*111846*

Доктор педагогічних наук, професор Сосницька Н.Л,

аспірант Васильєва І. С.

Бердянський державний педагогічний університет, Україна

Професійна підготовка з моделювання економічних процесів майбутніх економістів: актуальність та перспективи

 

В умовах інтеграції національної системи освіти до світового освітнього простору особливої актуальності набуває проблема вдосконалення професійної підготовки випускників вищих навчальних закладів.  Підготовка високоосвічених кадрів, від знань і умінь яких значною мірою залежить як економічний розвиток нашої країни так і підвищення її статусу в європейському просторі, так і власна конкурентоспроможність на ринку праці, в тому числі й міжнародному, ставить перед вищими навчальними закладами нові вимоги до якості фахової освіти.

Реаліями ринкової економіки і ринкової конкуренції є безперечний факт того, що фахівець економічного профілю успішно працюватиме та буде конкурентоздатним, якщо матиме високий рівень економічної освіти, складовою частиною якої є математична підготовка. Математика ввійшла в економіку як апарат для розв’язування економічних проблем, причому пріоритетним чинником формування математичної підготовки майбутнього економіста є якісна підготовка з економіко-математичного моделювання. Нині особливе значення має професійна підготовка фахів­ців економічного профілю, математична освіта яких є загальнонауковим фунда­ментом для оволодіння системою спеціальних знань.

Аналіз наукових досліджень показав, що низку наукових праць присвячено методиці навчання математики у професійній підготовці майбутніх економістів, зокрема: самостійна робота студентів економічних спеціаль­ностей у процесі вивчення математичних дисциплін у вищих навчальних закладах (Н. Ванжа, Л. Нічуговська), методика вивчення математики на економічних факультетах вищих навчальних закладів освіти (Г. Пастушок), методична система проведен­ня практичних занять з математики зі студен­тами економічних спеціальностей (О. Фомкіна), принципи відбору змісту математич­них дисциплін (Б. Гнеденко, Л. Кудрявцев, Д. Пойа, А. Постников, А. Тихонов), проблеми, що пов'язані з реформуванням та якістю професійної освіти, (К.Астахов, Я.Болюбаш, С.Батишев, Г.Гребенюк, І.Зязюн, О.Євдокимов, В.Кремень, Т.Левченко, Н.Ничкало, П.Олійник, С.Сисоєва). Однак учені не ставили завдання системного дослідження проблеми професійної підготовки з моделювання економічних процесів майбутніх економістів.

Актуальність цієї проблеми підсилюється й тим, що існує низка суперечностей між: завданнями професійної діяльності та характером навчально-пізнавального процесу; індивідуальним характером засвоєння навчального матеріалу й колективним характером діяльності у процесі виконання спільного завдання в реальній ситуації; теоретичними формами реалізації змісту навчального матеріалу та практичним характером діяльності майбутнього спеціаліста; абстрактністю математичної дисципліни і реальним застосуванням економіко-математичних методів в майбутній професійній діяльності економіста; рівнем підготовки випускників економічних спеціальностей і сучасними вимогами до них з боку роботодавців.

Подолання окреслених суперечностей потребує пошуку нових підходів і здійснення кардинальних змін у системі професійної підготовки майбутніх економістів: переосмислення змісту навчальних  дисциплін (дисципліни циклу професійної та практичної підготовки) «Моделювання економіки», «Прогнозування соціально-економічних процесів», «Моделі економічної динаміки», «Економіко-математичне моделювання», «Прикладні задачі моделювання економічних процесів»); відбір ефективних форм і методів навчання. Це сприятиме розв'язанню суспільно значущої проблеми підготовки високоосвічених фахівців економічних спеціальностей.

Перспектива подальшого наукового пошуку  полягає у розробці моделі професійної підготовки з моделювання економічних процесів майбутніх економістів яка включає  такі компоненти:

-       цільовий – розкриває мету та завдання професійної підготовки з моделювання економічних процесів;

-       змістовно-мотиваційний – містить в собі принципи добору професійно значущого навчального матеріалу;

-       процесуально-діяльнісний – включає організаційні форми, методи, дидактичні засоби навчання;

-       контролюючий – діагностика результатів навчання.

Кінцевим результатом є рівні сформованості знань і вмінь з моделювання економічних процесів та здатність їх застосування до виконання фахової діяльності.

Практичне значення полягає  у розробці авторського курсу «Розв’язування економічних задач засобами математики» який присвячений математичному моделюванні економічних процесів, та методичних рекомендацій до його впровадження в навчальний процес.