Экономические науки/ 10. Экономика предприятия

Завсєгдашня І.В.

 Криворізький технічний університет, Україна

Методичний підхід до визначення та обґрунтування виду економічної моделі конкурентоспроможності підприємства

 

Конкурентоспроможність підприємства – це багатофакторна залежність, таким чином її не можна ані побудувати, ані уявити. Слід зауважити, що на даний момент не існує єдиної позиції економістів щодо вигляду моделі конкурентоспроможності підприємства, також не існує загальновизнаного підходу до її визначення та обґрунтування.

В даній роботі ми пропонуємо визначати вигляд суперпозиції функцій шляхом постановки та перевірки ряду гіпотез про тип регресійної моделі конкурентоспроможності підприємства.

Загальна логічна схема багаторівневої перевірки гіпотези про вид економічної моделі конкурентоспроможності підприємства наведена на рис. 1.

В першу чергу потрібно розглядати попередні гіпотези про тип залежності. Для цього потрібно побудувати 2-вимірні графіки відповідності між групами факторів та значенням ціннісної пропозиції реалізованої продукції (умовного рівня конкурентоспроможності) – значення всіх визначених факторів за групою конкурентоспроможності сумуються або помножуються і відповідності до  типу регресії без врахування ступеню значимості та наносяться  на графіки.

Потім дані графіки аналізуються на предмет відповідності між значенням сукупності факторів та пропозиційною цінністю реалізованої продукції, визначаються аномальні відхилення. Приймається попередня гіпотеза про той тип моделі, по якому не має значних відхилень.

Далі проводиться оцінка гіпотез шляхом використання кореляційно-регресійного аналізу – економіко-математичного інструменту, який дозволяє кількісно виміряти тісноту, напрямок зв'язку (кореляційний аналіз), а також установити аналітичне вираження залежності результату від конкретних факторів при сталості інших діючих на результативну ознаку факторних ознак (регресійний аналіз).

Text Box: Перевірка та узгодження даних

Рис. 1. Логічна схема багаторівневої перевірки гіпотези про вид економічної моделі конкурентоспроможності підприємств

 

При аналізі конкурентоспроможності підприємства рекомендується використовувати метод покрокового вилучення факторів, який полягає у вилученні на кожному черговому кроці тої змінної, яка має найменший частковий коефіцієнт кореляції. Процес зупиняють в тому випадку, коли вилучення чергової, призначеної до вилучення, змінної може погіршити статистичні характеристики регресійної моделі.

Для оцінки конкурентоспроможності підприємств необхідно проводити перевірку гіпотези про кожний вид регресії. Таким чином, тип регресії та її вигляд при оцінці конкурентоспроможності підприємства визначається емпірично, в результаті статистичної обробки даних.

В результаті кореляційно-регресійного аналізу визначається той тип залежності, який має найвищий коефіцієнт детермінації та значимий коефіцієнт Фішера.

Після проведення розрахунків потрібно побудувати 2-вимірні графіки відповідності між групами факторів та значенням ціннісної пропозиції реалізованої продукції за всіма видами регресії з урахуванням питомих коефіцієнтів. Надалі графіки аналізуються на предмет відповідності між значенням сукупності факторів та пропозиційною цінністю реалізованої продукції. Приймається гіпотеза про той тип моделі, по якому не має значних відхилень.

В результаті вищенаведених розрахунків можна визначити остаточний вигляд економічної моделі конкурентоспроможності підприємства. Дану суперпозицію рекомендується використовувати для оцінки конкурентоспроможності підприємств не більше 2-3 років (за умови, що в цей період не відбувається різких та критичних макро- та мікроекономічних змін). Після цього вигляд суперпозиції необхідно заново визначати шляхом кореляційно-регресійного аналізу за вищенаведеною методикою.