Секція „Медицина”,

підсекція №7(клінічна медицина)

 

«Деякі питання патогенезу мозкових інсультів в осіб молодого віку на Закарпатті»

 

Булеца Б.А., Цьока А.Б., Пулик О.Р., Гашек В.В.

 

Ужгородський національний університет

Закарпатське науково-практичне товариство неврологів

 

   Вступ. Питання мозкових інсультів в молодому віці має важливе практичне значення. Важливу роль в патогенезі мозкових інсультів відіграє алкоголь.

   Матеріали і методи. Нами було обстежено 86 хворих з мозковим інсультом, які зловживали алкоголем, інших факторів ризику виникнення мозкового інсульту не було. Вони вживали алкоголь щодня, на протязі останніх 10років. Із 86 хворих з мозковим інсультом у 21 - виявлено крововилив у мозок, у 65 - інфаркт мозку і 20 – контрольна група(здорові особи). Хворі переважно вживали вино, яке вироблялось в домашніх умовах. Для того, щоб вину надати типовий колір при його виготовленні добавлялись фарби, частіше коричневий крем для взуття. Всім хворим проводилось повне клінічне обстеження, а також ЕЕГ, доплерографія, КТ, МРТ, імунологічні проби.

   Результати дослідження та їх обговорення. Провівши імунологічні дослідження хворим, виявлено, що у 100% хворих спостерігалось порушення комплементарної активності сироватки крові і реакції С-реактивного білка. У 86,4±0,05% появлялись протимозкові антитіла в сироватці крові і лікворі, у 45,4±0,05% відбувалась фіксація протимозкових антитіл на певних структурах головного мозку, причому у 38,4±0,05% при обстеженні методом спонтанного розеткоутворення і у 1,87±0,05%  методом комплементарного розеткоутворення.

   Встановлено, що у хворих з ішемічним інсультом, комплементарна активність була змінена у 90±0,05% випадків, особливо фіксації протимозкових антитіл на різних структурах тканин мозку у 30%. Метод спонтанного розеткоутворення у 11,5±0,05%  і метод комплементарного розеткоутворення у 1,5±0,05%. У здорових осіб відповідно 2,5,3,2 і 1%.

   Слід відмітити, що на етапі захворювання мозковим інсультом, коли у  хворих почав відновлюватись неврологічний дефіцит, активність комплементу була підвищена, а реакція С-реактивного білка слабо позитивна. І навпаки, зниження комплементарної активності та різко позитивна реакція С-реактивного білка, супроводжувалась наростанням вогнищевої неврологічної симптоматики. Титр протимозкових антитіл був в проміжках 1:100 до 1:400 і не мінявся в різні періоди клінічного перебігу мозкового інсульту. У обстежених хворих спостерігалось пригнічення Т(36,3±0,05%) і В(31,6±0,05%) лімфоцитів.

   Таким чином, отримані результати є свідком того, що у осіб молодого віку (до 46років) з мозковим інсультом, які вживали неякісне вино приймають участь автоімунні механізми.

   У 3-х померлих при гістологічних та гістохімічних обстеженнях виявлена ціла низка змін: судини всіх калібрів різко розширені, переповнені кров’ю, в стінках великих судин виявлена десквамація ендотелію, фіброзне набухання, а місцями некроз, порушення цілісності еластичних волокон і потовщення аргірофільних, плоский ендотелій капілярів. Відмічалось розширення периваскулярного простору з діапедезом еритроцитів. Біля судин великого діаметру були виявлені вогнища крововиливу і розм’якшення.

   Таким чином, у обстежених нами хворих, які зловживали неякісним вином наступають специфічні зміни реактивності організму у вигляді алергічної реакції, виникає токсико-алергічний васкуліт, який в свою чергу являється причиною мозкового інсульту в молодому віці.

   Профілактика. Вважаємо, що людям, які полюбляють вживати вино, слід роз’яснити, що неякісне вино може привести до виникнення мозкового інсульту, тим більше, що смак неякісного вина значно відрізняється від смаку якісного. Смак неякісного вина гіркуватий.