*112489*

Право/8. Конституційне право

 

асистент Гатило Д.В.

Національний аерокосмічний університет ім. М.Є.Жуковського

«ХАІ», Україна

 

Право на оскарження судових рішень у судах апеляційної інстанції.

Відповідно до Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; України є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, звернення в суд, для захисту конституційних прав і свобод гарантуються «ст.1 ч .2, ст.3, ч.1, 3 ст. 8 Конституції України ».

Частиною 1, 2 ст.55 Конституції України права людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дії чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. З цього приводу Конституційний суд України в рішенні від 25.12.1997г. № 9-ЗП визначив, що суд не може відмовити у правосудді, якщо ущемляються права і свободи громадян, інакше це було б порушенням права на судовий захист, яка відповідно до ст. 64 Конституції України не може бути обмежена.

Конституційне право на судовий захист - це не тільки право на звернення до суду, а й можливість отримання реальної судового захисту шляхом відновлення порушених прав і свобод, яка повинна бути забезпечена державою. Інша не узгоджується з універсальним у всіх видах судочинства вимогою ефективного відновлення в правах за допомогою правосуддя, що відповідає критеріям справедливості, применшує і обмежує право на судовий захист, в рамках здійснення якого можливе оскарження до суду рішень і дій (бездіяльності) будь-яких державних органів, включаючи судові.

Конституційний суд України в п. 2.1 мотивувальної частини Рішення від 28.04.2010г. № 12-рп/2010 у справі № 1-3/2010 приходить до висновку, що встановлене законодавством апеляційне оскарження судових Рішень є складовою права кожного на судовий захист, оскільки перегляд таких рішень в апеляційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом прав, інтересів людини і громадянина.

Відповідно до правової позиції Конституційного суду України «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» / абз.10 п.9 мотивувальної частини Рішення від 30.01.2003г. № 3-рп/2003.

Конституційний суду України в п.3.1 Рішення від 27.01.2010г. № 3-рп/2010 по справ 1-7/2010г. відметів що, реалізація права особи на судовий захист здійснюється зокрема шляхом оскарження судових рішень у судах апеляційної інстанції, оскільки перегляд судових рішень в апеляційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом прав, інтересів людини і громадянина. Далі в зазначеному Рішенні Конституційний суд робить наступний висновок «право на апеляційне оскарження судових рішень ... є складовою права кожного на звернення до суду».

Гарантоване Конституцією України право на судовий захист передбачає створення державою необхідних умов для ефективного і справедливого розгляду справи саме в суді першої інстанції, де підлягають вирішенню всі істотні для визначення прав і обов'язків сторін питання. Допущені же судом першої інстанції помилки повинні виправлятися судом другої інстанції в процедурах, найбільш наближених до виробництва в суді першої інстанції. При цьому, оскільки право на справедливий розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом передбачає також остаточність і стабільність судових актів, що вступили в законну силу, і їх виконання, основний тягар перегляду рішень суду першої інстанції переноситься на звичайні (ординарні) судові інстанції - апеляційну і касаційну.

Принципи безперешкодного доступу до правосуддя та законного суду визнані міжнародним співтовариством як фундаментальних. Згідно зі статтею 10 Загальної декларації прав людини кожна людина для визначення її прав і обов'язків і для встановлення обґрунтованості пред'явленого їй кримінального обвинувачення має право на основі повної рівності на те, щоб її справа була розглянута прилюдно і з додержанням усіх вимог справедливості незалежним і безстороннім судом. Розвиваючи ці положення, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (пункт 1 статті 14) і Конвенція про захист прав людини та основних свобод (пункт 1 статті 6) встановлюють, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним, неупередженим і компетентним судом, створеним на підставі закону, при дотриманні принципу рівності всіх перед судом.

Відповідно до п.2 Постанови ПВС України від 1.11.1996г. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя». Конституція України, як зазначено в її ст. 8 має найвищу юридичну силу, а її норма, є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого Закону з точки зору його відповідності Конституції Україні. У разі невизначеності в питанні про те, чи відповідає Конституції України Закон, який підлягає конкретній справі, суд зупиняє розгляд справи і звертається з мотивованою ухвалою (постановою) до Верховного суду України, який відповідно до ст. 150 Конституції може порушувати перед Конституційним судом України питання про відповідність Конституції законів. Таке рішення може прийняти суд при розгляді справи в будь-якій стадії. Дозвіл судом питань про відмову в прийнятті апеляції, не дозволяє вважати судовий розгляд справедливим, що забезпечує кожному при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків закріплене статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Особа, позбавлена можливості апеляційного оскарження, щодо якого винесено судове рішення, що порушує його права і свободи чи покладає на нього додаткові обтяження, у всякому разі повинно розташовувати ефективними засобами відновлення порушених прав, як того вимагає стаття 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод . З цього виходить у своїй практиці Європейський Суд з прав людини, неодноразово вказував на те, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод гарантує доступність на національному рівні засобів правового захисту для здійснення матеріальних прав і свобод, встановлених Конвенцією, незалежно від того, в якій формі вони забезпечуються в національній правовій системі; засоби правового захисту повинні бути ефективними в тому сенсі, що вони повинні запобігати передбачуване порушення або припиняти його, так само як і надавати адекватну компенсацію за вже сталося порушення. Необхідно відзначити, що з листа від 06.05.2011 № 621/11/13-11 Головам апеляційних адміністративних судів Вищого Адміністративного суду видно, що Европейскій суд стурбований систематичними порушеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод щодо відсутності у громадян в ряді випадків доступу до касаційних інстанцій. Що не тільки позбавляє громадян права на звернення до суду, а й завдає шкоди авторитету судової влади.

Література:

1.  Конституція України / Електронний ресурс www. zakon.rada.gov.ua/go/254к/96-вр

2. Рішення Конституційного суду України № 9-ЗП від 25.12.1997р. / Електронний ресурс www zakon.rada.gov.ua/laws/show/v009p710-97

3. Рішення Конституційного суду України №3-рп/2003 від 27.01.2003р. / Електронний ресурс www zakon.rada.gov.ua/laws/show/v003p710-03

4. Рішення Конституційного суду України №3-рп/2010 від 30.01.2010р. / Електронний ресурс www zakon.rada.gov.ua/laws/show/v003p710-10

5. Рішення Конституційного суду України №12-рп/2010 від 28.04.2010р. / Електронний ресурс www zakon.rada.gov.ua/laws/show/v012p710-10

6. Загальна декларація прав людини / Електронний ресурс www zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015

7. Міжнародний пакт о гражданських та політичних правах / Електронний ресурс www zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_187

8. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод / Електронний ресурс www zakon.rada.gov.ua/go/995_004

9. Постанова ПВС України № 9 від 01.11.1996 р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» / Електронний ресурс www  zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0009700-96

10. Лист Головам апеляційних адміністративних судів / Електронний ресурс www  zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0621760-11