*113290*

Учет и аудит

Островська Алла Юріївна

магістант ВНАУ

(науковий керівник к.е.н., доц. Фаюра Н.Д.)

ОБЛІК КОРОТКОСТРОКОВИХ КРЕДИТІВ БАНКІВ ТА ЇХ ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Усі дані про господарські операції відображуються в первинних документах, після чого їх потрібно згрупувати та узагальнити за об'єктами бухгалтерського обліку. На практиці групування здійснюється спочатку з великим ступенем деталізації, а потім з дедалі меншим.

Подальше  узагальнення  полягає  в  тому,  щоб  визначити  обороти  та залишки по субрахунках рахунку 20 «Запаси», а потім в цілому по рахунку. Це синтетичний облік.

Тому можна виділити такі етапи обліку: 1)первинний облік - фіксується в документах;

2)  поточний облік - аналітичний і синтетичний, фіксується в облікових регістрах;

3)  зведений, узагальнюючий - синтетичний облік та звітність.

Облік короткострокових кредитів підприємств ведуть на рахунку 60 «Короткострокові позики». Це пасивний рахунок, по дебету якого відображають погашення кредиту, а по кредиту - одержання. Аналітичний облік ведуть за позикодавцями (банками) в розрізі кожного кредиту (позички) окремо та строками їх погашення.

Рахунок 60 має шість субрахунків: 601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті»; 602 «Короткострокові кредити банків в іноземній валюті»; 603 «Відстрочені короткострокові кредити банків у національній валюті»; 604 «Відстрочені короткострокові кредити банків в іноземній валюті»; 605 «Прострочені позики в національній валюті»; 606 «Прострочені позики в іноземній валюті». Облік відсотків відображено в табл. 1.

Таблиця 1

Облік відсотків за кредит

 

Зміст господарської операції

 

 

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

ПЕРШИЙ СПОСІБ

Нараховано відсотки на основну суму банківського кредиту

951 «Відсотки за кредит»

601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті»

Списано відсотки з поточного рахунку

601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті»

311 «Поточні рахунки в національній валюті»

ДРУГИЙ СПОСІБ

Нараховано відсотки на основну суму банківського кредиту

951 «Відсотки за кредит»

684 «Розрахунки за нарахованими відсотками»

Списано відсотки з поточного рахунку

684 «Розрахунки за нарахованими відсотками»

311 «Поточні рахунки в національній валюті»

 

При одержанні короткострокових кредитів банків роблять записи на кредит рахунку 60 і дебет рахунків 30 «Каса», 31 «Рахунки в банках», 33 «Інші кошти», 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», 64 «Розрахунки за податками й платежами», 65 «Розрахунки за страхуванням», 68 «Розрахунки за іншими операціями» та інші.

Переведення короткострокових кредитів банків у відстрочені кредити відображають записом: дебет субрахунків 601, 602 і кредит субрахунків 603, 604. Переведення відстрочених короткострокових кредитів у прострочені в підприємствах записують по дебету субрахунків 603, 604 і по кредиту субрахунків 605, 606.

Сплачені відсотки за користування короткостроковими кредитами не включають у виробничу собівартість продукції, а відносять на фінансові витрати, тобто записують в дебет субрахунку 951 «Відсотки за кредит» з кредита рахунку 31: 1.)відсотки за кредит можна обліковувати одним із двох способів, заборгованість за відсотками відображається у складі заборгованості за отриманими кредитами; 2)заборгованість за відсотками обліковується окремо від суми отриманого кредиту.

Погашення заборгованості по короткострокових кредитах в підприємствах здійснюють з поточного рахунку підприємства: дебет рахунку 60, кредит рахунку 31 «Рахунки в банках»

Бухгалтерський облік призначений для фіксування всіх господарських операцій, що мають місце на підприємстві. Його дані мають бути правдивими, оскільки, на їх основі складається звітність, що є джерелом інформації не тільки керівництва, але й для зовнішніх користувачів: державних податкових інспекцій, органів статистики, кредиторів та інвесторів.

Для повного відображення усіх господарських операцій на підприємстві необхідна правильна організація бухгалтерського обліку. Інформаційне забезпечення обліку банківських кредитів розглядають як сукупність вхідних даних, систему бази даних, їх обробки та отримання вихідної інформації необхідної для користувачів. Загальне визначення і склад інформаційного забезпечення обліку мають особливості, зумовлені його специфікою.

В умовах використання ЕОМ найефективнішим щодо розробки, впровадження і подальшого розвитку є формування загальної бази даних для всіх функціональних підсистем і спеціалізованої для кожної зокрема, в тому числі для бухгалтерського обліку.

Складові інформаційного забезпечення: дані, необхідні для вирішення завдань обліку; методи і засоби подання облікових даних; система уніфікованих документів; система і методика створення баз даних; інформаційна взаємодія завдань обліку; засоби формалізації запису даних, організації потоків облікової інформації; методи і засоби розподільної інформаційної системи обробки інформації; інформаційна послідовність виконання завдань обліку.

У зв'язку зі зростанням потоків інформації на різних рівнях управління і потребою в отриманні інформації, на робочих місцях створюють розподільні системи обліку обробки інформації з використанням персональних комп'ютерів.

Для повного відображення усіх господарських операцій на  підприємстві необхідна правильна організація бухгалтерського обліку.