Кашубіна Ю.Б., Духнич Т.В.

Криворізький технічний університет

Причини порушення ритмічності реалізації продукції промислового підприємства

 

Ритмічність реалізації продукції забезпечує своєчасну доставку товарів (продукції, робіт, послуг) до замовників (споживачів) в кількості, передбаченій договором. Одночасно вона впливає на величину виручки від реалізації продукції, що надходить на підприємство.

Порушення ритмічності реалізації продукції призводить до недоотримання планового доходу (виручки), що ускладнює фінансування операційної діяльності, створює сприятливі умови для появи або зростання кредиторської заборгованості за розрахунками з бюджетом, зменшує фінансовий результат діяльності підприємства в поточному періоді.

Отже, розробка заходів щодо запобігання порушення ритмічності реалізації продукції є запорукою нормального функціонування промислового підприємства, розширення його діяльності та успішного подальшого розвитку.

Для своєчасного коригування діяльності з метою забезпечення ритмічності реалізації та надходження виручки необхідно виявляти та усувати можливі причини неритмічної збутової діяльності.

Основними причинами порушення ритмічності реалізації продукції, на нашу думку, можуть бути:

порушення виробничої діяльності;

порушення діяльності відділу збуту;

незабезпеченість або не повна забезпеченість засобами праці;

фінансові причини;

інші причини, пов’язані із зміною конюктури ринку або законодавства.

Розглянемо вище зазначені причини порушення ритмічності реалізації продукції промислового підприємства більш детально.

Безумовно, на ритмічність реалізації продукції впливає ритмічність її виробництва. Якщо не буде виготовлено запланований обсяг продукції, то не буде що реалізовувати, а це призведе до порушення ритмічності реалізації та зниження рівня ефективності операційної діяльності. Також при виконанні плану виробництва необхідно врахувати асортимент та якість продукції, що виробляється. Якщо якість продукції буде нижче запланованої, то з’являється ризик відмови покупця від такої продукції, що призводить до неритмічності реалізації.

Наступна група причин порушення ритмічності реалізаційної діяльності пов’язана з роботою відділу збуту, яка полягає в укладанні договорів, проведенні маркетингових досліджень, збереженні готової до реалізації продукції, організації своєчасного відвантаження та транспортування продукції тощо. Основними недоліками роботи відділу збуту, які впливають на ритмічність реалізації, є:

незабезпеченість відділу збуту необхідними кадрами;

неорганізована маркетингова діяльність;

несвоєчасне укладання договорів на поставку продукції;

неврахування залишків готової продукції на складі;

недотримання умов укладених договорів;

інші недоліки.

На своєчасність та повноту транспортування готової продукції споживачам, а відтак і на ритмічність реалізації, впливає також наявність необхідних засобів праці, зокрема транспорту. Промислове підприємство повинно бути забезпечене такою кількістю транспорту, яка б дозволяла виконувати своєчасно поставку продукції згідно укладених договорів. Нестача або непридатність до експлуатації транспорту ускладнює дотримання умов договорів постачання продукції покупцям, що впливає на ритмічність реалізаційної діяльності. Також слід враховувати ритмічність подачі транспортних засобів. Крім того, промислове підприємство повинне мати необхідні складські приміщення для зберігання продукції, готової до реалізації. Всі перераховані умови дозволять виконувати замовлення в обсязі та в терміни, вказані в договорах. А це прямо впливає на дотримання плану реалізації, тобто на ритмічність збутової діяльності.

Процес реалізації продукції передбачає надходження коштів у вигляді виручки (доходу) від реалізації продукції. Обсяг виручки залежить від обраної форми розрахунків (платіжні доручення, платіжні вимоги-доручення, векселі, чеки, акредитиви тощо), від строків документообігу за обраною формою розрахунків, від наявності правдивої інформації про стан платоспроможності покупця, від фактів порушення фінансової дисципліни покупцями. Отже, причинами порушення ритмічності надходження коштів від реалізації продукції можуть бути:

неоптимальний для конкретного підприємства вибір форми розрахунків з покупцями;

несвоєчасність оформлення платіжних документів;

відсутність інформації щодо платоспроможності покупців;

несвоєчасність оформлення санкцій за порушення договірних умов покупцями та інші.

Причинами порушення ритмічності реалізації продукції можуть бути також:

зміна цін та конюктури ринку;

зміна законодавства, яке регулює діяльність підприємства та його відносини з контрагентами;

зміна митних процедур (якщо продукція імпортується за кордон);

позови споживачів щодо якості реалізованої продукції тощо.

Таким чином, для забезпечення роботи підприємства згідно складеного графіку в сфері реалізації продукції необхідно систематично відстежувати всі вище перераховані фактори. Аналіз та своєчасне виявлення причин порушення ритмічності реалізації продукції дозволять керівництву підприємства прийняти вірні управлінські рішення щодо зменшення або усунення їх впливу на ефективність діяльності підприємства.