*113134*

Право/ 8Конституционное право

К.ю. н. Дудченко О.С.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Особливості правового статусу колегій органів державного управління Російської Федерації

Розбудова незалежної України як демократичної, соціальної та правової держави має проходити в напрямку побудови ефективної системи органів виконавчої влади. У зв’язку з цим, велике значення відіграє подальше вдосконалення форм організації та методів діяльності органів державного управління, розвиток демократичних засад у їх роботі з урахування досвіду інших держав. Метою цієї статті є дослідження правового статусу колегій органів державного управління Російської Федерації (Далі – РФ).

Регіональна колегія федеральних органів виконавчої влади РФ створюється з метою координації діяльності територіальних органів федеральних органів виконавчої влади. Колегія є дорадчим органом при повноважному представнику Президента РФ в регіоні РФ. Відповідно до Указу Президента РФ “Про регіональну колегію федеральних органів виконавчої влади” від 25 травня 1998 р. № 586 основними функціями колегії є: аналіз економічної, політичної і соціальної ситуації в суб’єктах РФ і надання необхідних пропозицій повноважному представнику; розгляд економічних, соціальних і інших питань, пов’язаних з розвитком регіону; розробка і затвердження узгоджених планів спільної діяльності територіальних органів; розгляд пропозицій органів державної влади суб'єкта (суб'єктів) РФ та відповідних органів місцевого самоврядування, а також громадських об'єднань та громадян з питань, віднесених Конституцією РФ, федеральними конституційними законами і федеральними законами до компетенції Президента РФ і федеральних органів виконавчої влади; інформування в установленому порядку органів державної влади суб'єктів РФ і громадян про діяльність федеральних органів виконавчої влади.

До складу регіональної колегії федеральних органів виконавчої влади РФ за посадою входять повноважний представник, а також керівники територіальних органів, що діють на території регіону і що відають питаннями оборони, безпеки, внутрішніх справ, закордонних справ, запобігання надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих. Керівники інших територіальних органів включаються до складу колегії повноважним представником за погодженням з ними. Якщо територіальний орган здійснює свою діяльність на територіях декількох регіонів, то його керівник має право за погодженням з повноважним представником направити для участі в роботі колегії інших співробітників цього територіального органу.

Основною формою діяльності регіональної колегії федеральних органів виконавчої влади РФ, так само як і колегій органів виконавчої влади України, є засідання. Засідання колегії веде повноважний представник в РФ. В окремих випадках повноважний представник вправі доручити вести засідання колегії одному з членів колегії. Подібні риси має процедура проведення засідань колегій органів виконавчої влади України та регіональної колегії федеральних органів виконавчої влади РФ. Члени колегії зобов'язані особисто брати участь у її засіданні. Вони не мають права делегувати свої повноваження іншим особам, у тому числі членам колегії. У випадку, якщо член колегії не може брати участь у засіданні, він має право представити свою думку з обговорюваних питань у письмовому вигляді. За рішенням повноважного представника РФ на засідання можуть бути запрошені представники територіальних органів, керівники яких не є членами колегії, представники органів державної влади суб'єкта (суб'єктів) Російської Федерації, відповідних органів місцевого самоврядування, міжрегіональних асоціацій економічної взаємодії, інших громадських та релігійних об'єднань, засобів масової інформації, а також громадяни. Нормативно-правові акти України та РФ передбачають можливість проведення за рішенням колегії її закритих засідань. Рішення колегії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів колегії і оформляються протоколами, які підписує головуючий на засіданні.

У РФ за рішенням колегії та відповідно до плану її роботи для попереднього розгляду комплексних питань у галузі економіки та соціальної сфери, а також інших питань, віднесених до відання колегії, можуть бути створені секції з числа членів колегії. Кількість секцій, коло питань, що підлягають розгляду на їх засіданнях, а також персональний склад і керівники секцій затверджуються рішеннями колегії. Рішення секції приймаються більшістю голосів присутніх на її засіданні членів колегії і оформляються протоколами, які підписує керівник секції. Рішення секції підлягають затвердженню на засіданні колегії. Для попередньої підготовки питань, що вносяться до порядку денного засідання колегії або секції, за рішенням колегії можуть бути створені робочі групи. До складу робочих груп, крім членів колегії рішенням колегії або секції можуть бути включені вчені та фахівці, працівники територіальних органів, а також за погодженням працівники органів державної влади відповідних суб'єктів Російської Федерації. Колегія має право прийняти регламент, що визначає порядок ведення її засідань, а також діяльності створюються за рішенням колегії секцій і робочих груп. Члени колегії мають рівні права при обговоренні питань, внесених до порядку денного засідання колегії або секції, а також при голосуванні. Рішення колегії в 7-денний термін після засідання розсилаються членам колегії, а також іншим зацікавленим посадовим особам і державним органам. Повноважний представник інформує про роботу колегії Президента РФ, а також Голови Уряду РФ.

Таким чином, діяльність колегій органів виконавчої влади України регіональної колегії федеральних органів виконавчої влади РФ має ряд подібних рис. Це, зокрема, пов’язано з тим, що зазначені органи, успадковані від радянського часу та вдосконалені під впливом нових потреб та вимог сучасного суспільства.

Література:

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 р. № 1569 “Про затвердження Загального положення про колегію центрального органу виконавчої влади і місцевої адміністрації” // Офіційний вісник України вiд 17.10.2003 – 2003. – № 40. – Ст. 48.

2. Указ Президента України від 31 грудня 2005 р. № 1902/2005 “Про колегію міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади” // Офіційний вісник України вiд 25 січня 2006 р. – 2006. – № 1. – Ст. 24.

3. Указ Президента РФ от 25 мая 1998 г. № 586 “О региональной коллегии федеральных органов исполнительной власти” [Электронный ресурс] // Режим доступа: http://pravo.levonevsky.org/bazaru09/ukazi/sbor00/text00951.htm