Экономические науки/12. Экономика сельского хозяйства

Аспірант Білошкурський М.В.

Європейський університет (м. Київ), Україна

Про особливості управління підприємствами аграрного ремонтно-технічного сервісу

 

Підприємства аграрного ремонтно-технічного сервісу – це суб’єкти господарювання, які спеціалізуються у своїй основній діяльності на послугах з ремонту сільськогосподарської техніки для її відтворення, повного або часткового відновлення функціональності, продовження корисного терміну експлуатації з метою отримання прибутку та забезпечення виробничо-технічної ефективності агропромислового комплексу (АПК).

При цьому сам аграрний ремонтно-технічний сервіс визначається, з однієї сторони, як елемент інфраструктури АПК, що призначений надавати широкий спектр послуг інженерно-технічного характеру з ремонту сільськогосподарської техніки, агрегатів, вузлів, обладнання тваринницьких ферм та переробних заводів тощо на рівні аграрного підприємства, сукупності аграрних підприємств спільної території, району, області, держави.

З іншого боку, аграрний ремонтно-технічний сервіс є цілісною системою управління, до функцій якої можна віднести наступні:

1) організація основної діяльності, забезпечення її всіма необхідними виробничими ресурсами, формування високоефективної управлінської та організаційно-виробничої структури;

2) науково обґрунтована мотивація персоналу як особливо важливого ресурсу виробництва з метою підвищення ефективності пропонованих послуг замовнику;

3) комплексне планування діяльності підприємства як поточне, так і стратегічне з використанням сучасних методів та методик;

4) контроль за виконанням усіх функцій у процесі реалізації виробничої, маркетингової, кадрової, фінансової, збутової, цінової політики тощо.

На нашу думку, комплексна ефективність функціональності такої системи забезпечується насамперед дією двох основних факторів – внутрішнього економічного механізму [2] та зовнішнього середовища існування підприємства (рис. 1).

 

Прямий зв’язок

 

Рис. 1. Взаємовпливи у системі управління підприємством аграрного ремонтно-технічного сервісу (удосконалена автором схема, наведена у [1])

На рис. 1 показано принципові взаємозв’язки між внутрішнім і зовнішнім середовищами життєдіяльності підприємства. При цьому його внутрішній економічний механізм управління знаходиться у стані постійного обміну із зов­нішнім середовищем існування, забезпечуючи можливість до самовиживання.

У системі управління підприємства аграрного ремонтно-технічного сервісу суб’єктом управління виступає керівництво заводу, об’єктом – виробничий процес, а також інші види діяльності, на які направлені дії суб’єкта. Ефективність заводоуправління забезпечується завдяки зворотнім зв’язкам між суб’єктом, об’єктом та внутрішнім економічним механізмом за умови достовір­ної інформації на вході та досягнення правильно поставлених цілей на виході.

 

Література:

1. Василенко В.А., Ткаченко Т.І. Стратегічне управління. – К.: ЦУЛ, 2003. – 396 с.

2. Внутрішній економічний механізм підприємства / За ред. М.Г. Грещака. – К.: КНЕУ, 2001. – 228 с.