнями розвитку банківської системи України на найближчу перспективу є забезпечення фінансової стійкості та стабільності, підвищення якості та ефективності діяльності комерційних банків, удосконалення управління банківською ліквідністю, підвищення рівня довіри до банківської системи.

 

Література:

 

1.     Клюско Л.А. Фінансова стабільність банків та її визначальні характеристики / Л.А. Клюско // Збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. – 2009. – №1. – С. 142-149.

2.     Кривенко Л.В. Методичні підходи до визначення оцінки фінансової стійкості банківської системи / Л.В. Кривенко, О.В. Лукянець // Вісник Університету банківської справи Національного банку України. – 2008. – №3. – С. 108-111.

3.     Крейнина М.Н. Финансовая устойчивость предприятия: оценка и принятие решений // Финансовый менеджмент. – 2001. – №2. – С. 32-36.

4.     Масленченков Ю.С. Финансовый менеджмент в коммерческом банке. – Кн. 3: Технология финансового менеджмента. – М.: Перспектива, 1999. – 354 с.

5.     Пантелєєв В. П. Фінансова стійкість комерційного банку: проблеми регулювання / В.П. Пантелєєв, С.П. Халява // Банківська справа. – 2000. – № 1. – С. 32-35.

6.     Шелудько Н. Проблемні кредити і фінансова стійкість банківської сфери // Фінанси України. – 2000. – № 1. – С. 25-28.