*113124*

ГІДРОГРУЗОВИЙ НАТЯЖНИЙ ПРИСТРІЙ СТРІЧКОВОГО КОНВЕЄРА

Ю.Г. Сагіров, доцент, к.т.н., ПДТУ

У відомих конструкціях вантажних натяжних пристроїв регульований натяг стрічки виконується лебідкою. Його регулювання вручну або автоматично за допомогою гідравлічного датчика контролю натягу. Датчик обладнаний електроконтактними манометрами, які реагують на зміну тиску в гідросистемі датчика від впливу натягу стрічки через систему блоків і важелів на шток гідроциліндра. Манометри дають команду електроприводу лебідки підтягти або послабити канати для  установлення необхідного початкового натягу стрічки й переміщення натяжного візка.

         Цей лебідочний натяжний пристрій може забезпечити збільшений натяг при пуску конвеєра й підтримувати необхідний натяг при усталеному русі, але завдання підбору початкового натягу залежно від необхідного натяжного зусилля він не вирішує [1].

Оптимальним буде мінімальний попередній натяг і мінімально підвищений пусковий натяг стрічки конвеєра, що забезпечують роботу стрічкового конвеєра без пробуксовки його стрічки по приводному барабану та її надмірного провисання між роликами як при пуску в хід, так і при сталому її русі.

В основу подальших робіт поставлене завдання створення натяжного пристрою стрічкового конвеєра, у якому будуть забезпечені регульовані мінімальний робочий і мінімально підвищений пускові натяги стрічки. Це дозволить збільшити надійність і довговічність всієї конструкції, а також знизити споживання електроенергії [2].

На кафедрі підйомно-транспортних машин і деталей машин Приазовського державного технічного університету (Маріуполь, Україна) розроблений  гідрогрузовий натяжний пристрій стрічкового конвеєра ([3], рис. 1), що реалізує поставлену задачу. Особливістю цього пристрою є те, що його натяжний вантаж 6 складається з двох частин, одна з яких 8 (робоча) має постійну масу, а друга 9 (пускова) − змінну. Аби мати таку змогу, змінна частка вантажу представляє собою бак з рідиною для гідротехнічних пристроїв. Об’єм рідини

Описание: Описание: Описание: 2_ЩЕГЛОВ_О_М

 


Рис. 1. Гідровантажний натяжний пристрій стрічкового конвеєра

 

змінюється вручну або автоматично. Цей натяжний пристрій складається з натяжного візка 1. На цьому візку встановлений натяжний барабан 2 і рухомі блоки 3 канатного поліспасту. Одна гілка канату 4 через систему канатних блоків 5 іде до траверси 6, до якої підвішені дві частини 7 і 8 робочого вантажу й пусковий вантаж 9. По конструктивних міркуваннях робочий вантаж складається із двох частин 7 і 8, що знаходяться друг від друга на деякому проміжку. У цьому проміжку перебуває пусковий вантаж 9, також прикріплений до траверси 6. Інша гілка канату 10 іде через систему канатних блоків 11 на канатний барабан 12 натяжної лебідки 13, що складається з редуктора 14, муфти 15 з гальмовим шківом і гальмом (на схемі не показаних), електродвигуна 16. Пусковий вантаж 9 виконаний у вигляді бака. Для зміни маси цей бак з'єднано за допомогою шлангів 17 з гідронасосом 18, розподільником 19 і резервуаром 20. Кінцеві вимикачі 21 і 22 визначають діапазон робочих переміщень натяжного вантажу. Рухомий блок 3 канатного поліспаста прикріплений до натяжного візка 1. Натяжний барабан 2 обгинає конвеєрна стрічка 23. Канат 4 прикріплений до ваг 24, встановлених на траверсі 6. Кінцевий вимикач 25 потрібен для вимикання двигуна 16 після зупинки конвеєра й опускання траверси 6 з вантажами 7, 8 і 9 на основу 26.

Використання пристрою дозволить збільшити термін служби конвеєрної стрічки за рахунок створення оптимального натягу стрічки конвеєра − регульованого підвищеного в період пуску й номінального (зниженого) у період сталого режиму роботи конвеєра.

 

Перелік посилань

1.     Спиваковский А. О., Транспортирующие машины / А. О. Спиваковский, В. К. Дьячков,М.: Машиностроение, 1983 г. 487 с.

2.     Щеглов О. М. Cовершенствование конструкций натяжных устройств транспортирующих машин // Захист металургійних машин від поломок: Міжвузівський тематичний зб. наук. пр. - Маріуполь: ПДТУ, 2019. - Вип. №12. - С. 93 - 95.

3.     Натяжний пристрій стрічкового конвеєра. Пат. 62632. Україна, МПК B65G 23/00 / О. М. Щеглов, К. В. Тищенко - № 20100186; Заявл. 12.09.2011; Опубл. 12.09.2011, Бюл. № 17. – 4 стор.