Євсєєва К.О.

Національний технічній університет України «Київський політехнічний інститут»

Напрями удосконалення митної логістики на підприємстві

         У вітчизняній і зарубіжній науковій і практичній літературі питання створення транспортно-логістичних систем розглядаються достатньо широко, разом з тим ряд аспектів, таких як створення єдиного інформаційного простору, застосування методів аналітичної обробки інформації, в логістичних системах вивчені недостатньо глибоко.

         Стратегія розвитку сучасного суспільства однозначно засвідчує, що перемоги досягають ті структури, які накопичують інформацію і вміло розпоряджаються нею. Збір і обробка великих обсягів інформації можливі сьогодні тільки із застосуванням інформаційних технологій, які реалізуються завдяки створенню комплексних систем.

         Наукові джерела та публікації з теми, що розглядається, майже відсутні, якщо не враховувати книги Д.В.Стаханова, В.Н.Стаханова «Таможенная логистика» (Росія) [1], статей Н.Н.Коцан та К.М.Горба [2,3] та робіт Доктора географічних наук Смирнова І.Г. [4,5].

         Митна логістика призначена для вирішення складних завдань, покликаних зробити процеси імпорту і експорту продукції і товарів найбільш оптимальними і менш витратним. В даний час поняття та  процеси митної логістики новітні для України. Для виявлення стану митної логістики в України необхідно проаналізувати вітчизняний та зарубіжний досвід в новітній сфері митної логістики.

Розглянемо три напрямками митної логістики: «Електронна митниця», склади тимчасового зберігання за містом — митні термінали [2, с.3–5 ].

         Впровадження системи «Електронна Митниця». Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію створення багатофункціональної комплексної системи «Електронна митниця», яка дозволить зміцнити митну безпеку України, адаптувати Єдину автоматизовану інформаційну систему Держмитслужби до нової комп’ютеризованої транзитної системи ЄС, надавати оперативну й достовірну інформацію про наміри щодо здійснення зовнішньоекономічних операцій.

         Комплексна система «Електронна митниця» є поєднанням інформаційно-телекомунікаційних технологій. Створення системи й запровадження в Україні електронного декларування товарів дозволить підвищити якість митного регулювання й удосконалити митне адміністрування [4].

         Митні термінали за містом. Логістичні фірми-посередники почали створювати транспортні термінали, тобто з’явились логістичні термінали, з якими взаємодіють промислові підприємства і транспортні фірми.

Термінальні підприємства є самостійними господарчими суб’єктами, створеними для надання складських і транспортно-експедиційних послуг з метою задоволення громадських потреб у них. Термінали можна створювати на державній муніципальній і змішаній формах власності. Спільні термінали утворюють за участі іноземних юридичних осіб. В розвитку термінального господарства зацікавлені закордонні фірми, зокрема, при виконанні транзитних перевезень через територію України і забезпеченні необхідним транспортно-складським устаткуванням [3, с.195].

Всі ці операції можуть виконуватись комплексно або частково, залежно від спеціалізації терміналів [3, с.196–197].

Основними операціями універсальних терміналів є:

·     митні послуги;

·     вивчення ринку транспортно-експедиційних послуг;

·     оформлення угод з клієнтами і обробка замовлень;

·     складування, збереження, комплектування вантажів;

·     організація доставки вантажів;

·     надання інформаційних послуг;

·     надання послуг в оформленні документів і розрахунках з перевезень.

Технологічно процес термінального транспортування складається із завезення вантажу на термінал і розвезення його з терміналу, вантажопереробки на термінали, перевезення вантажів між терміналами призначення і відправлення [3, с.198–200].

Держави-члени ЄС визначили, що для виконання зазначених завдань необхідно зменшити різницю між митними процедурами країн світу із застосуванням механізму електронної митниці. З цією метою прийняте рішення Ради ЄС щодо простого та безпаперового середовища для митних адміністрацій та суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Майже всі центральні органи виконавчої влади мають право отримувати від інших органів влади інформацію для виконання своїх повноважень, але практично жоден, в тому числі Держмитслужба, не має обов'язків щодо формування відповідних електронних інформаційних ресурсів, порядку їх обліку, супроводження та використання.

Автоматизація складу і модернізація логістичних технологій сьогодні вкрай необхідні для максимального задоволення потреб бізнесу. Автоматизація складу дозволить збільшити пропускну можливість складських приміщень, оптимізує основні складські процеси, зменшить вплив людського чинника, а також дозволить відстежувати залишки і положення товарів в реальному часі, а також багато іншого, що так необхідно в сучасних умовах.

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Стаханов Д. В. Таможенная логистика / Д. В. Стаханов,  В. Н. Стаханов.   ПРИОР. 2000. 96 с.

2.     Проблеми територіальної організації митної справи України] / К. М. Горб // Вісник Академії митної служби України. 2001. № 4 (12). С. 7276.

3.     Смирнов І. Г. Логістика: просторово-територіальний вимір / І. Г. Смирнов К. : Обрії, 2004. 335 с.

4.     Смирнов І. Г. Митна логістика : [навч.-метод. комплекс] / І. Г. Смирнов К. : Київський славістичний ун-т., 2005. 15 с.

5.     Про затвердження Примірної форми договору про застосування вантажної митної декларації в електронному вигляді:  Наказ Державної митної служби України від 06.12.07 № 1028 // 2007.