Економічні науки/Економіка підприємства

Тамборська Н. П., к.е.н. Хачатрян В. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ВДОСКОНАЛЕННЯ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОЇ РІВНОВАГИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Фінансова рівновага підприємства та її забезпеченн протягом тривалого часу дозволяє підприємству ефективно протистояти своїм боргам. Інакше кажучи, цей процес і допомагає підтримувати фінансову стабільність.

Загалом оцінка фінансової рівноваги є складовою системи антикризового фінансового управління підприємством.

Саме тому, вважаємо доцільним розглядати її в двох аспектах:

-                     суть першого у тому, що методи аналізу фінансової рівноваги являють собою комплекс профілактичних заходів, спрямованих на попередження настання фінансової кризи як такої: послідовний комплексний аналіз сильних та слабких сторін підприємства, оцінка ризику настання банкрутства, ефективне управління ризиками (виявлення, оцінка та нейтралізація), впровадження системи антикризових попереджувальних заходів;

-                     другого – в управлінні фінансами, орієнтованому на виведення підприємства з кризи, в тому числі шляхом здійснення санації або реструктуризації суб'єкта господарювання.

Для підприємства найнижчим рівнем стійкості є досягнення такого стану фінансової рівноваги, за якого відбувається самофінансування діяльності у режимі простого відтворення. Іншими словами, цей процес є стабілізацією, яка відбувається на такому рівні, коли забезпечується стійкість як протидія спаду обсягів виробництва та руйнування ресурсного потенціалу. Більш високим рівнем фінансової рівноваги є забезпечення такого стану підприємства, який обумовлює поступове економічне зростання та перехід до розширеного відтворення [1].

Найбільш точно фінансову рівновагу підприємства може бути розкрито на основі визначення рівноваги між статтями активу та пасиву балансу. Сутнісно, фінансову рівновагу можна розглядати на основі двох підходів, які взаємно доповнюють один одного: перший підхід –майновий - припускає збалансованість активів та пасивів балансу за термінами і спроможність підприємства вчасно погашати свої борги, тобто констатує ліквідність балансу; другий підхід – функціональний - ґрунтується на функціональному врівноваженні між джерелами капіталу та використанням їх в операційному, інвестиційному, грошовому циклах.

Фінансова рівновага є основним критерієм успішної економічної діяльності, базою ухвалення рішень стосовно розвитку і удосконалення ефективності функціонування підприємства в сучасних умовах. Фінансова рівновага є першочергово важливою для економічних партнерів підприємства. Очевидно тому, забезпечення її є найважливішим завданням бухгалтерських, фінансових служб та адміністрації підприємства (зокрема торговельного), умовою успішності його внутрішніх та зовнішніх взаємодій.

Таким чином, враховуючи всі визначені недоліки, на нашу точку зору, при наданні визначення фінансової рівноваги необхідно:

- по-перше, розглядати суть поняття  з двох боків – і з ресурсного, і з позицій джерел утворення ресурсів;

- по-друге, рівновага – це поняття, яке має бути чітко визначене певним часовим проміжком, тож у визначенні варто визначати певний часовий проміжок;

- по-третє, необхідно врахувати обов’язковість відповідності грошових надходжень потребі їх витрачання як у поточному періоді, так і в перспективному періоді.

Таким чином, під фінансовою рівновагою суб’єкта господарювання ми пропонуємо розуміти такий стан його наявних фінансових ресурсів, за якого:

- поточні грошові надходження будуть рівні потребі в коштах для покриття поточних платіжних зобов’язань, або дещо перевищуватимуть її;

- майбутні надходження фінансових ресурсів будуть знаходити відповідність або будуть більшими за потреби в коштах для покриття довгострокових фінансових зобов’язань;

- фінансові кошти та виплати підприємства будуть збалансованими за часом.

В цьому контексті можна запропонувати ще одне визначення: фінансова рівновага - це такий стан фінансових ресурсів підприємства, за якого поточні грошові надходження рівні потребі в коштах для покриття поточних платіжних зобов’язань, або дещо перевищують її, майбутні надходження фінансових ресурсів будуть рівні або перевищуватимуть потреби в коштах для покриття майбутніх фінансових зобов’язань, і коли фінансові кошти та виплати підприємства збалансовані у часі.

Структурно-логічну схему можна утворити за рахунок кількох етапів:

1. Планування фінансового розвитку підприємства. На даному етапі формуються задачі стратегії та тактики стійкого фінансового розвитку підприємства, визначаються альтернативні шляхи розвитку.

Завданням прогнозу на даному етапі виступає детальне дослыження можливостей нарощення економічної активності підприємства. Проводиться косплексна оцінка затрат  на реалізацію всых можливих альтернатив використання фінансових ресурсів та їх ефективності відповідно до поставлених цілей.

2. Безпосередня оцінка фінансової стійкості підприємства, його  потенціалу. На даному етапі проводиться аналіз внутрішніх факторів – складових потенціалу підприємства, визначається наскільки цілеспрямовано, взаємоузгоджено та раціонально взаємодіють елементи фінансової системи між собою, наскільки раціонально організована сама система, її структура, тому що від цього залежить величина фінансового потенціалу, а отже, і наближення фінансової  системи до стійкої рівноваги. Стан фінансової системи підприємства тим ближчий до стійкої рівноваги, чим більший потенціал підприємства.

3. Розробка рекомендацій для ефективного управління фінансовими ресурсами підприємства. Для підприємства грамотне управління фінансовою стійкістю може виступати важливим фактором підвищення ефективності його діяльності, оскільки дозволяє оптимізувати процес використання різних видів ресурсів. На даному етапі здійснюється аналіз наявних можливостей запобігання фінансовій нестійкості на основі виконання вимог щодо економічного розвитку підприємства.

Таким чином, дотримання цих етапів  допоможе забезпечити стійкий розвиток підприємства, фінансування різних видів діяльності підприємства із зовнішніх та внутрішніх джерел, а також раціональне використання фінансових ресурсів. Крім того, дотримання теоретичних аспектів на практиці дасть змогу здійснювати тотальний контроль над відхиленням особливо важливих напрямів та показників від загальноприйнятих норм, а це в свою чергу, допоможе зберегти фінансову рівновагу та вчасно виправити фінансову ситуацію у разі необхідності.

 

Література:

1.                 Маревцева Н Антикризові заходи підприємств//Наука і економіка. Хмельницький. № 3.-2006р. С.4-10

2.     http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/category?cat_id=825272

3.     http://www.dtkt.com.ua

4.     http://www.tnpu.edu.ua/kurs/301/173.htm

5.     http://www.nbuv.gov.ua

6.     http://www.ukrstat.gov.ua/

7.     http://www.spfu.gov.ua/ukr/