*111774*

Экономические науки/ 3. Финансовые отношения

Бондар А.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган - Барановського

Управління прибутком торговельного підприємства у сучасних умовах

Прибуток являє собою певний гарант прогресу економічної системи, а його відсутність – найкращий доказ регресу й соціального напруження.

Зміст будь-якої підприємницької діяльності полягає у досягненні економічного ефекту у вигляді прибутку. Нині в Україні в умовах реформування економіки спостерігається тенденція до значного зниження рівня рентабельності виробництва, що означає збитковість значної кількості підприємств. У зв'язку з цим управління підприємством вимагає вдосконалення методів оцінки і прогнозування прибутку. Чим більше уваги приділяється цій економічній категорії, тим ефективніше функціонує підприємство. Усе це зумовлює необхідність дослідження теоретичних засад функціонування прибутку.

Значний внесок у теорію і практику управління прибутком зробили такі вчені, як: Блонська В. І., Зінченко Т., Кальмук Н.В., Кривицька О.Р., Пігуль Н.Г., Омелянович Л.О., Долматова Г.Є. та інші. Однак потребують подальших досліджень заходи з удосконалення управління прибутком підприємства.

Метою роботи є визначення шляхів удосконалення управління прибутком на рівні торговельного підприємства.

Під впливом економічної кризи в Україні характерна наявність значної частки підприємств, зокрема у сфері торгівлі, які зазнають збитків, внаслідок чого загальний фінансовий результат діяльності вітчизняних торговельних підприємств за період 2008-2010 рр. є дуже низьким (табл.1) .

Табл. 1 Формування чистого прибутку (збитку) підприємств в Україні у сфері торгівлі за 2009-2011 рр.. млн грн[1]

Вид торгівельної діяльності

2009

2010

січень-вересень 2011

торгівля;  ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку

-13903,7

7482,7

402,2

торгівля автомобілями та мотоциклами, їх технічне обслуговування та ремонт

-2753,6

-966,6

397,7

оптова торгівля посередництво в оптовій торгівлі

-8411,9

9827,3

651,9

роздрібна торгівля; ремонт побутових виробів та предметів особистого вжитку

-2738,2

-1378,0

-647,4

 

З показників аналітичної табл. 1 бачимо, що для вітчизняних підприємств характерною є криза прибутковості. Це зумовлено спадом купівельної спроможності населення України та, як наслідок, зменшення обсягу товарообігу. Необхідно зазначити, що ця ситуація має негативний вплив не лише на безпосередній стан суб'єктів господарювання у реальному секторі економіки, але і на погіршення економічної ситуації в Україні загалом, адже характерним є зменшення суми непрямих податків та інших вирахувань з доходу, які сплачувались до бюджету держави за період 2009-2011 рр. Крім цього, значна частина товарообігу у сфері торгівлі не зазначена у джерелах статистики, що відбувається за рахунок тіньового товарообігу, а також суб'єктів підприємницької діяльності, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування, тому відобразити реальний стан прибутковості підприємств у сфері торгівлі вкрай важко.

Враховуючи наведене вище необхідно відзначити необхідність удосконалення процесу управління прибутком підприємства. Головною метою управління прибутком є забезпечення збільшення добробуту власників підприємств на цей момент і у перспективі. Ця мета повинна забезпечувати одночасно гармонізацію інтересів власників з інтересами держави і персоналу підприємства[2].

Удосконалення управління розподілом прибутку підприємства потребує, насамперед, визначення пропорцій за основними напрямами цього розподілу на основі задоволення економічних інтересів окремих суб'єктів їх господарської діяльності. Водночас, в умовах кризи важливим є забезпечення мінімального значення капіталізації прибутку підприємства, спрямованого на економічний розвиток суб'єктів господарювання реального сектору економіки.

Ключовим фактором досягнення торговельним підприємством стійкої конкурентної переваги є розроблення і реалізація дієвої стратегії управління прибутком на основі його загальної стратегічної орієнтації, що потребує комплексного впровадження відповідних традиційних і сучасних методів та інструментів [3].

У системі управління прибутком підприємства його планування являє найбільш відповідальний етап. Це обумовлено тим, що в ринкових умовах планова сума прибутку є цільовим орієнтиром комерційної діяльності підприємств і мірою її ефективності, а також служить базою забезпечення його наступного виробничого розвитку і задоволення матеріальних інтересів власників і персоналу. Планування прибутку являє собою процес розроблення системи заходів щодо забезпечення її формування в необхідному обсязі й ефективне використання відповідно завданням розвитку підприємства в майбутньому періоді [5]

Ефективне внутріфірмове планування припускає необхідність дотримання таких основних принципів: планування повинно мати необхідну гнучкість і адаптивність, тобто своєчасно реагувати на зміни зовнішнього середовища підприємства; плануванням повинні займатися насамперед ті, хто буде потім впроваджувати в життя розроблені плани.

Щоб здійснити план заходів з удосконалення управління прибутком необхідно:

1. Дотримуватись вимог за  укладеними договорами на постачання продукції.

2. Проводити ефективну кадрову політику в сфері підготовки і підвищення кваліфікації персоналу, що являє собою особливу форму вкладення капіталу.

3. Активувати збутову діяльність підприємства. Перш за все, необхідно більше уваги приділяти підвищенню швидкості руху оборотних коштів, скорочення всіх видів запасів, намагатися максимально швидкого просування готових виробів від виробника до споживача. 

4. Застосовувати найсучасніше програмне забезпечення щодо проведення аналізу прибутку та рентабельності.

Виконання цих пропозицій значно підвищить ефективність управління прибутком на підприємстві.

Отже, прибуток підприємства є важливою економічною категорією і виступає об'єктом управління. Для ефективного управління підприємством у цілому й таким важливим показником, як прибуток, необхідне вдосконалення існуючих інструментів управління.

Література:

1. Офіційний сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.ukrstat.gov.ua>.

2. Зінченко Т. Управління прибутком і рентабельністю підприємства в умовах ринкової економіки// Вісті. ДВ. – 2005. – 1 липня.

3. Пігуль Н.Г. Управління прибутком підприємства / Н.Г. Пігуль // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. – 2010.– № 28. –С. 125-132.

4. Кривицька О.Р. Планування прибутку підприємства// Фінанси України. – 2005, № 6. – С. 12-16.

5. Кальмук Н.В. Управління прибутком підприємства в сучасних умовах / Н.В. Кальмук, С.Т. Дуда // Збірник науково-технічних праць. Науковий вісник НЛУУ. – 2005. – № 15.5. – С. 254-258.

6. Фінансовий менеджмент: підр. для студентів вищ. навч. закл./ Л.О, Омелянович [та ін.], - Донецьк: [ДонДУЕТ], 2006. – 285с