Филологические науки/1.Методика преподавания языка и литературы

Багай Я.Р.

Прикарпатський  юридичний  інститут  ЛьвДУВС

Оптимізація використання комп’ютерних технологій у викладанні іноземної мови

 

Світ увійшов у нову стадію розвитку, яка визначається як інформаційна епоха. Проблеми побудови інформаційного суспільства диктують основні пріоритети в державній і науково-технічній політиці передових країн світового співтовариства. За даними статистики, глобальні витрати на інформатизацію до 2008 р. повинні досягнути 1,1 трлн. дол., щорічно збільшуючись на 5,4 %.

Приєднання нашої держави до Болонського процесу дає можливість здійснити структурні зміни вищої освіти за узгодженою системою критеріїв, стандартів і характеристик, що дозволить Україні стати частиною європейського освітнього і наукового простору. На шляху до європейської інтеграції потрібно вирішити таку важливу проблему, як створення інформаційної інфраструктури освіти і науки з підключенням її до європейських комп’ютерних сіток та інформаційних ресурсів, дієве наукове і технологічне співробітництво України з Європою.

Виходячи з наведеного, викладання іноземної мови необхідно вивести на новий якісний рівень, намагаючись задіяти в навчанні потужні можливості Інтернету, комп’ютерної техніки та мультимедійних засобів навчання. У світлі цього багатьма педагогами розглядаються можливості використання комп’ютерів, Інтернету та електронної пошти у процесі викладання англійської мови.

Комп’ютер може слугувати робочим інструментом і засобом навчання. Застосування комп’ютера сприяє індивідуалізації процесу навчання – кожен студент працює так, наскільки йому дозволяють його індивідуальні особливості [1].

Засоби інформаційних технологій стимулюють розвиток внутрішнього мовлення як основи мовленнєво-розумової діяльності, зокрема, мислення, сприймання, уваги та пам’яті; підтримують інтерес до заняття; стимулюють іншомовну мовленнєву діяльність; створюють та підсилюють мотивацію; відкривають додаткові можливості рефлексії; розширюють можливості подання інформації [2].   

Поступово комп’ютери та Інтернет починають вживатися у навчанні, в тому числі при викладанні англійської мови. На жаль, за радянських часів ми мали кілька поколінь викладачів які жодного дня не провели у країнах, мову і культуру яких вони викладали. Неможливо за один день змінити систему викладання англійської мови і надати можливість кожному викладачу та студенту відвідати англомовні країни, але, завдяки Інтернету та електронній пошті, сьогодні кожен викладач може використати можливість відвідати із своєю групою ці країни віртуально і поспілкуватися з їх жителями.

В Інтернеті існує величезна кількість веб-сайтів, які були створені для комерційних цілей, не пов’язаних з освітою, але їх можна використовувати у процесі викладання англійської мови. Те, що ці сторінки в Інтернеті неадаптовані, створені для конкретних життєвих потреб англомовного суспільства, робить їх ще кориснішими, оскільки вони надають можливість дійсно зануритися у мовне оточення. Коли студент розуміє, що одночасно з ним цей матеріал вивчають у іншій частині земної кулі, але не на уроці, а вже в реальних умовах, це робить процес навчання більш мотивованим і наближеним до реальності.

Матеріали в Інтернеті, які можна використовувати при викладанні англійської мови, діляться на кілька категорій. По-перше, це звичайні комерційні сторінки, які були створені для різних потреб західного суспільства, які можна застосувати для кращого розуміння культури країн, мову яких студенти вивчають. По-друге, це сторінки, спеціально створені для вивчення іноземних мов. По-третє, це методичні матеріали: журнали для викладачів, окремі плани уроків з використанням сучасних технологій, персональні веб-сайти викладачів. Крім цього, є веб-сайти газет, які розміщують частину статей безкоштовно у комп’ютерних мережах [3].

Для самостійної роботи можна рекомендувати студентам спілкуватися із носіями мови за допомогою системи ICQ, яка дозволяє синхронне спілкування з особами, що в даний момент мають комп’ютер у включеному режимі і мають бажання спілкуватися. Необхідно обрати одного чи двох носіїв англійської мови і порозмовляти з ними. Через деякий час можна знайти собі кілька постійних співрозмовників і систематично листуватися з деякими з них.

Використання комп’ютерних технологій у процесі викладання іноземної мови вимагає від викладача володіння основами інформаційних (комп’ютерних) технологій та методики їх використання у процесі навчання.

 

Література:

1. Лапінський В.В., Мальований Ю.І., Дорошенко Ю.О. Педагогічні програмні засоби: сучасний стан і можливості. // Ж. Гуцульська школа. №1-2 (9-10) – 2000.  - С.6-10.

2. Мартинова Р.Ю. Компоненти змісту навчання іноземних мов в ієрархічній послідовності оволодіння ними. // Розвиток педагогічної і психологічної наук в Україні 1992 - 2002. Зб. наук. праць. – Ч.1. – Харків: «ОВС» 2002. – 640 с.

3. Мельник Ю. Про специфіку викладання англійської мови як спеціальності за допомогою Інтернету та електронної пошти. – Кіровоград: Видавництво КДПУ, 2006.