Головацька С.І., к.е.н., доц.

Львівська комерційна академія

 

ВНУТРІШНІЙ КОНТРОЛЬ БУДІВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ: УПРАВЛІНСЬКИЙ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ АСПЕКТИ

 

Прийняття вірного рішення при виборі інвестиційних проектів до виробничої програми підприємств будівництва - неодмінна умова ефективного використання фінансових ресурсів організації та її ринкової стабільності і процвітання. Від організації управління інвестиційними ресурсами у будівництві в основному залежить ефективність будівельного виробництва, що в свою чергу пов’язано з тим, наскільки ефективно цими інвестиціями управлятиме менеджмент  будівельних компаній. Проблеми корпоративного управління у системі антикризових заходів постійно знаходяться у центрі уваги науковців - ефективне корпоративне управління стає вирішальним фактором успішної роботи будівельних компаній в умовах ринку, для більшості з яких ця вимога є на сьогодні ключовою. Без ефективної структури, що визначає взаємини власників, органів управління та замовників, розвиток українських будівельних компаній та економіки в цілому буде постійно стримуватися нестачею капіталу. Корпоративне управління - це система взаємозв’язків між учасниками об’єднань підприємств, яка встановлює механізми і способи їх взаємодії, з допомогою яких вони представляють свої інтереси і взаємодіють між собою. Головною функцією корпоративного управління будівельних підприємств є організація їх виробничої, фінансової й інших видів діяльності в інтересах власників та інвесторів, які забезпечують об’єднання фінансовими ресурсами. Корпоративне управління створює правове поле для визначення повноважень, прав і відповідальності різних учасників об’єднань і регулює їх взаємозв’язки. Структура корпоративних відносин і корпоративного управління відповідає умовам та особливостям кожної конкретної країни і складається під впливом наступних чинників:  законодавчої бази, яка регулює права і обов’язки сторін, що беруть участь у корпоративному управлінні; практики ділових взаємозв’язків, що складаються в країні;  статуту об’єднань і їх внутрішніх документів.

В умовах науково-технічного прогресу у сфері будівництва зберігається необхідність існування великих організаційних структур бізнесу (об’єднань), об’єктивними причинами формування і функціонування яких є : а) необхідність поєднання усіх стадій технічного процесу, що дає змогу комплексно використовувати ресурси; б) кооперування взаємопов'язаних спеціалізованих виробництв, що дає можливість комплексно виготовляти кінцевий продукт (будівельну продукцію); в) забезпечення повноти циклу "наука - технічні розробки - інвестиції - виробництво - збут - споживання"; г) стабільність різновидів виконуваних будівельно-монтажних робіт, що значно скорочує витрати на одиницю будівельної продукції, здешевлює її, робить  більш доступною для замовника (споживача). Серед недоліків об’єднань у галузі будівництва можна зазначити: а) великі розміри будівельного підприємства призводять до зниження його мобільності, до нездатності орієнтуватись у швидких змінах ринкової ситуації; б)  важкість перепрофілювання на виконання нових видів будівельно-монтажних робіт; в) великі будівельні підприємства мають громіздку, у більшій частині неефективну структуру управління; г) управлінське рішення, проходячи усіма ланками управління, може втратити актуальність.

Згідно Господарського кодексу України в умовах ринкової економіки підприємства можуть створювати різні за галузевим, територіальним та іншими принципами і цілями добровільні об’єднання. Господарське об’єднання – об’єднання підприємств, утворене за ініціативою підприємств, незалежно від їх виду, які на добровільних засадах об’єднали свою господарську діяльність (асоціація, корпорація, консорціум, концерн, картель, синдикат, трест, холдинг, фінансова група).

У сьогоднішніх умовах кризової економіки український ринок капіталу є вкрай обмеженим та характеризується  високим рівнем ризику. Враховуючи зазначене, суб’єктам господарювання сфери будівництва необхідно розширити коло потенційних іноземних і вітчизняних інвесторів, для чого необхідним є опанування ефективних процедур корпоративного управління, складовою якого є організація внутрішнього контролю. Розвиток стабільного, ліквідного та сильного вітчизняного ринку капіталу – необхідна умова для ефективного використання ресурсів будівельного комплексу країни і, отже, розвитку ринкової економіки, що багато в чому буде залежати від ефективності корпоративного управління, яке підвищує рівень довіри потенційних інвесторів. Досягнення належного рівня внутрішнього контролю об’єднань будівельних підприємств, як складової системи корпоративного управління, базується на створенні організаційно-економічного механізму, який повинен забезпечити: забезпечення високої ефективності використання матеріальних трудових і фінансових ресурсів підприємства та його фінансової стійкості і незалежності; надання повної, достовірної та своєчасної інформації на різні щаблі управління підприємством та досягнення високої ефективності менеджменту управлінської діяльності; забезпечення технологічної незалежності та досягнення високої конкурентоспроможності виробничого потенціалу суб’єкта господарювання; всебічне і якісне нормативно-правове забезпечення  та захищеність діяльності підприємства; досягнення оптимальної та ефективної організаційної структури управління підприємством; ефективне інформаційно-аналітичне забезпечення господарської діяльності підприємства і забезпечення захисту інформаційного поля  та комерційної таємниці;  досягнення високого рівня кваліфікації та підвищення інтелектуального потенціалу персоналу;  забезпечення ефективної безпеки комерційних інтересів підприємства.

Література

1. Голіков В. І. Розвиток корпоратизму і корпоративних відносин в економіці України. - К.: Ін-т екон. прогнозування, 2002.-304 с.

2. Довгань Л.Є., Пастухов В.В., Савчук М.С. Корпоративне управління: Навч.посіб. – К.: Кондор, 2007. – 174 с.

3. Козаченко Г.В., Воронкова А.Е. Корпоративне управління: Підручник. — К.: Лібра, 2004.- 368с.

4. Назарова Г. В. Організаційні структури управління корпораціями:Монографія. _ 2_ге вид., допов. і переробл. - Х.:ВД»ІНЖЕК»,2004._ 420с.

5. Україна. Закон. Господарський кодекс України: від 16.01.2003 р, № 436-IV.