Назва конференції:                                                     Секція медицина:

«Наука и инновации - 2007»                                  6. Експериментальна та клінічна

з 16 по 31 октября 2007 г.                                         фармакологія.

 

Вміст в крові циркулюючих імунних комплексів у ранній період формування експериментального алергічного альвеоліту.

Ковалишин О.А.

Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького,

кафедра патологічної фізіології.

Вступ. Циркулюючі імунні комплекси (ЦІК) відіграють суттєву роль і здебільшого визначають імунокомплексний тип пошкодження тканини (III тип алергічних реакцій). Цей механізм має важливе значення для розвитку таких захворювань як ревматоїдний артрит, червоний системний вовчак, гломерулонефрит, сироваткова хвороба.

Для експериментального алергічного альвеоліту (ЕАА) імунокомплексний механізм є основним за яким розвивається це захворювання. В контексті з цим визначенням ЦІК малих, середніх та великих розмірів у крові, особливо в ранні етапи формування (ЕАА) стало метою нашого дослідження.

Матеріали та методи. На 40 морських свинках були проведені дослідження. Тварин розподіляли на чотири секції: перша – здорові морські свинки (контрольна), друга – хворі тварини на ЕАА (на 14 день захворювання), третя – хворі морські свинки на 24 день ЕАА і четверта – тварини на 34 день захворювання.

          Відтворення модельного процесу ЕАА здійснювалось за методом J. Fink, V.L.Moore (1980), в модифікації О.О.Орехова, Ю.А.Кирилова (1985). Одержаний цифровий матеріал був опрацьований статистично за методом Ст’юдента.

          Результати. Експериментальні дослідження показали, що різні етапи формування ЕАА впливають на показники ЦІК порівняно з контрольними величинами.

          На 14 день захворювання рівень великих, середніх ЦІК був відповідно недостовірним. Рівень ЦІК малих розмірів був підвищеним на 10,4 % порівняно з контролем.

          Пізніше на 24 день формування ЕАА великі за розміром ЦІК не відрізнявся від контрольних величин, рівень ЦІК середніх і малих розмірів відповідно зростав на 22,8% і 43,4% порівняно з тестами інтактних тварин.

          На 34 день АА показники ЦІК малих, середніх і великих розмірів відповідно зростали на 71,6%, 39,5% і 25,3% порівняно з серією здорових морських свинок.

          Висновок. Отже вивчення рівня малих, середніх та великих розмірів ЦІК в крові дозволило встановити участь III тип алергічних реакцій у розвитку експериментального алергічного альвеоліту. Зазначені тести визначили зміни в ранньому періоді захворювання. Фактичний матеріал, одержаний в експерименті, має важливе значення для розширення уявлення про патогенез та удосконалення діагностики цього захворювання.