Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

Ст. викладач Коробський Р.В., студ. Скорик А.Т.

Красноармійський індустріальний інститут ДонНТУ, Україна

Теорія нового державного менеджменту як засіб удосконалення державного управління

 

         У сучасній науці державного управління постійно відбувається формування все нових парадигм, які напрямлені безпосередньо на підвищення ефективності державних рішень. Не будемо говорити, що це якісь універсальні,  неповторювані та проникнені новизною парадигми. Це лише добре скоригований та відредагований фундамент. Як наслідок, виникають також все нові теорії, принципи, методи та моделі, на які сучасність покладає великі надії та чекає ефективних результатів від безпосередніх дій. Україні потрібна така система державного управління, в якій діяльність державних органів спрямовуватиметься на отримання реального результату, звичайно за умови мінімізації витрат державних коштів.

         В останній час було створено підґрунтя для реалізації таких завдань, науковою базою яких стала концепція нового державного менеджменту (НДМ). Звичайно це не універсальна, концепція, але все ж має певні переваги. Це підтверджують як вітчизняні, так і зарубіжні науковці, які досліджували теорію нового державного менеджменту. Тож проаналізуємо НДМ з усіх можливих сторін, зазначивши також можливі переваги та недоліки даної теорії. Це і є мета даної статті.

         Як вже було зазначено, нові теорії будуються на основі певних старих, вже існуючих раніше теоріях. Теорія нового державного менеджменту не стала винятком. Вона була сформована під впливом різних, вже вивчених вздовж і впоперек теорій. Можливо вона стане більш досконалою. У будь-якому разі, ми на це будемо надіятись. Взагалі-то, державна діяльність – це процес досягнення національних цілей і завдань через державні організації. [5] І державна діяльність повинна відстоювати національні інтереси, визначати та впроваджувати ефективні стратегії зростання, відповідати очікуванням і сподіванням переважної частини суспільства. За реалізацію цих та інших пунктів відповідають державні органи. Та, на жаль, як ми не сподіваємось на  їх чесність та прозорість, вони майже не відповідають критеріям ідеальності. А це звісно впливає на результат. Яке можна запропонувати вирішення цієї проблеми? Дуже просто – модернізувати державний сектор та передати частину їх повноважень приватному на конкурсних засадах. Саме цей підхід лежить у основі НДМ. [3]

         Поряд з концепцією нового державного менеджменту існує ціла низка схожих теорій, які об’єднувались, пересікались, розподілялись і утворювали також все нові напрями. Наприклад, такі як: теорія угоди з надання державних послуг, теорія виконавчого менеджменту тощо. Адже постійно виникають певні проблеми з їх ефективним впровадженням, - вороже ставлення, дефіцит фінансів, корумпованість та ін. Зародження НДМ відбулось у 80-х роках ХХ століття і одразу ж цю теорію було розповсюджено по таким країнам, як Франція, Великобританія, Італія, Пакистан, Нова Зеландія, Німеччина і зразу ж її почали широко використовувати у практиці. Основні положення її такі:

-         отримати від процесу державного управління вимірюваний результат за чітко встановлений період;

-         скорочення штату службовців;

-         корпоратизація служб;

-         приватизація об’єктів державної власності;

-         жорстке присікання корумпованості;

-         висока адміністративна потужність;

-         реальне вимірювання результатів;

-         економія державних коштів;

-         раціональний розподіл ролей і обов’язків;

-         чіткість, прозорість і зрозумілість тощо. [2, 4]

Але більшість сприймали і сприймають дану концепцію вороже. Звичайно, це не панацея, але ж ніхто не говорить про повну реструктуризацію чи Перебудову. Мова йде лише про вдосконалення вже існуючих та закоренілих теорій, які вже віджили своє і потребують вдосконалення.

Стосовно України, маємо на сьогоднішній день проблему в управлінні державними фінансами. Одна з основних проблем, як вважають науковці, - невідповідність європейській моделі публічного внутрішнього фінансового контролю (Public Internal Financial Control - PIFC). Вона була розроблена Європейською Комісією (1990-ті) для країн-претендентів на вступ до ЄС. Ця концепція використовується країнами, що намагаються розвинути власні системи державного внутрішнього контролю та побудувати належні системи національного державного управління й фінансового контролю та аудиту. [3] Найбільша увага тут приділяється процедурам попереднього і поточного контролю, який спрямований на з’ясування причин порушень, їх попередження тощо. Подібний контроль проводиться Міністерством фінансів, певними місцевими органами. Також на сьогоднішній день уряд України розробив Концепцію розвитку держаного внутрішнього фінансового контролю та затвердження плану заходів щодо її реалізації до 2017 року. В документі вказано загальні напрями організації та функціонування державного внутрішнього фінансового контролю. Крім цього Президентом України було прийнято Програму економічних реформ. Будемо сподіватись, що ці та інші заходи допоможуть нам модернізувати систему державних фінансів, посилити фінансовий контроль використання бюджетних коштів, запровадити ефективний моніторинг фінансово-господарської діяльності підприємств державного сектору економіки та багато інших пунктів. [1]

Отже, зробимо певні висновки. В Україні відбуваються глибокі економічні зміни, відбувається докорінне руйнування колишнього механізму управління економікою, його заміна ринковими методами господарювання. Об’єктивні труднощі пов’язані з руйнуванням однієї системи управління і незавершеністю, фрагментарністю побудови іншої. Україна, що стала на шлях реформ, зіштовхується з безліччю проблем. Одна з них – непрофесіоналізм у сфері управління, переважання некваліфікованих керівників усіх рівнів. Тому необхідно шукати якісь шляхи щодо вирішення існуючих проблем. Таким шляхом може стати впровадження нового державного менеджменту, який  вже активно використовується у багатьох країнах світу. І слід пам’ятати, що все в наших руках. Будемо діяти та звичайно ж сподіватись, що наші зусилля не будуть марними, а певні кроки матимуть конкретну віддачу.

 

Література:

1. Скібіцька Л.І., Скібіцький О.М. Менеджмент. Навч посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 416 с.

2. Іванілов О. С.,Економіка підприємства: підручник. - К.: Центр учбової літератури, 2008. – 376 с.

3. Іваницька О.М, Чумакова І.Ю.Теорія нового державного менеджменту та її застосування при модернізації державного фінансового контролю // Фінанси України. - №5, 2011. – с. 68-77

4. Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна державна: Програма економічних реформ на 2010-2014 роки. Електронний ресурс. Режим доступу: www.pravda.com.ua.

5. Державно-адміністративна діяльність у ІІ десятилітті розвитку ООН. –К., 1991. – с. 43