Біологічні науки. 8

ФІЛЬ В. М.

Дрогобицький державний педагогічний університет

імені Івана Франка, кафедра анатомії, фізіології та валеології

ПОРІВНЯЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ АНТИКСЕНОБІОТИЧНОГО ЕФЕКТУ НОВОГО ОЗДОРОВЛЮВАЛЬНОГО НАПОЮ “ТРУСКАВЕЦЬКА КРИШТАЛЕВА З  АЛОЕ”

Зростаючий в останні роки рівень ендо- і екзогенних факторів ризику для здоров’я людини, а також активного пришвидшення біологічного і професійного старіння, ставлять завдання з надійних, доступних, науково обґрунтованих природних протекторів до негативної дії та профілактики захворювань.

Перспективним напрямком у пошуку оздоровчих заходів є створення лікувально-профілактичних напоїв із біологічно активними фітодобавками. УкрНДІ медичної реабілітації і курортології висунута концепція збагачення біологічно активними добавками, передовсім рослинного походження, столових мінеральних вод, фізіологічна активність яких відсутня чи слабо виражена [3].

В урочищі Помірки курорту Трускавець розташоване родовище води  “Трускавецька”, яка раніше відома як “Нафтуся” № 2”, проте в даний час віднесена до розряду столових. Разом з тим, наявність у неї низки рис, споріднених з “Нафтусею” в поєднанні із запасами, котрі в 4 рази перевищують аналогічні “Нафтусі”, є підставою для бальнеологічних досліджень з метою популяризації цієї води та її вживання як нормалізуючої та профілактичної.

В контексті реалізації своєї концепції співробітниками УкрНДІ медичної реабілітації і курортології разом із науково-виробничим підприємством “Віспар” (Одеса) розроблено новий оздоровлювальний напій “Трускавецька кришталева з  алое”, промисловий випуск якого налагоджено ТзОВ “Акваріус” (Трускавець). Для виготовлення лікувально-профілактичного напою застосовано рідкий, очищений  від баластних продуктів, концентрований екстракт алое – фітодобавка для харчових продуктів, який виготовляється з листків алое. Нативна мінеральна вода була збагачена екстрактом алое в кількості 3 мл/л  [2].

За даними попередніх експериментів, здійснених на щурах, цей напій стимулює холеретичну функції печінки, діуретичну функцію нирок, запобігає стресовим пошкодженням слизової шлунка [4], тобто володіє низкою ефектів, притаманних біоактивній воді “Нафтуся” [1].

Позаяк спектр проявів фізіологічної активності води “Нафтуся” значно ширший, цілком доречною видається необхідність проведення кількісного порівняння  ефектів обох об’єктів дослідження, прийнявши “Нафтусю” як еталон.

В експерименті дослідження проведене на 92 щурах обох статей масою 200-240 г, розділених на 3 групи. Щурі контрольної групи навантажувалися впродовж 5 днів, двічі на день з перервами 5 годин водопровідною водою, еталонної групи – нативною водою “Нафтуся”, взятої безпосередньо із свердловини 21-Н трускавецького родовища, дослідної – комерційною водою “Трускавецька кришталева, збагачена алое” виробництва ТзОВ “Акваріус” (Трускавець).

Оцінювали вплив об’єктів дослідження на основні системи захисту організму від ксенобіотиків – мікросомальну монооксигеназну і канальцеву секреторно-транспортну, виходячи з нової концепції механізму лікувально-профілактичної дії “Нафтусі”. При цьому в перший день після завершення курсу напоювання щурам вводили інтрагастрально водопровідну воду в дозі 20 мл/кг, а інтраперитонеально – фенолрот в дозі 1 мг/кг, розчинений в 2 мл дистильованої води, і поміщали їх в індивідуальні плексигласові станки на 2 години для збору сечі. Наприкінці другої години форсували залишкове випорожнення сечового міхура. Реєстрували об’єм сечі, визначали вміст в ній фенолроту методом спектрофотометрії при довжині хвилі 262 нм, іонів натрію і калію – методом полум’яної фотометрії. На другий день впорскували щурам в порожнину очеревини розчин нембуталу в дозі 25 мг/кг і визначали тривалість сну в боковому положенні.

Встановлено, що у щурів контрольної групи тривалість сну, спричиненого ін’єкцією нембуталу, знаходилась в межах 82÷136 хв, а з сечею впродовж 2 годин виділялось 57÷65% ін’єкованого фенолроту. “Трускавецька кришталева, збагачена алое” суттєво вкорочує час наркотичної дії нембуталу, що свідчить про прискорення його гідроксилювання в мікросомах, головним чином, гепатоцитів, зумовлене, у свою чергу, індукцією біосинтезу монооксигеназ. З іншого боку, прискорення виділення фенолроту вказує на активізацію процесів секреції останнього епітелієм дистальних канальців нирок, теж зумовлену індукцією біосинтезу мембранних транспортних білків [1].

Інтегральний індекс бальнеоактивності, обчислений як середнє геометричне окремих ефектів із врахуванням їх фізіологічної скерованості, складає для досліджуваного напою 1,27 проти 1,76 для біоактивної води “Нафтуся”. Тобто антиксенобіотичний ефект води “Трускавецька кришталева, збагачена алое” поступається такому біоактивній воді “Нафтуся” на 18% за рахунок значно слабшого стимулюючого впливу на мікросомальне гідроксилювання, тоді як на канальцеву секреції впливи обидвох біоактивних рідин аналогічні.

Отже  оздоровлювальний напій “Трускавецька кришталева з алое” активізує обидві головні системи елімінації ксенобіотиків – мікросомальну монооксигеназну і канальцеву секреторно-транспортну, тобто чинить антиксенобіотичний ефект.

 

1.     Івасівка С.В., Попович І.Л., Аксентійчук Б.І., Білас В.Р. Природа бальнеочинників води “Нафтуся” і суть її лікувально-профілактичної  дії. – Трускавець, 1999. – 125 с.

2.     Изучить клиническую эффективность использования лечебно-профилактического напитка на основе природной столовой воды “Трускавецька кришталева” и разработать дифференциованные показания для его применеия у больных с наиболее распространнеными заболеваниями внутренных органов // Отчет о НИР УкрНИИ МриК. – Одесса, 2000. – 18 с.

3.     Куев В.А., Смульский С.П., Гончаров Н.И. и др. Полифункциональное средство защиты человека от вредных факторов окружающей среды  на основе растительных веществ // Актуальні питання медичної реабілітації. – тези доп. респ. Наради-конф. – Одеса, 1994. – С. 79.

4.     Соловйова В.П., Нікіпелова О.М., Сухіна Є.М. Новий оздоровлюючий напій – мінеральна вода “Трускавецька кришталева, з екстрактом  алое” // Укр. бальнеол. журн.. – 2002. – № 3. – С. 37-39.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Філь Віталій Михайлович – викладач кафедри анатомії, фізіології та валеології Дрогобицького державного педагогічного  університету імені Івана Франка.

82100, Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Глібова, 11.

тел. 8-03244-2-47-66

fillvitalij@rambler.ru