Економічні науки/Економіка підприємства

Костюк А. Є.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДІВ ОЦІНКИ ЛІКВІДНОСТІ БАЛАНСУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Під ліквідністю розуміється здатність підприємства фінансувати свою діяльність. Вона характеризується забезпеченістю фінансовими ресурсами, необхідними для нормального функціонування підприємства, доцільністю їх розміщення та ефективністю використання, фінансовими взаємовідносинами з іншими юридичними та фізичними особами, платоспроможністю і фінансовою стійкістю. Стан ліквідності – найважливіша характеристика економічної діяльності підприємства машинобудування та металообробки. Воно визначає конкурентоспроможність підприємства, його потенціал в діловому співробітництві, оцінює в якій мірі гарантовані економічні інтереси самого підприємства та його партнерів по фінансовим та іншим відносинам.

Аналіз стану ліквідності підприємства показує, по яким конкретним напрямкам треба вести роботу, дає можливість виявлення найбільш важливих аспектів і найбільш слабких позицій у фінансовому стані на конкретному підприємстві. Тому, ліквідність – це здатність підприємства перетворювати свої активи в гроші для покриття своїх необхідних платежів в міру настання їх строків та швидкість здійснення цього.

Завданнями управління ліквідністю є:

1) Здійснення діагностики рівня (стану) ліквідності;

2) Оцінка впливу дії факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на ліквідність підприємства;

3) Управління активами за термінами погашення;

4) Управління вартістю ресурсів, які використовуються для забезпечення ліквідності;

5) Прогнозування потреби в ліквідних коштах [ ].

Ліквідність – термін, який характеризує здатність окремих видів майнових цінностей швидко і без значних втрат своєї вартості перетворюватися у грошові кошти.

 Аналіз ліквідності дозволяє відповісти на питання:

-                       У якій мірі підприємство може покривати свої поточні борги?

-                      Який рівень надійності цього покриття?

-                      Чи можливе додаткове залучення короткострокових зобов'язань без критичного погіршення ліквідності?

Під ліквідністю якогось активу розуміють спроможність його трансформуватися в кошти, а ступінь ліквідності визначається тривалістю тимчасового періоду, протягом якого ця трансформація може бути здійснена. Чим коротше період, тим вище ліквідність даного виду активів.

Щодо визначення поняття «ліквідність підприємства». Так Єфимова О.В. [1] та Старостенко Г.Г. [2] вважають, що ліквідність підприємства – це важливий показник фінансового стану. Досить загальне визначення ліквідності підприємства, яке потребує узагальнення.

Ковальов В.В. [3] стверджує, що ліквідність підприємства – це наявність у

підприємства оборотних коштів у розмірі, теоретично достатньому для погашення короткострокових зобов’язань, що передбачені контрактами. При цьому, вчений наголошує, що основною ознакою ліквідності є формальне перевищення (у вартісній оцінці) оборотних активів над короткостроковими пасивами.

Даний підхід не вказує, що ліквідність підприємства, це не просто наявність

оборотних коштів, а саме здатність перетворення оборотних активів у грошові кошти з метою погашення поточних зобов’язань як у міру надходження термінів їх сплати, так і прострочених боргів.

Прикіна Л.В. [4] підкреслює, що ліквідність підприємства – це здатність організації швидко виконувати свої фінансові зобов'язання, а при необхідності і швидко реалізовувати свої засоби. На наш погляд, вчений змішує та ототожнює поняття ліквідності та платоспроможності.

В своїй роботі Шемчук Є.В. та Вдовиченко В.О. [4] зазначають, що ліквідність підприємства є ознакою його фінансової стійкості. Ліквідність та фінансова стійкість – це різні поняття і, відповідно, різні індикатори фінансового стану суб’єкта господарювання.

На думку Костирко Р.А. [4], ліквідність – це мобільність підприємства, його

можливість (за появою будь-яких обставин) за рахунок внутрішніх та зовнішніх джерел оперативно знайти резерви платіжних засобів, необхідних для погашення боргів і постійно, на будь-який момент часу, підтримувати рівновагу між обсягами і термінами перетворення активів у грошові кошти і обсягами і термінами погашення зобов’язань.

Може виникнути питання про економічний зміст поняття «мобільність», оскільки поняття «ліквідність» та «мобільність» є синонімами.

Виходячи з вищевикладеного, автори цієї роботи вважають за необхідне розглядати ліквідність підприємства як здатність та швидкість перетворення оборотних активів у грошові кошти з метою погашення поточних зобов’язань як у міру надходження термінів їх сплати, так і прострочених боргів.

Для поліпшення показників ліквідності та платоспроможності підприємства пропонуємо заходи, що сприяють збільшенню прибутку, зменшенню вартості матеріальних активів та дебіторської заборгованості, а також оптимізації структури капіталу підприємства.

Отже:

1.                 Створіть вашу власну ефективну систему управління ресурсами підприємства з метою оптимізації виробництва. Для цього грамотно Перерозподіляйте оборотні кошти підприємства. Це допоможе збільшити запас ліквідних коштів і зменшити величину неліквідних виробничих запасів.

2.                  Проаналізуйте активи підприємства, щоб знизити його дебіторську заборгованість. Крім того, щоб домогтися підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності, необхідно планувати всю фінансову діяльність та контролювати виконання фінансових планів.

3.                  Скористайтеся механізмом фінансової стабілізації, який являє собою систему заходів, спрямованих на зменшення фінансових зобов’язань, а також на збільшення грошових активів, що забезпечують ці зобов’язання. Для цього зменшіть суму постійних витрат (у тому числі витрат на утримання управлінського персоналу), понизьте рівень умовно-змінних витрат, продовжите терміни кредиторської заборгованості за товарними операціями.

4.                  Збільште суму грошових активів за рахунок рефінансування дебіторської заборгованості (використовуючи факторинг, форфейтинг, примусове стягнення), поліпшіть її оборотність (шляхом скорочення термінів надання комерційного кредиту). Проведіть оптимізацію товарно-матеріальних цінностей за допомогою встановлення нормативів для запасів підприємства методом техніко-економічних розрахунків. Скоротіть розміри страхових, гарантійних і сезонних запасів.

5.                  Досягніть збільшення обсягу реалізації продукції, розмірів прибутку і рівня прибутковості шляхом інтенсивного застосування оборотних активів вашого підприємства. Направте зусилля на підвищення продуктивності праці персоналу. Прагніть до розширення ринку збуту продукції (товарів). Проведіть грамотну рекламну компанію і залучайте якомога більше великих інвесторів і кредиторів.

Література:

1.     www.koob.ru/efimova/

2.     library.kpi.kharkov.ua

3.     dic.academic.ru

4.     www.nbuv.gov.ua