*112539*

 

Цодікова Н.О.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Веб-квест як форма організації самостійної роботи студентів

 

Сучасна освіта в умовах модернізації та інформатизації вимагає всебічного і різнопланового використання інформаційних технологій у різних компонентах професійної діяльності вчителя фізики, у тому числі в навчальному та поза навчальному процесі. До завдань сучасного учителя фізики входить показати важливість та переваги застосування інформаційних технологій при вивченні фундаментальної дисципліни, а саме при автоматизації спостережень, обробці їх результатів, роботі з великими масивами даних, спілкуванні, а також вміння організувати навчальну, дослідницьку, виховну діяльність учнів з використанням можливостей сучасних програмно-педагогічних засобів, спеціального програмного забезпечення, сучасного фізичного устаткування, глобальних мереж та їх оптимального поєднання з реальними спостереженнями.

Отже, з особливою гостротою сьогодні постає проблема формування у майбутніх учителів нових моделей діяльності, заснованих на використанні інформаційних технологій, підготовки майбутнього вчителя фізики до активного, творчого системного використання інформаційних технологій у професійній діяльності.

Самостійній роботі студентів у психолого-педагогічній літературі також приділяється багато уваги. Так, в працях Л. Виготського, І. Лернера, Н. Тализіної та інших розкрито поняття „самостійна робота”, „самостійність”. Організацію самостійної роботи студентів у традиційній моделі навчання розглядали у своїх працях Б. Єсипов, В. Козаков, В. Маркова, П. Підкасистий та ін. Розвиток самостійності студентів на основі засобів інтерактивних технологій навчання та інформаційних технологій досліджується В. Лаптєвим. Дослідники Г. Бордовський, І. Горбунова, А. Кондратьєв розглядають можливості розвитку мислення студентів, підбір індивідуальних способів отримання знань шляхом самостійної роботи за допомогою інформаційних технологій. У працях Є. Полат, В. Смірнова висвітлено організацію самостійної діяльності на основі поєднання традиційних та сучасних методів навчання, педагогічних та інформаційних технологій навчання, а також можливості інформаційного освітнього та інформаційного середовища.

Направленість освітнього процесу  у вищому навчальному закладі на розвиток у студентів навчальної самостійності, а також збільшення частки самостійної роботи паралельно зі зменшенням аудиторного навантаження вимагає реорганізації системи самостійної роботи у відповідності до нових освітніх стандартів, а саме модернізації навчально-методичного забезпечення самостійної роботи та розробки нових видів самостійної роботи з використанням інформаційних технологій.

У рамках проведеного нами дослідження відношення студентів до організації самостійної роботи та її виконання, ми виявили, що 57 % студентів займаються самостійно лише при підготовці до семінару, практичного заняття, 19 % опитаних виконують завдання самостійної роботи перед складанням підсумка з дисципліни. При цьому основним джерелом, що використовують студенти при підготовці, є мережа Інтернет (84 %), 7 % опитаних користуються підручниками і лише 3 % використовують літературу, запропоновану викладачем. Саме тому ми розглянули можливості технології веб-квесту для організації самостійної роботи з усіх дисциплін навчального плану при підготовці майбутніх учителів фізики до використання інформаційних технологій у професійній діяльності.

Поняття „квест” запозичене з комп’ютерних ігор і визначається як  дії, що необхідно виконати для досягнення певної мети, використовуючи власні знання і досвід  та спілкуючись з іншими учасниками квесту. Веб-квест як вид самостійної роботи дозволяє організувати індивідуальну, парну або групову діяльність студентів, що забезпечує оволодіння знаннями з певної дисципліни, а також уміннями, навичками і досвідом використання різноманітних Інтернет-технологій, а саме:

-                  ефективного пошуку інформації в мережі;

-                  створення власних пошукових машин;

-                  опрацювання великої кількості інформації різних видів (аналіз, оцінка);

-                  роботи з он-лайн конструкторами, лабораторіями, устаткуванням, програмним забезпеченням;

-                  колективного створення інформаційного продукту (документа, таблиці, wiki-статей, електронних газет, карт знань тощо)

-                  створення веб-сторінок, веб-сайтів;

-                  електронної взаємодії (чати, форуми, соціальні мережі, Skype).

Результатом виконання  самостійної роботи у вигляді веб-квесту є також розвинення навичок мислення майбутнього педагога, а саме: здатність до аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення інформації, здатність до складання класифікацій, таблиць-порівнянь, формулювання умовиводів, аналізу помилок, побудови системи доказів, абстракції, аналізу й оцінки перспективи, прогнозування тощо.

Таким чином, завдяки технології веб-квесту простежуються зміни, що відповідають концепції нової парадигми організації освітнього середовища:

1)      процес навчання орієнтовано на самостійність студента;

2)      функції викладача трансформуються у функції тьютора, фасилітатора;

3)      збільшується час спілкування з викладачем;

4)      здійснюється розвиток мислення  та перехід від пасивного отримання знань до діяльності;

5)      інформаційно-навчальне середовище перетворюється у відкриту систему, що постійно збагачується новими джерелами інформаціями, можливостями обробки, зберігання  та представлення;

6)      інформаційні технології більш активно залучаються до навчального процесу.

З метою оцінки ставлення студентів до технології „веб-квест” та переваг, що надає запропонована технологія в організації самостійної роботи студентів, ми здійснювали опитування студентів спеціальності „Фізика”. Всього опитано 74 особи – студенти 3, 4 і 5 курсів. Результати опитування показали, що 92 % студентів задоволенні технологією „веб-квест” в організації самостійної роботи. Завдяки цікавим та проблемним завданням підвищився інтерес до самостійної роботи. Окрім отримання базових знань студенти вдосконалили навички пошуку та обробки інформації, опанували й постійно вдосконалювали вміння й навички з сумісного створення інформаційних ресурсів. Можливість самостійно обирати технології представлення інформації розвинула креативність, творчість та дозволила опанувати програмні засоби, що не передбаченні навчальними програмами з дисциплін стосовно інформаційних технологій. Сітьове спілкування набуло спрямованості на пошук, обговорення навчальної та наукової інформації, на консультування й сумісну роботу в команді. Все це дозволило студентам підвищити рівень знань з дисциплін, що вивчаються, а також познайомитися з організацією навчальної діяльності  в умовах інформаційних технологій та отримати практичні навички з виконання цієї діяльності.

Таким чином, проведена робота з впровадження веб-квестів у професійну підготовку учителів фізики показала, що майбутній фахівець набуває самостійного аналізу і вибору адекватних дій в ситуації, що вимагає відповідних компетенцій, навчається моделювати, програвати, нормувати та оцінювати власні дії професійного типу.